Zobacz także książkę Nagi wojownik. Trening siły metodami rosyjskich komandosów
Dwa do trzech treningów tygodniowo trwające 10-20 minut na pewno nie zrujnuje nam naszego grafiku zajęć. A ćwiczenie wykonywać można bezpośrednio po wstaniu z fotela – wystarczy kupić dostępny w sklepach sportowych drążek rozporowy do mocowania w futrynie (Przygotuj się odpowiednio na wysiłek fizyczny). Warto wybrać model z gumowymi nakładkami w miejscach chwytu rąk – chwyt jest pewniejszy, stabilniejszy i wygodniejszy z uwagi na nieco większy obwód w miejscu chwytu.
Ćwiczenie wykonywać możemy w kilku odmiennych celach:
a) podniesienie wytrzymałości mięśniowej,
b) poprawa siły ogólnej,
c) rozbudowa masy mięśniowej.
Zobacz także: Jak prawidłowo podciągać się na drążku? cz.1 Rozgrzewka - materiał TV.SPECIAL OPS
Oczywiście w zależności od celu, sposób wykonywania ćwiczenia będzie się nieco różnił, chociaż postronna osoba przyglądająca się ćwiczeniu z boku może różnic nie zauważyć. Głównym elementem różnicującym cel jest liczba powtórzeń, czas przerw pomiędzy kolejnymi seriami ćwiczenia oraz tempo wykonywania podciągnięć.
W przypadku rozwoju siły powtórzeń będzie wykonywanych mało (maksymalnie 5-6), ale w przypadku osoby wytrenowanej konieczne będzie dodatkowe obciążenie. W treningu, którego celem jest rozwój muskulatury liczba powtórzeń wynosić będzie od 8 do 15.
Gdy natomiast zależy nam na poprawie wytrzymałości mięśniowej i osiągnieciu poprawy w maksymalnej liczbie powtórzeń, wtedy podciągnięć w seriach wykonujemy znacznie więcej. Każdy z tych celów jest na tyle odmienny, że poświęcone im zostaną odrębne artykuły.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Standardowy ruch podciągania rozpoczynamy od pełnego zwisu na drążku (nachwytem lub podchwytem) po czym podciągamy się do góry do pozycji broda tuż nad drążkiem. Pełny ruch do pozycji broda nad drążkiem jest istotny, ponieważ tylko wtedy nastąpi pełny skurcz mięśni i ich odpowiednie pobudzenie. O różnicach w rodzaju chwytu oraz szerokości chwytu w części 2 wprowadzenia.
Opuszczamy się powoli do pełnego wyprostu rąk co gwarantuje rozciągnięcie mięśni i ich prawidłowe ukrwienie. Początkujący w podciąganiu powinni starać się w początkowym etapie wykonywać co najmniej 5 podciągnięć w 5 seriach.
Odpoczynek pomiędzy seriami jest kwestią indywidualną i zależy tak naprawdę od wydolności trenującego podciąganie oraz budowy jego mięśni. Przewaga włókien czerwonych (wolnokurczliwych) czyli wytrzymałościowych (ang. slow twich) sprawia, że taka osoba ma duży potencjał w uzyskiwaniu dużej liczby powtórzeń, zazwyczaj również przerwa pomiędzy seriami wystarcza krótka (30-45 sekund do zregenerowania się mięśni do kolejnego wysiłku).
Natomiast osoby z przewagą włókien białych (szybkokurczliwych), czyli siłowych (ang. fast twich) będą miały problemy z wykonywaniem dużej liczby powtórzeń, a przerwy pomiędzy seriami będą typowo dłuższe (2-3 minuty).
Na pocieszenie dla tej drugiej grupy osób dodać należy, że mają dużo większy potencjał w rozbudowie muskulatury (szybciej i o wiele silniej rosną włókna mięśniowe białe) i zapewne w podciąganiu z dodatkowym obciążeniem będą wykorzystywały większy ciężar niż osoby z dominacją włókien czerwonych.
Zobacz także: Rozwój masy mięśniowej z wykorzystaniem podciągania na drążku
W przypadku osób zupełnie początkujących i braku siły na prawidłowe pełne podciągnięcie, warto rozpocząć od ćwiczenia polegającego na wyskoku do pozycji górnej i powolnym opuszczaniu się w dół (minimum 5 sekund).
Czynność powtarzamy aż do zmęczenia mięśni. Warto również poćwiczyć kilka razy przez 5-10 sekund zwis w pozycji górnej (ćwiczenie izometryczne zwiększające siłę – szczególnie bicepsów), a także zwis w pozycji dolnej (aktywizacja izometryczna mięśni przedramion).