Zmienność
Okresowo można wykonywać ćwiczenie podciągania z mniejszym zakresem ruchu, co zmienia nieco pracę mięśni i nieco dezorientuje zapobiegając zbyt szybkiej adaptacji do wysiłku. Połowa zakresu obejmuje odcinek od kąta prostego (900 stopni) pomiędzy ramieniem a przedramieniem do końca fazy górnej z napięciem mięśni. Trzy czwarte zakresu ruchu obejmuje odcinek od kąta rozwartego (około 1350 stopni) pomiędzy ramieniem a przedramieniem do końca fazy górnej z napięciem mięśni (Przygotuj się odpowiednio na wysiłek fizyczny). Zbyt szybkiej adaptacji mięśni można próbować zapobiec stosując zmianę grubości drążka. Metoda jest bardzo prosta – oplatamy drążek np. ręcznikiem co spowoduje wzrost grubości drążka a dodatkowo obracający się ręcznik zmusi do cięższej pracy przedramiona.
Zobacz także: Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 3
Wartościowy chwyt neutralny
Chwyt neutralny przy którym wnętrza dłoni są skierowane do siebie (zaangażowanie najsilniejsze dla części centralnej wewnętrznej mięśnia najszerszego grzbietu) również jest możliwy ale wymaga dodatkowych elementów np. pasków, linek, kółek lub dwóch ręczników, którymi obejmujemy drążek a dłońmi chwytami za ich wiszące końce. Na siłowniach bardzo często spotkać można uchwyt w kształcie litery v do wąskiego podciągania się w chwycie neutralnym. Dodać należy, że można również chwycić drążek jedną ręką nachwytem a drugą podchwytem i podciągać się z głową raz na lewo a raz na prawo od drążka i będzie to podciąganie w chwycie neutralnym wąskim. Sposób bardzo rzadko stosowany a wartościowy.
Zobacz także: Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2
Oczywiście należy zmieniać układ rąk, aby trening był symetryczny dla mięśni. Sposób trzymanie drążka (nachwyt, podchwyt, chwyt neutralny), podobnie jak szerokość chwytu warto więc zmieniać aby zaangażowanie mięśni było równomierne. Możliwe dzięki temu jest wykonanie treningu o większej objętości (całkowita liczba serii), ponieważ do pracy angażowane są różne grupy mięśni oraz części mięśnia najszerszego grzbietu. Przykładowo podchwyt angażuje bardziej bicepsy dlatego łatwiej jest podciągać się w podchwycie niż przy nachwycie w którym pracują intensywnie mięśnie ramienne znacznie słabsze od bicepsa.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Intensyfikacja pracy mięśni najszerszych grzbietu
Jak sprawić, że w szerokim nachwycie pracują mięśnie najszersze grzbietu a praca nie jest wykonywana głównie przez bicepsy?. Często tak niestety bywa w przypadku złej techniki podciągania. Po pierwsze należy wykonując ćwiczenie skoncentrować się myślami na pracy mięśni najszerszych grzbietu oraz na rozluźnieniu mięśni ramion. Po drugie starajmy się wizualizować napieranie łokciami w dół (ruch po łuku) w trakcie podciągania – praca mięśni najszerszych grzbietu powinna ulec intensyfikacji kosztem pracy bicepsów. Innymi słowy – starajmy się podciągać z łokci a nie z dłoni [1]. Inną metodą osłabienia pracy bicepsów na rzecz mięśni najszerszych grzbietu jest uchwycenie drążka nachwytem ale bez obejmowania go kciukami.
Zobacz także: Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1
[1] Tsatsouline P.: ”Więcej niż bodybuilding 2”, Wydawnictwo Aha!, 2009