Polityczny skalpel

Michał Piekarski  /  10-08-2011
Wraz ze wzrostem zagrożenia ze strony improwizowanych urządzeń wybuchowych, na znaczeniu nabierają pododdziały wyspecjalizowane w ich neutralizacji, takie jak grupy EOD amerykańskiej marynarki
Wraz ze wzrostem zagrożenia ze strony improwizowanych urządzeń wybuchowych, na znaczeniu nabierają pododdziały wyspecjalizowane w ich neutralizacji, takie jak grupy EOD amerykańskiej marynarki US Navy

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną od dotychczasowych konfliktów. Obecnie, w dziesiątym roku globalnej wojny z terroryzmem, można stwierdzić, że przewidywania te były słuszne. To operatorzy jednostek specjalnych odegrali kluczową rolę w obaleniu reżimu talibów w 2001 roku, torowali drogę regularnym dywizjom w Iraku dwa lata później, odgrywali i odgrywają kluczową rolę w działaniach przeciwpartyzanckich w Afganistanie i Iraku i walczą z terrorystami w Moskwie, Mumbaju i Londynie. Pojawia się wobec tego pytanie, jaką funkcję spełniają siły specjalne w polityce współczesnego państwa, i jak przekłada się to na budzącą spory polską politykę obronną.

 4  4. Ciąg dalszy artykułu...

Wspierać i sprawdzać

Oddzielnym aspektem jest użycie wojsk specjalnego przeznaczenia w działaniach z zakresu wsparcia wojskowego i działań niekonwencjonalnych. Z reguły oznacza to szkolenie lub doradztwo siłom sojuszniczym (regularnym lub nieregularnym) zaangażowanym w konflikty zbrojne. Działania tego rodzaju mogą obejmować także wspieranie działań partyzanckich.  

Podobnie jak inne rodzaje działań specjalnych mogą być one prowadzone jawnie i niejawnie i z reguły powiązane są z innego rodzaju wsparciem, zwłaszcza materiałowym dla danych sił. Wykorzystanie własnego personelu w roli doradców i instruktorów daje politycznemu ośrodkowi decyzyjnemu dużą możliwość nadzoru i kontroli nad przebiegiem wydarzeń, zbierania informacji poprzez rozpoznanie osobowe, wreszcie możliwość kształtowania doktryny i polityki tych sił według własnych interesów. W aspekcie taktycznym, doradcy mogą wystąpić jako planujący działania, oficerowie łącznikowi oraz zapewnić obsługę zaawansowanych systemów uzbrojenia i wyposażenia – broni precyzyjnej, systemów naprowadzania lotnictwa czy łączności.

Połączenie wysiłku lokalnych sił, z reguły doskonale znających teren i uwarunkowania oraz nielicznych zewnętrznych doradców, pozwala na uzyskanie znacznych korzyści militarnych i politycznych, co udowodniły liczne operacje z udziałem sił nieregularnych – od Wietnamu po Afganistan.

Polska perspektywa

Polska jako państwo prowadzące aktywną politykę zagraniczną musi być przygotowana do użycia całego wachlarza jej narzędzi, jak również do reagowania na użycie ich przez inne podmioty. Biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania międzynarodowe, Polska swoją politykę zagraniczną – a zwłaszcza wojskową – prowadzi we współpracy z państwami sojuszniczymi. Wobec tego, należy założyć, że polskie operacje specjalne będą prowadzone w układzie sojuszniczym, czy to w ramach misji pokojowych lub stabilizacyjnych, doraźnie sformowanych wielonarodowych zespołów zadaniowych lub operacji z dominującym udziałem sił narodowych – ale prowadzonych przy współpracy z innymi państwami.

Polska, dysponując stosunkowo rozbudowanymi siłami specjalnego przeznaczenia, jest w stanie osiągnąć poziom pozwalający na wniesienie istotnego wkładu w koalicyjne operacje. Przy założeniu, że obecny potencjał Dowództwa Wojsk Specjalnych i podległych mu jednostek JW2305, 1 PSK, MJDS i Jednostki Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, zostanie uzupełniony przez adekwatny komponent lotniczy i być może kolejną jednostkę specjalną przeformowaną z jednego z oddziałów specjalnych ŻW oraz uzyska wsparcie morskie, Polska będzie dysponować bardzo silnym potencjałem sił operacji specjalnych.

Pod względem geograficznym, operacje te mogą być prowadzone na obszarze całego globu. Za najbardziej prawdopodobne obszary należy oczywiście uznać Europę, Bliski i Środkowy Wschód i Afrykę Północną, ale nie tylko te regiony. Z uwagi na nasze członkostwo w UE i NATO należy liczyć się z ewentualnością koalicyjnego zaangażowania także w innych regionach, nawet pozornie egzotycznych z naszego punktu widzenia, jak Afryka subsaharyjska (gdzie także zaangażowane były już polskie kontyngenty – Kongo), Azja Południowo-Wschodnia lub Ameryka Łacińska. Niezwykle istotne staje się obecnie zaangażowanie w bezpieczeństwo morskie, wobec coraz większej wagi tego problemu. Mniejsze znaczenie ma obecnie problem bezpośredniej obrony terytorium Polski przed klasyczną agresją, nabiera natomiast znaczenia kwestia powstrzymywania zagrożeń mogących mieć długofalowe skutki dla państw naszego regionu. Jednocześnie skuteczne prowadzenie operacji specjalnych - także na korzyść sojuszników – przy umiejętnym politycznym wykorzystaniu ich rezultatu może podnieść polityczną pozycję Polski wobec sojuszników.

 Z drugiej strony, zwłaszcza wobec proamerykańskiej i proizraelskiej polityki, Polska musi liczyć się z ewentualnością ataków terrorystycznych, należy uwzględnić też zagrożenie obcymi operacjami specjalnymi. Także w tym kontekście należy wziąć pod uwagę rolę i zadania wojsk specjalnego przeznaczenia, jako istotnego elementu zdolnego do reagowania na sytuacje kryzysowe na własnym terenie. To ostatnie pojęcie należy rozumieć szeroko, ponieważ może się okazać konieczne użycie wojsk specjalnych – jak również jednostek kontrterrorystycznych służb policyjnych – w innych państwach UE, lub podczas działań na innych terytoriach, co w pewnym względzie już miało swoje precedensy. Rzeczą najważniejszą w rozwoju sił specjalnych jest stałe zachowanie i rozbudowa ich potencjału niezależnie od zawirowań politycznych oraz konfliktów wewnątrz i międzyresortowych.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Neutralizacje niebezpiecznych obiektów w Szczecinie

Specjaliści od podwodnych zadań z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie neutralizują zalegające pod wodą niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni...

Aktualny numer

1/2021
SPECIAL OPS 1/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Oczy” i „uszy” WS
  • - 10 lat SGO siła pasji
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl