Rower, w formie jaką znamy dzisiaj, powstał w podobnym okresie co amunicja zespolona i proch bezdymny, podobnie jak one jest owocem rewolucji przemysłowej i do dzisiaj następuje ciągły rozwój tych konstrukcji, o czym w wojsku właśnie sobie przypomniano.
Przez ponad 120 lat broń zasilana amunicją zespoloną z prochem bezdymnym, jak i rower przeszły wiele metamorfoz i modyfikacji, wprowadzono nowe materiały, rozwiązania zapewniające trwałość, skuteczność i niezawodność konstrukcji. Użycie rowerów przez siły zbrojne nie jest rozwiązaniem nowym, już w 1893 r. w armii Cesarstwa Niemiec zostaje zniesiony zakaz jazdy na rowerze przez oficerów w mundurze i nasz bohater staje się aktorem wszelkich konfliktów zbrojnych przez kolejne 100 lat.
Do wybuchu I wojny światowej możemy obserwować swoisty rowerowy wyścig zbrojeń pomiędzy mocarstwami oraz jego ciągłe użycie w czasie II wojny światowej przez wszystkie strony konfliktu w ogromnych ilościach.
W okresie Zimnej Wojny poruszanie się na dwóch kółkach nie odeszło do lamusa. Wietnam Północny dzięki rowerom utrzymywał ruch na szlaku Ho Chi Minha. Nasz bohater – nieco zapomniany pod koniec XX wieku, dzięki rewolucji elektromobilności oraz wprowadzeniu nowej koncepcji roweru składanego powoli zaczyna wracać jako tani i niezawodny, a także ekologiczny środek transportu na współczesnym polu walki.
Jeśli chodzi o siły specjalne, potencjalne zastosowania rowerów narzucają się same. Zapewne wielu Czytelników pamięta scenę z filmu „Blackhawk down”, gdzie śmigłowiec podejmuje z piaszczystej wydmy ubranego po cywilnemu i wyposażonego w rower operatora jednostki „Delta” po przeprowadzonym rowerowym rozpoznaniu przedmieść Mogadiszu w Somalii.
Czytaj też: Vector - pojazd holenderskich komandosów >>>
Przy użyciu rowerów takich jak ETB (Extreme Terrain Bicycle – Rower Terenów Ekstremalnych) o specjalnej konstrukcji i charakterystycznych bardzo grubych oponach terenowych, możliwe jest pokonywanie długich na kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów (dzięki elektromobilności) tras w terenie trudno dostępnym dla innych środków transportu, przebiegających terenami leśnymi, bagnistymi, pustynnymi czy zaśnieżonymi.
Ciekawe rozwiązanie proponuje firma Montague (model Paratrooper) – specjalnie zmodyfikowany rower przeznaczony dla jednostek spadochronowych (po złożeniu zasobnik zrzutowy z rowerem ma rozmiar 100×100 cm i waży około 15 kilogramów), po wylądowaniu w czasie 30 sekund, bez użycia narzędzi, rower jest gotowy do użycia.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[pojazdy specjalne,rower,bicykl]
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.