Polityczny skalpel

Michał Piekarski  /  10-08-2011
Wraz ze wzrostem zagrożenia ze strony improwizowanych urządzeń wybuchowych, na znaczeniu nabierają pododdziały wyspecjalizowane w ich neutralizacji, takie jak grupy EOD amerykańskiej marynarki
Wraz ze wzrostem zagrożenia ze strony improwizowanych urządzeń wybuchowych, na znaczeniu nabierają pododdziały wyspecjalizowane w ich neutralizacji, takie jak grupy EOD amerykańskiej marynarki US Navy

Gdy 11 września 2001 roku opadał kurz po upadku wież World Trade Center, kolejne pojawiające się w mediach opinie wskazywały jednoznacznie, że nadchodząca wojna będzie wojną komandosów i wywiadowców, odmienną od dotychczasowych konfliktów. Obecnie, w dziesiątym roku globalnej wojny z terroryzmem, można stwierdzić, że przewidywania te były słuszne. To operatorzy jednostek specjalnych odegrali kluczową rolę w obaleniu reżimu talibów w 2001 roku, torowali drogę regularnym dywizjom w Iraku dwa lata później, odgrywali i odgrywają kluczową rolę w działaniach przeciwpartyzanckich w Afganistanie i Iraku i walczą z terrorystami w Moskwie, Mumbaju i Londynie. Pojawia się wobec tego pytanie, jaką funkcję spełniają siły specjalne w polityce współczesnego państwa, i jak przekłada się to na budzącą spory polską politykę obronną.

 2  4. Ciąg dalszy artykułu...

Prowadzenie rozpoznania specjalnego jest możliwe - zwłaszcza w sposób skryty - także w okresie narastania napięcia, jak również w czasie formalnego pokoju. Biorąc pod uwagę fakt, że zagrożenie terrorystyczne zamazuje pojęcie czasu „P” i czasu „W”, ale jednocześnie otwarte wtargnięcie na teren formalnie suwerennego państwa jest sprzeczne z prawem międzynarodowym, możliwość prowadzenia tego rodzaju operacji pozwala znacząco zwiększyć zakres uzyskiwanych informacji w porównaniu do klasycznego rozpoznania wojskowego.

Informacje zdobywane w ten sposób mogą znacząco przyczynić się do weryfikacji danych pochodzących z innych źródeł, w szczególności podczas planowania i przygotowywania innego rodzaju operacji specjalnych. W szczególnych sytuacjach możliwe jest także użycie wojsk specjalnych do prowadzenia rozpoznania na własnym terytorium - tak jak miało to miejsce podczas działań sił brytyjskich w Irlandii Północnej. Jednak tego rodzaju czynności muszą być dokładnie koordynowane z wysiłkami innych struktur, a przede wszystkim zgodne z prawem danego państwa.

Ukryty sztylet

Kwestie prawne są istotne także w przypadku akcji bezpośrednich. W razie konieczności użycia siły może mieć miejsce operacja jawna lub prowadzona skrycie i mająca różną formę - od sabotażu po operację rajdową. W odniesieniu do przeciwnika terrorystycznego, wojska specjalne są w sposób szczególny predystynowane do jego aktywnego zwalczania. Mogą zostać skierowane do działań w krótkim czasie, nie będąc obciążonymi koniecznością przerzutu ciężkiego sprzętu i organizacji rozbudowanego zaplecza. Podobnie jak w przypadku działań rozpoznawczych, istotną zaletą jest fakt, że mogą one zostać przeprowadzone w sposób skryty - w określonych sytuacjach wręcz w sposób nie wskazujący na udział osób trzecich.

Działania tego rodzaju mogą być (i są) szczególnie wskazane z taktycznego punktu widzenia, w sytuacji, kiedy państwo na którego terytorium prowadzona jest działalność terrorystyczna, natomiast jego władze nie są w stanie lub nie mają politycznej woli w jej zwalczaniu. W odniesieniu do tego drugiego przypadku, charakterystyczne (i dające najwięcej materiału do analizy z racji częstotliwości ich prowadzenia) są operacje odwetowe prowadzone przez izraelskie siły specjalne i grupy specjalne wywiadu. Były i są one prowadzone zarówno w państwach arabskich, jak i w Europie (choćby znana operacja odwetu za zamach na Olimpiadzie w Monachium), w formie zabójstw skrytobójczych (jak likwidacja Mahmuda al-Mabhouha w Dubaju w 2010 roku i nieudana próba otrucia Khaleda Mashala w Jordanii w 1997 roku) oraz zamachów z użyciem broni palnej i ładunków wybuchowych (np. zamachy na terrorystów na Malcie w 1995 czy w Syrii w 2008 roku) aż po typowe dla komandosów operacje rajdowe (Tunezja w 1998 roku oraz operacja „Wiosenna Młodość” w Libanie w 1973 roku). Celem tego typu działań nie byli wyłącznie terroryści, ale także naukowcy zaangażowani w prace nad egipskimi i irackimi systemami broni masowego rażenia (np. G. Bull zastrzelony w Brukseli w 1990 roku).

Podobne, acz kontrowersyjne działania prowadziły także służby francuskie (wysadzenie przez płetwonurków bojowych statku „Rainbow Warrior” w nowozelandzkim porcie w roku 1985) czy rosyjskie (zamach na Z. Jandarbijewa w Katarze w 2004 roku). Stany Zjednoczone od 2002 roku również uciekają się do tego typu praktyk, przede wszystkim z wykorzystaniem samolotów bezzałogowych, chociaż ostatnio (w atakach na cele w Somalii) używane były samoloty AC-130 i śmigłowce AH-6 z jednostek lotniczych operacji specjalnych.

Mimo że najbardziej medialne są przypadki operacji o charakterze zamachów na określone osoby, wachlarz możliwych działań nie ogranicza się jedynie do nich. Wojska specjalne mogą zostać użyte także do uprowadzenia (aresztowania) poszukiwanych terrorystów, mogą także - i tu uwidacznia się przewaga „boots on the Grodnu” nad atakami lotniczymi - dokonać fizycznej penetracji danego obiektu czy terenu, w celu przejęcia urządzeń, materiałów czy dokumentów, do ich dalszej analizy lub jako dowody prowadzenia określonej działalności.

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2021
SPECIAL OPS 1/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Oczy” i „uszy” WS
  • - 10 lat SGO siła pasji
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl