Bezzałogowce w działaniach specjalnych

 CR  /  SPECIAL OPS 6/2011  /  27-12-2011
Bezzałogowce w działaniach specjalnych
Bezzałogowce w działaniach specjalnych US DoD, DWS

Sztuka utrwalania obrazu ewoluowała od czasów wykonania pierwszych fotografii w XIX w. Wraz z pojawianiem się nowych technologii fotografia znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach życia, bardzo szybko zaczęła być wykorzystywana także przez siły policyjne i wojskowe, m.in. do wykonywania zdjęć powierzchni ziemi z powietrza.

 4  7. Ciąg dalszy artykułu...

Stacja naziemna GCS w przenośnych zestawach UAV ma zazwyczaj formę urządzenia wielkości laptopa lub jest to laptop sprzężony z urządzeniem nadawczo-odbiorczym. Królują tu solidne laptopy firmy Panasonic Tought. Stacja posiadająca zespół nadawczo-odbiorczy połączona jest z anteną. Platforma latająca zazwyczaj współpracuje z GCS na dwóch kanałach łączności:

 • kanale transmisji danych obrazowych w czasie rzeczywistym VDL (video data link),
 • kanale transmisji danych parametrów kontroli lotu CDL (common data link).


Komunikacja GCS z platformą latającą działa w zależności od systemu w dwóch formach:

 • antena GCS „widzi” platformę i sygnał ze stacji naziemnej bezpośrednio trafia do platformy (system ten nazywany jest LOS – Line of Sight),
 • komunikacja odbywa się za pomocą łączy satelitarnych BLOS (Beyond Line of Sight).


Małe systemy przenośne pracujące na bardzo krótkich dystansach posługują się antenami dookólnymi (odbierają i wysyłają sygnały radiowe we wszystkich kierunkach), zarówno w łączności VDL, jak i CDL. Jednak uzyskanie lepszych osiągów transmisji daje dopiero antena kierunkowa, która zazwyczaj umieszczona jest na statywie lub maszcie i wyposażona w urządzenie (tracker) zmieniające jej położenie w zależności od przemieszczania się platformy latającej. Większe systemy mają urządzenia stacji kontroli i kierowania rozlokowane w klimatyzowanych kontenerach, zapewniających komfort obsłudze i właściwe warunki pracy skomplikowanemu sprzętowi elektronicznemu. Większość nowych systemów UAV wyposażona jest też w stacje analiz danych, umożliwiające analitykowi przetwarzanie danych uzyskanych z platformy w trakcie jej lotu. Praktycznie każdy system posiada niezależne źródło zasilania w postaci generatora.

Platformy latające systemów UAV różnią się konstrukcją (płatowce, wiropłaty, ze śmigłem pchającym lub ciągnącym, jedno- lub dwukadłubowe, z podwoziem stałym lub chowanym itp.), rodzajem napędu (silnik elektryczny, spalinowy lub odrzutowy) oraz sposobem wykonywania lotów (metoda startu i lądowania).

Wyposażenie rozpoznawcze może mieć formę wymiennego zasobnika lub głowicy instalowanej na platformie latającej, albo stanowić jej integralną część. Praktycznie każdy system bezzałogowy wyposażony jest w głowice optoelektroniczne, różne jest tylko wykorzystanie danych obrazowych. Dane te służą jako elementy do analizy obrazowej, zobrazowania sytuacji na polu walki lub jako dane dla operatora platformy latającej, umożliwiające mu wykonywanie zadania. W zależności od rodzaju UAS, głowice zawierają kamery dzienne lub nocne, bądź zintegrowane głowice z kamerami dzienno-nocnymi.

Jakość obrazu transmitowanego z platformy zależy oczywiście od jakości kamer wykorzystanych w głowicy, ich stabilizacji i przepustowości kanału łączności. Platformy latające przenośnych systemów rozpoznawczych o małych rozmiarach zazwyczaj posiadają głowice optoelektroniczne o masie od 1 do 3 kg. Duże platformy systemów uderzeniowo-rozpoznawczych przenoszą głowice o masie 15–30 kg, mogą też transportować elementy systemów rozpoznania łączności SIGINT oraz radary obserwacji powierzchni SAR, umożliwiające obserwację ziemi mimo chmur czy zadymienia.

Zadania systemów bezzałogowych:

 • zbieranie danych rozpoznawczych i wywiadowczych (rozpoznanie obrazowe, rozpoznanie środków łączności),
 • ochrona wojsk własnych (force protection),
 • kierowanie ogniem, ocena skutków użycia środków bojowych (BDA + Battle damage assessment),
 • misje ratowniczo-poszukiwawcze,
 • retransmisja sygnałów radiowych,
 • wykonywanie misji uderzeniowych oraz bezpośrednie wsparcie działań bojowych (CAS),
 • transport ładunków.

Jedną z najważniejszych cech UAV, która uczyniła je obecnie nieomal niezastąpionymi w zakresie rozpoznania, ochrony wojsk i kierowania walką, jest możliwość długotrwałego utrzymania się w powietrzu. Obecnie bez większych problemów technicznych możliwe jest utrzymywanie w powietrzu całodobowych patrolów UAV. W Afganistanie każde centrum operacji taktycznych TOC (tactical operations center) ma tą drogą możliwość uzyskania obrazu z rejonu, w którym działają podległe mu jednostki. Może to odbywać się jako zaplanowany element wsparcia organizowanych operacji bojowych lub w trybie natychmiastowym, jeśli któryś z podległych pododdziałów wejdzie w kontakt ogniowy z przeciwnikiem. Kontakt ogniowy TIC (troops in combat) powoduje nadanie najwyższego priorytetu dla przydziału środków wsparcia.

Przez lata marzeniem każdego dowódcy było mieć możliwość wglądu w każde miejsce pola bitwy. Wprowadzenie do działań UAV zrewolucjonizowało pod tym kątem wojskowe systemy dowodzenia. Dzięki transmisji obrazu w czasie rzeczywistym (FMV – Full Motion Video) z pokładu UAV dowódca „na żywo” obserwuje w TOC walkę podległych mu sił. Wiele UAS ma w zestawie przenośne terminale video RVT, do których bezpośrednio z platformy latającej transmitowany jest obraz z kamer jego głowicy. Taki terminal jest niewiele większy od smartphona i może być na przykład umieszczony na przedramieniu dowódcy zespołu bojowego wykonującego zadanie w terenie. RVT odbiera obraz bezpośrednio z platformy latającej nad głowami żołnierzy, dzięki czemu dowódca ma możliwość oglądania działania swego pododdziału „z góry” w czasie rzeczywistym.

UAV jako element działania IMINT gwarantuje pozyskiwanie danych obrazowych w sposób bezpieczny, ekonomiczny i dyskretny. Przenośne systemy UAV pracujące na wysokościach 200–300 m są bardzo trudne do dostrzeżenia gołym okiem, a wyposażone w silniki elektryczne są praktycznie niesłyszalne na tych pułapach. Ostatnie działania w Iraku, a obecnie w Afganistanie, doprowadziły do stworzenia struktur, procedur i taktyki nowoczesnego wykorzystania UAV w działaniach bojowych. W Afganistanie UAV nocami patrolują wytypowane odcinki dróg zagrożone improwizowanymi ładunkami wybuchowymi (IED), wypatrując osób podkładających ładunki lub wykopów czy dziur w nawierzchni tras. Sprawdzają odcinki dróg przed przejazdem patroli i kontrolują rejony aktywności przeciwnika wokół baz koalicji. Śledzą górskie szlaki, którymi przeciwnik przerzuca sprzęt i ludzi w rejony walk, oraz wspierają znajdujące się w walce pododdziały wojsk koalicji i afgańskich sił bezpieczeństwa. Tego typu działania wykonują w ramach ochrony wojsk własnych.

Uzbrojone UAV służą jako elementy uderzeniowe w patrolach bezpośredniego wsparcia powietrznego CAS. Od zeszłego roku Amerykanie wykorzystują bezzałogowe śmigłowce także do przerzutu zaopatrzenia do wysuniętych baz ogniowych w trudno dostępnych terenach górskich. Te ostatnie zadania są na razie dopiero elementem testów polowych, ale wszystkie pozostałe to już codzienność dla wojsk koalicji w afgańskiej rzeczywistości.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  14
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Global SOF Symposium w Warszawie

Global SOF Symposium - Europe jest coroczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, w trakcie której mają miejsce wykłady, dyskusje panelowe i rozmowy eksperckie, połączone z ekspozycją najnowszych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - GEI - Obrońcy Katalonii
 • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl