XXII Selekcja

rozmowa z mjr. (rez.) Arkadiuszem Kupsem – weteranem 56. Kompanii Specjalnej
Tomasz Łukaszewski  /  SPECIAL OPS 5/2021  /  18-11-2021
Mjr (rez.) Arkadiusz Kups – weteran 56. Kompanii Specjalnej, organizator SELEKCJI, opowiada o 22. jej edycji jaka miała miejsce w dniach 28.08. – 2.09. 2021 r. na poligonie w Drawsku Pomorskim.
Mjr (rez.) Arkadiusz Kups – weteran 56. Kompanii Specjalnej, organizator SELEKCJI, opowiada o 22. jej edycji jaka miała miejsce w dniach 28.08. – 2.09. 2021 r. na poligonie w Drawsku Pomorskim. Zdjęcie: Danuta Kups

W dniach 28 sierpnia – 2 września 2021 r., tradycyjnie jak co roku od 22 lat, na poligonie w Drawsku Pomorskim odbyła się Selekcja. Jak tym razem wyglądały zmagania uczestników, kto brał w niej udział, kto dotrwał do końca i co nas czeka w kolejnym roku – zapytaliśmy organizatora, mjr. (rez.) Arkadiusza Kupsa – weterana 56. Kompanii Specjalnej.

Zdjęcia: Danuta Kups

Jaki był przebieg tegorocznej Selekcji? Od czego się zaczęło?

W tym roku po raz pierwszy Selekcja rozpoczęła się etapem wstępnym – Preselekcją w Drawsku Pomorskim. Udział miasta oraz organizacja imprezy dla najmłodszych spowodowały, iż startujący mogli liczyć na szerokie zainteresowanie mieszkańców. Atrakcją były konkurencje dla dzieci i młodzieży – Selekcja Junior. To ukłon w stronę mieszkańców i młodego pokolenia, które być może za kilka lat wystartuje w prawdziwej Selekcji. Impreza w tym roku została objęta Patronatem Ministra Obrony Narodowej i opieką medialną ze strony TVP i Polskiego Radia. Program Preselekcji jest ten sam od lat. W tym roku tematem testów z historii była Bitwa Warszawska 1920 r. Po testach zakwalifikowano 28 uczestników do gry na poligonie drawskim, w tym trzy kobiety. Wsród zakwalifikowanych znalazło się także 10 żołnierzy WOT.

Jakie warunki pogodowe były na poligonie podczas Selekcji?

Pogoda w tym roku nie rozpieszczała i to miało duży wpływ na zajęcia i sposób realizacji. Woda w jeziorach była zimna i z tego powodu część konkurencji została ograniczona czasowo. W tym roku impreza odbywała się pod koniec sierpnia, tak jak jej pierwsze edycje. To stwarzało wiele problemów, a jednym z nich były zimne poranki na poligonie.

Uczestnicy kalkulowali dobierając wyposażenie tak, by mieć jak najlżejszy i najmniejszy zasobnik i to czasami odbijało się w drugą stronę: alufolia sprawdzała się jako nakrycie w ciepłe noce, ale nie gdy temperatura o świcie wynosi 3 stopnie. Przy dużym wyczerpaniu i mokrej odzieży, takie rozwiązanie nie zdawało egzaminu. Ci, którzy ruszyli na Selekcję, wykluczając z wyposażenia ciepłe śpiwory, szybko tego żałowali. Deszcz zawsze dziesiątkuje uczestników i jest to najgorszy czynnik. Po deszczu, przy mokrej trawie, która sięga ramion, morale spada bardzo szybko.

Co roku na konkurencjach wodnych odpada spora grupa uczestników, jak było tym razem?

Konkurencje wodne zawsze dziesiątkują uczestników i tak jest od lat. Nawet jak obserwujemy ich w czasie testów, trudno jednoznacznie obstawić, kto dotrze do końca, bo to zadania wodne często kasują tych najsprawniejszych. Sama umiejętnośc pływania nie jest przepustką do dalszej gry. Testy wodne są dość mocno rozbudowane i w tym roku pomimo ich skrócenia z powodu bardzo zimnej wody, na tym etapie pożegnalismy kilku uczestników, którzy sprawnościowo byli bardzo dobrzy. Na wodzie realizujemy też etap z pontonami, który ma za zadanie zgrywanie teamów, wyrabianie dyscypliny i kształtowanie troski o innych członków zespołów. Ten etap w zasadzie realizowany jest przez jeden dzień. Krótko mówiąc: woda, woda i jeszcze raz woda.

Na poprzedniej edycji pojawili się żołnierze WOT-u. W tym roku było podobnie?

Czytaj też: Selekcja >>>

Faktycznie w tym roku po raz drugi w Selekcji wystartowała duża grupa żołnierzy WOT. Impreza była promowana wśród kadry i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Oficjalnie niestety do końca nie dotarł żaden ze zgłoszonych żołnierzy, a dopiero później okazało się, że wsród absolwentów jest dwóch przedstawicieli WOT. Przyjechali prywatnie i w ostatniej edycji zrobili wszytkim niespodziankę.

(...)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[wywiad, selekcja, XXII selekcja, trening, szkolenie, wojska obrony terytorialnej, poligon drawski, Arkadiusz Kups]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5/2021

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Chiny - zrozumieć imperium. Pulsujący matecznik cywilizacji Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń
Książka Chiny – zrozumieć imperium Piotra Plebaniak, współautora i redaktora najnowszego przekładu Sztuki wojny wzbogaconego komentarzami ekspertów, to nieszablonowe połączenie poezji oraz historycznej, kulturowej i geopolitycznej wiedzy o Chinach. (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

78. Rocznica bitwy o Monte Cassino

Bitwa o Monte Cassino (zwana także bitwą o Rzym) to w rzeczywistości cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, które miały miejsce w 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino....

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl