Buty wojskowe czy taktyczne? W czym do lasu?

Radosław  Tyślewicz  /  16-03-2022
Buty wojskowe i taktyczne.
Buty wojskowe i taktyczne. Fot. Radosław Tyślewicz

W miejskiej dżungli, w błocie na poligonie lub na asfalcie w garnizonie, na misji w górach i podczas spaceru po lesie, a czasem do prowadzenia auta czy odśnieżania podwórka – buty są z nami zawsze. Które modele wybrać? Czym różni się but wojskowy od taktycznego? Jak nowe technologie stosowane przez producentów obuwia wpływają na ich wykorzystanie i co powinniśmy brać pod uwagę decydując się na dany model buta poza jego ceną?

W ciągu mojej „kariery” piechura widziałem już różne rzeczy, od dziur w stopach młodego Czecha po kilku dniach marszu asfaltem, po finalistów marszu na 200 km w drewnianych holenderskich trepach.

Sam oczywiście zaczynałem od znanych chyba wszystkim w kraju opinaczy Wojska Polskiego i tzw. pionierek firmy Beskid z Nowego Targu (lata 80. XX wieku). Dziś jednak mamy inne czasy i duży wybór obuwia o rozmaitym przeznaczeniu. Z drugiej strony, obserwujemy coraz słabszego człowieka upatrującego w nowinkach i technologii ułatwienia tego, co do tej pory powodowało ból i rozczarowanie – wysiłku fizycznego i kontuzji związanych z długim marszem. Membrany typu Gore-tex1, wulkanizowana skóra buta w podeszwie, silikonowe wkładki, systemy szybkiego sznurowania, stabilizacja w kostce czy amortyzacja z wykorzystaniem pianki EVA2 oraz wiele innych haseł w opisach butów potrafi nieźle zamieszać nam w głowach.

Przeczytaj także: Krzesiwo – wybierz dobrze swoje narzędzie do wzniecania ognia >>

Do tego dochodzi język reklamy i sprzedawców, gdzie na jednej stronie znajdziemy zakładkę z butami wojskowymi i taktycznymi – kto wie, czym się one różnią? W geście desperacji możemy zawsze sięgnąć po dobre rady łowców przygód i ikon survivalu, jak B. Grylls, którzy rzadko odnoszą się do butów, ale czasami coś napiszą, jak na przykład to, że membrany wodoodporne są niepolecanym rozwiązaniem. Co wtedy ma zrobić przeciętny zjadacz chleba szukający uniwersalnych butów na co dzień i do szkolenia wojskowego lub zabawy w ASG? Oczywiście, tu nie ma jednej dobrej odpowiedzi, dobór butów przede wszystkim musi być podyktowany znajomością samego siebie, swojego ciała, trybu życia oraz głównego przeznaczenia obuwia – a przecież sprzedawca w sklepie tego o nas nie wie.

But może być traktowany przez użytkownika jako uniwersalny, ale nigdy taki nie będzie. Będzie po prostu mniej lub bardziej przystawać do trybu życia użytkownika i co za tym idzie przyniesie więcej lub mniej pozytywnych doznań z eksploatacji. To tak jak z samochodem, można małym miejskim autkiem objechać Afrykę (jak J. Czupik i D. Stokłosa z Krakowa) i 6-metrową limuzyną przemieszczać się po mieście, ale nie zmienia to faktu, że każdy został zaprojektowany do z góry określonych warunków użytkowania. Z butami jest tak samo. Ponieważ sam miałem okazję użytkować jedne i drugie buty do różnych celów i w różnym środowisku, dlatego uznałem, że powinno to oddać w miarę obiektywnie ich charakter oraz faktyczne cechy użytkowe.

Buty wojskowe US Army Model 700V Gore-tex

Weźmy taki typowy model buta amerykańskiego żołnierza, jak 700V firmy Beleville.

Według opisu jest to typowy but wojskowy przewidziany do użytkowania w klimacie zimnym i mokrym, czyli między innymi północnoeuropejskim. But skórzany z elementami odpornej na przetarcia cordury wyposażony w membranę Gore-tex, która ma zapewniać wodoodporność oraz doskonałą cyrkulację powietrza. Podeszwa typu VANGUARD®1 oraz spodnia część typu VIBRAM®2 Sierra i do tego specjalna wkładka silikonowa z naklejoną warstwą materiału. Według opisów producenta, podeszwa zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża oraz znacznie poprawia komfort chodzenia. Całość dopełnia łączony system sznurowania, stanowiący klasyczne oczka w dolnej części oraz szybkie sznurowanie, tzw. speed lacing, w części górnej.

Regulaminowa dla armii wysokość buta to 8 cali. Wzmocniony tworzywem sztucznym nosek chroniący palce przed zgnieceniem lub uderzeniem oraz w podobny sposób zabezpieczona pięta i ścięgno Achillesa. Główne przeznaczenie to długie patrole w terenie o nierównej powierzchni. But ma zapewniać dobrą przyczepność, zabezpieczenie stawu skokowego przed skręceniami oraz optymalną cyrkulację powietrza wewnątrz buta, dzięki czemu stopa powinna być sucha. Buty są produkowane wyłącznie w USA i znajdują się na wyposażeniu armii amerykańskiej. To co w pierwszym momencie zwróciło moją uwagę jako użytkownika, to lekkość buta oraz jego dobre dopasowanie do stopy, dzięki czemu nie przemieszcza się ona wewnątrz, ani podczas stronnych i długich zejść, ani podczas marszu po równym.

Świadczy to o dobrze zaprojektowanym systemie sznurowania, pozwalającym na ustabilizowanie kończyny na całym odcinku buta, czyli od śródstopia aż po łydkę. Ślizganie się stopy wewnątrz buta podczas marszu to pierwsza przyczyna obtarć i odbić, cecha niestety dość typowa dla krajowych wyrobów wojskowych. Uzyskanie pożądanego efektu stabilizacji stopy wymagało przesunięcia sznurowania prawie do samego noska w bucie, odbiło się to na wyglądzie butów, ale jest przynajmniej od XXI wieku często stosowane w butach zza oceanu, również w innych modelach i u innych producentów. W butach zastosowano system szybkiego sznurowania, ale wyeliminowano często występującą wadę w postaci odciskania się elementów tego systemu w dolnej części butów na często uwydatnionej u użytkowników kości śródstopia, co było częstą przyczyną dyskomfortu, obtarć lub noszenia luźno wiązanych butów, które miały wyłącznie system szybkiego sznurowania.

Rozwiązaniem okazało się zastosowanie klasycznego oczkowego sznurowania w dolnym odcinku buta (pierwsze 4 oczka na wysokość) i dopiero od kostki w górę systemu szybkiego sznurowania. Taki układ pozwolił również na powstanie miejsca przerwy niezbędnego na ugięcie cholewki w stawie skokowym, co z kolei wyeliminowało jedno z częstych miejsc obtarć w butach tego typu. Podeszwa jest twarda, można powiedzieć typowo wojskowa, odporna na uszkodzenia powstające np. w wyniku kopnięć i otarć oraz innych uszkodzeń o wystające elementy typu gwóźdź, a nawet działanie termiczne żaru przy gaszeniu ogniska.

Do tego bez wystających na boki elementów bieżnika, co zapobiega haczeniu się na przykład podczas przechodzenia przez płoty, drabinki speleo czy inne przeszkody wymagające wsuwania buta w oczka i uchwyty. Sztywność podeszwy to również warunek dostosowania buta do użytkowania w górach. Bieżnik ma gwarantować dobrą przyczepność w różnym terenie, w tym również w śniegu zimą - i tu możemy przejść do praktycznych refleksji z użytkowania ww. modelu butów.

Deszczowa jesień

Sposób eksploatacji buta. Kupiłem buty tuż przed wyjazdem w Bieszczady, w październiku, plan zakładał, poza ogólnym pobytem, cztery dni marszu czerwonym szlakiem przez obie połoniny, aż na szczyt Rozsypaniec.

Ciągły deszcz, błoto i chłód zakończyły jednak wyprawę w ciągu pierwszych 24 godzin. Buty pozwoliły za to sprawdzić wszystkie informacje podawane przez producenta: bardzo dobrą przyczepność podeszwy do podłoża, wzorowe trzymanie stopy i kostki w bucie, system sznurowania nieodciskający się na śródstopiu, do tego wygodny język wszyty na całej długości cholewki, pozwalający pokonywać kałuże bez przecieków wody do wnętrza buta, funkcjonalność membrany Gore-tex oraz wewnętrznej podszewy i wkładkę chroniącą przed odbiciami i obtarciami. Jedno, przed czym taki but nas nie uchroni, to woda wciekająca do niego od góry przez spodnie i nasiąkające skarpety, ale na to mogą poradzić tylko spodnie wodoodporne zakładane na wierzch, których wtedy ze sobą nie miałem.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Buty, Buty Taktyczne, Buty Wojskowe. LOWA, Las, Survival, Wyposażenie Osobiste]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Chiny - zrozumieć imperium. Pulsujący matecznik cywilizacji Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń
Książka Chiny – zrozumieć imperium Piotra Plebaniak, współautora i redaktora najnowszego przekładu Sztuki wojny wzbogaconego komentarzami ekspertów, to nieszablonowe połączenie poezji oraz historycznej, kulturowej i geopolitycznej wiedzy o Chinach. (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Kolejne Pioruny dla Wojska Polskiego

W czwartek 23 czerwca 2022 roku w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej zatwierdził umowę, w ramach której do wojska polskiego trafią kolejne zestawy przeciwlotniczych zestawów...

Aktualny numer

2/2022
SPECIAL OPS 2/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat Wojsk Specjalnych
  • - Wydział V Antyterrorystyczny ABW - poznawajmy wroga i czuwajmy
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl