O MSBS z Adamem Gawronem

Mateusz Kurmanow  /  SPECIAL OPS 4/2011  /  31-08-2011  /  1
O MSBS z Adamem Gawronem
O MSBS z Adamem Gawronem Andrzej Krugler

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

 4  5. Ciąg dalszy artykułu...

SPECIAL OPS: Z kim konsultowano konstrukcję, jej założenia i funkcjonalność?
AG: Przy pracach nad II generacją przyszedł czas na wstępne testy, na tyle, na ile pozwalała bardzo delikatna konstrukcja makiet i dopracowanie modeli. Testowaliśmy modele „in house”, ale bardzo zależało nam na tworzeniu ich w stałej konsultacji z przyszłymi użytkownikami. O ile trudno mówić o „testowaniu” delikatnych makiet i wydruków tworzywowych w technologii 3D, to do weryfi kacji właściwości użytkowej zapraszani byli ludzie z czołowych jednostek MON i MSWiA, między innymi z tych cieszących się najlepszą opinią, z wieloletnim doświadczeniem z misji zagranicznych. Te osoby pomagały prywatnie, ze względu na wieloletnią znajomość z nami, za co po raz kolejny należą im się szczere podziękowania. Część z naszych założeń w ich oczach okazała się słuszna, do części propozycji mieli uwagi. Staraliśmy się trzymać „blisko ziemi”, blisko żołnierza – i w tym te konsultacje bardzo pomogły. Oczywiście, konsultantami byli też koledzy konstruktorzy z FB Radom, którzy mieli uwagi co do technologiczności broni, co jest bardzo istotne dla przygotowania późniejszej produkcji. Projekt MSBS był również konsultowany z opinią publiczną – m.in. z dziennikarzami prasy specjalistycznej, w tym ze „SPECIAL OPS”, „Strzału”, „Nowej Techniki Wojskowej”, „Raportu WTO”, czy „Broń i Amunicja”. Ich spojrzenie jako „głos z zewnątrz” miało dla nas również spore znaczenie. Swój wpływ miały też głosy z dyskusji i opinie, jakie pojawiały się w internecie, komentarze na krajowych i zagranicznych forach internetowych. Z ciekawostek można dodać, że zaprezentowaliśmy MSBS także przedstawicielom firmy Magpul, w tym jej założycielowi, Richardowi Fitzpatrickowi. Staraliśmy się słuchać głosów ze wszystkich stron.

SPECIAL OPS: Podczas prezentacji podsumowującej kolejny etap prac mówiłeś o propozycji nowego systemu szkolenia i instrukcji do MSBS...
AG: Tak jak mówiłem wcześniej, ze względu na pewne specyfi czne cechy broni w układzie klasycznym i w układzie bezkolbowym, dany układ lepiej sprawdzi się w określonej roli. Chcąc wprowadzać oba układy broni, musimy uwzględnić różnice pomiędzy nimi, także w ich proponowanych zastosowaniach. Mieliśmy na to argumenty, które musieliśmy uwzględnić także w przyszłym systemie szkolenia, obejmującym elementy obsługi, usuwania zacięć itp. dla obu układów. Chciałbym zostać dobrze zrozumiany: co prawda w Wojsku Polskim istnieją jednostki, w których uzbrojeniu znajdują się zarówno karabinki klasyczne, jak i bezkolbowe, użytkowane równolegle, ale nie uważam, że pojedynczy żołnierz piechoty powinien mieć do wyboru oba karabinki. Być może to ambitny plan na dalszą przyszłość, kiedy wzrośnie jego poziom wyszkolenia i świadomości taktycznej – ale to nie jest program na dzień dzisiejszy.

Tworząc program szkolenia skupialiśmy się raczej na wyrobieniu nawyków obsługowych dla określonego typu broni, ale uwzględniając podobieństwo obsługi obu układów karabinka, do jakiego dążyliśmy w MSBS. Żołnierz szkolący się w użyciu MSBS w układzie klasycznym powinien zapoznać się i umieć posługiwać MSBS w układzie bezkolbowym – na tej samej zasadzie, na której używając Beryla, umie posłużyć się też Glauberytem. Nie narzucamy tu żadnego z rozwiązań, ale w pakiecie z tą bronią oferowany byłby „pakiet szkoleniowy” – uwzględniający chociażby to, że sam sposób nauczania ewoluuje i już wyewoluował, chociażby poprzez źródła dostępne w internecie, płyty szkoleniowe, takie jak np. produkcje Magpul Dynamics. To już nie są czasy, gdy do nauki strzelania z karabinka Beryl wystarczała w nieznacznym stopniu zmieniona instrukcja od kbk AK, czyli z tego co pamiętam, z późnych lat 50. My jesteśmy za rozdzieleniem materiałów szkoleniowych od instrukcji technicznej, konserwacyjnej. Tak, by instruktorzy mogli oderwać te zagadnienia od siebie: obsługę technologiczną broni od nauki walki bronią. W WP zresztą nastąpiły już pewne zmiany pod tym względem, bo jako podręcznik metodologiczny pojawiła się instrukcja „Walka z użyciem broni palnej. Skuteczne i bezpieczne posługiwanie się bronią w walce” autorstwa kpt. Włodzimierza Kopcia, w której pojawia się np. pojęcie pojedynczych czynności obsługowych, takich jak usunięcie zacięcia, wymiana magazynka, kontrola broni, przejście z karabinka na pistolet. MSBS, jak zresztą każdy inny nowoczesny karabinek – SCAR, ACR czy X95 – będzie na tyle znacząco różnił się od Beryla, że i tak konieczne jest stworzenie nowej instrukcji szkoleniowej. I my taką instrukcję, program szkolenia dla MSBS, przygotowaliśmy.

Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2011

Komentarze

1
Piecia21 / 13-09-2011, 16:02
Cieszę się, że i w Polsce nasi konstruktorzy potrafią coś zrobić. Ciekawe jak to będzie z MON, czy będzie chciało przyjąć "MSBS" jako regulaminową broń, czas pokaże, gratuluje konstruktorom konstrukcji,
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania  »

 


Najsłyniejsze misje specjalne » By broń nie wyślizneła się z ręki »
broń konserwacja

 


Zostań specem od bezpieczeństwa informacji »
studia wyższe

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Złóż własną broń »
bron składana

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Latarki na karabin - niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się » 
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Czyszczenie tłumika i innych części broni - krok po kroku »
studia wyższe

 


Jak wygląda praca w wojsku, w ochronie? Przejdź szkolenie » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Anatomia zamachu. O strategii i taktyce terrorystów Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń
cichociemni-na-balkanach-we-wloszech losy-skoczka-wspomnienia-oficera Sztuka-wojny
Książka powstała po to, by pokazać modus operandi terrorystów, którzy w ostatnich latach zorganizowali zamachy w Europie i USA. Analiza przebiega tu dwutorowo (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

JASTRZĄB-20

Zwiadowcy z Lidzbarka Warmińskiego zakończyli właśnie szkolenie na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu.

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl