Marine Mammals in Special Ops

Elitarny oręż operacji morskich
Marcin  Kaczmarek  /  SPECIAL OPS 1/2022  /  01-04-2022

Delfiny butlonose, uchatki kalifornijskie, fokowąsy brodate czy też białuchy arktyczne są przykładem ssaków morskich, które dzięki swoim predyspozycjom oraz nabytym umiejętnościom były i nadal są wykorzystywane do realizacji zadań specjalnych.

Zdjęcia: US Navy, Sealab II

Historia zainteresowania ssakami morskimi jako platformy bojowej sięga roku 1941, kiedy to na wyspie Gålö utworzono specjalną jednostkę szwedzkiej marynarki wojennej. Jednostka ta prawdopodobnie jako pierwsza na świecie wdrożyła autorski program dotyczący szkolenia fok szarych, których zadaniem było lokalizowanie min morskich, torped oraz okrętów podwodnych.

NMMP - Navy Marine Mammal Program

Początki programu NMMP (program szkolenia ssaków morskich) sięgają 1960 roku, US Navy pozyskała wtedy pierwszego delfina z gatunku białobokich. Specyficzny kształt ciała delfina oraz właściwości skóry posiadającej gruczoły skórne wydzielające śluz (zmniejszający opór środowiskowy – zwiększając tym samym prędkość pływania) były punktem wyjścia do badań mających pomóc w opracowaniu nowej technologii obniżającej opory ruchu torped (po prawie 2 latach analiz i bezowocnych testów US Navy wstrzymała dalsze prace badawcze).

W 1962 r. program NMMP ewaluował – jego celem stała się weryfikacja (pod kątem zdolności sensorycznych i fizycznych) ponad 20 gatunków zwierząt morskich (delfinów, wielorybów, fok, rekinów, orek, pingwinów) – ich przydatności do misji bojowych marynarki wojennej. Siedzibą programu stała się nowo powstała placówka badawcza w Point Mugu (Kalifornia).

Podczas badań i pierwszych szkoleń wyłoniono gatunki, które wykazywały cechy spełniające założone kryteria – okazały się nimi delfiny butlonose oraz uchatki kalifornijskie, zwane potocznie lwami morskimi. Wybrane gatunki wyróżniały się wrodzoną ponadprzeciętną inteligencją, wybitnymi możliwościami lokalizacji obiektów pod wodą, możliwością operowania na znacznych głębokościach (540 m dla wytrenowanego delfina butlonosego, 300 m dla uchatki kalifornijskiej), dysponowały wysoką prędkością pływania (22 węzły uchatka, 16 węzłów delfin), charakteryzowały się długim czasem przebywania pod wodą na wstrzymanym oddechu (dla delfina i uchatki wartość ta oscyluje w granicach 15 minut) oraz miały takie specyficzne predyspozycje jak:

  • delfin – bardzo czuła echolokacja (pasmo do 280 kHz), pozwalająca ustalić położenie nawet kilkucentymetrowych obiektów zagrzebanych w mule z odległości ponad 30 m;
  • uchatka – wrażliwy słuch kierunkowy, wyczulony wzrok przy słabym oświetleniu czy też mętnej wodzie, zwinność w czasie pływania, małe gabaryty ciała.

Pierwszym większym programem, w którym na dobre zaczęto korzystać z możliwości, jakie dają delfiny, był projekt SEALAB II. Skupiał się on na badaniu reakcji ludzkiego organizmu, jakie zachodzą w czasie długiego przebywania człowieka w odizolowanym miejscu otoczonym wrogim środowiskiem (w czasie trwania programu padł rekord należący do Scotta Carpentera, późniejszego astronauty programu Mercury, który przebywał w habitacie SEALAB II aż 28 dni).

Czytaj też: Szkodniki czy wybawcy? >>>

10-osobowy habitat SEALAB II został umieszczony na głębokości 62 m niedaleko Instytutu Oceanografii Scripps (wybrzeże La Jolla, Kalifornia). W programie wykorzystano delfina butlonosego (pieszczotliwie nazwanego Tuffy), który szkolił się podczas tego projektu w lokalizowaniu i ratowaniu nurków, dostarczał na pokład habitatu listy, paczki oraz specjalistyczne oprzyrządowanie.

Po wielkim sukcesie SEALAB i wnioskach płynących z badań wykorzystania ssaków morskich do nietypowych zadań, w 1967 r. program NMMP (wraz z całym budżetem) utajniono, dając powód do spekulacji na temat dalszych jego losów.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[analiza, zwierzęta w wojsku, delfin, delfin butlonosy, program szkolenia ssaków morskich, ssaki morskie, Knifefish, US Navy, Navy Marine Mammal Program]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1/2022

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl