Polityczny skalpel

Michał Piekarski  /  10-08-2011
Wraz ze wzrostem zagrożenia ze strony improwizowanych urządzeń wybuchowych, na znaczeniu nabierają pododdziały wyspecjalizowane w ich neutralizacji, takie jak grupy EOD amerykańskiej marynarki
Wraz ze wzrostem zagrożenia ze strony improwizowanych urządzeń wybuchowych, na znaczeniu nabierają pododdziały wyspecjalizowane w ich neutralizacji, takie jak grupy EOD amerykańskiej marynarki US Navy

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną od dotychczasowych konfliktów. Obecnie, w dziesiątym roku globalnej wojny z terroryzmem, można stwierdzić, że przewidywania te były słuszne. To operatorzy jednostek specjalnych odegrali kluczową rolę w obaleniu reżimu talibów w 2001 roku, torowali drogę regularnym dywizjom w Iraku dwa lata później, odgrywali i odgrywają kluczową rolę w działaniach przeciwpartyzanckich w Afganistanie i Iraku i walczą z terrorystami w Moskwie, Mumbaju i Londynie. Pojawia się wobec tego pytanie, jaką funkcję spełniają siły specjalne w polityce współczesnego państwa, i jak przekłada się to na budzącą spory polską politykę obronną.

 3  4. Ciąg dalszy artykułu...

Operacje tego rodzaju jak każde mają swoje pozytywne i negatywne strony. Jak wcześniej zaznaczono, mogą okazać się niezwykle użytecznie taktycznie - gdy używając przenośni - policja to za mało, a regularna armia to za dużo. Legalność może budzić wątpliwości. Z jednej strony, państwo, które popiera (tak jak Afganistan za rządów talibów) działalność ugrupowań zbrojnych, szkodzących innemu państwu, może zostać uznane za agresora, co legalizuje kroki podjęte w obronie przez zaatakowanego. Z drugiej strony - wiążą się z nimi poważne wątpliwości natury prawnej i etycznej. Działania te, nawet jeśli zgodne są z prawem wewnętrznym państwa je prowadzącego, mogą być sprzeczne z prawem międzynarodowym - w szczególności uczestnicy niejawnej operacji, nienoszący mundurów swojej formacji, w razie pojmania mogą być traktowani jak zwykli przestępcy. Wątpliwości może wzbudzać sytuacja, w której formalnie sprawujący władze rząd nie ma możliwości powstrzymać takiego procederu na dany terytorium, co zachodzi zwłaszcza w przypadku państw upadłych.

Pod względem politycznym, wątpliwości może wzbudzać sposób podejmowania decyzji i nadzoru nad operacjami. W sytuacji wysokiego utajnienia prowadzonych działań, władze państwowe mogą narazić się na zarzut podejmowania mających poważne konsekwencje polityczne kroków bez wystarczającego nadzoru. W szczególności dotyczy to operacji nieudanych. Stopień politycznego ryzyka może oznaczać, że operacje możliwe do przeprowadzenia nie uzyskają akceptacji ośrodków decyzyjnych, natomiast nawet udane działania mogą spotkać się z krytyką i doprowadzić do ich ograniczenia lub wręcz zakazania, jak miało to miejsce w USA w latach siedemdziesiątych.

Należy jednak odnotować, że działania wymierzone w osoby takie jak terroryści, zbrodniarze wojenni czy handlarze narkotyków, wzbudzają z definicji mniejsze kontrowersje niż „zwykłe” zabójstwa polityczne. Dążenie do ujęcia określonych osób celem postawienia ich przed sądem, tudzież pozyskania dowodów ich działalności powinny być traktowane jako szczególny element polityki bezpieczeństwa, odpowiednio kontrolowany i ostrożnie używany. Należy zwrócić uwagę na fakt, że operacje ujęcia osób na obcym terytorium - jak pojmanie Eichmanna przez zespół Mossadu w Argentynie, aresztowanie czy palestyńskiego terrorysty przez operatorów HRT FBI na Morzu Śródziemnym w 1987 roku nie wzbudziły szczególnych kontrowersji politycznych. Wreszcie szczególną sytuacją, w której może okazać się konieczna akcja bezpośrednia, jest zapobieganie proliferacji broni masowego rażenia.

Odbicie zakładników

Kontrowersji takich nie wzbudzają operacje ratowania zakładników czy ewakuacji osób z zagrożonych terenów. Wbrew tezom niektórych badaczy sprzed kilku lat, sugerującym wręcz zanik sytuacji zakładniczych, ostatnie lata przyniosły wyraźny wzrost liczebny tego rodzaju incydentów. Sytuacja, w której obywatele – lub co gorsza – jego oficjalni przedstawiciele (dyplomaci lub żołnierze) danego państwa znajdują się w rękach wrogiego ugrupowania, jak każda sytuacja zakładnicza jest szczególnym wyzwaniem dla jego władz. Jeśli zawiodą negocjacje, a ustępstwa nie będą wchodzić w grę, operacja sił specjalnych jest jedyną opcją rokującą szanse powodzenia.

Z uwagi na wysoką medialność tego rodzaju działań, jak również znaczny stopień ryzyka, są one w szczególności powiązane z obszarem decyzji politycznej. Udana operacja może przynieść znaczące i długofalowe skutki dla polityki danego państwa, dając wyraźny sygnał jej skuteczności, popartej dysponowaniem działającymi jej narzędziami. Operacja nieudana oznaczać może polityczną klęskę i kryzys wiarygodności państwa, a nawet zwątpienie we własne możliwości prowadzenia skutecznych działań, prowadzące do polityki ustępstw w kolejnych kryzysach.

Do skutecznego prowadzenia takich działań, oprócz woli politycznej, niezbędne jest posiadanie doskonale przygotowanych jednostek specjalnych, wspomaganych przez efektywny system rozpoznania, dowodzenia, łączności, transportu i logistyki. Operacja na obcym terenie wymaga także wsparcia i osłony ze strony sił powietrznych i morskich, jeśli przeciwnik dysponuje mniejszym lub większym potencjałem konwencjonalnym. Wachlarz możliwych sytuacji obejmuje wszystkie ich rodzaje – od uprowadzenia (lub uwięzienia) pojedynczej osoby, poprzez grupę osób (np. załoga porwanego statku, pasażerowie samolotu) po złożoną sytuację, w której koniecznie jest odbicie kilku setek osób – na przykład zakładników rozproszonych na obszarze państwa czy terytorium, zarówno z obiektów stałych, jak i ruchomych.

Pokrewnym rodzajem zadań jest ewakuacja osób z zagrożonego terytorium, jak również operacje poszukiwawczo-ratownicze w warunkach bojowych. Co ważne, mogą one odnosić się zarówno do ludzi, jak i do sprzętu, który z jakiegoś powodu nie może wpaść w niepowołane ręce (np. wraki bezzałogowych samolotów rozpoznawczych). Mogą być to działania prowadzone jawnie, jak ewakuacja dyplomatów czy turystów, oraz niejawnie – zwłaszcza jeśli konieczność ich przeprowadzenia wynika z potrzeb służb wywiadowczych.

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Neutralizacje niebezpiecznych obiektów w Szczecinie

Specjaliści od podwodnych zadań z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie neutralizują zalegające pod wodą niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni...

Aktualny numer

1/2021
SPECIAL OPS 1/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Oczy” i „uszy” WS
  • - 10 lat SGO siła pasji
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl