Selekcja do JW Formoza

Radosław  Tyślewicz  /  30-09-2021
arch. JWF

Weryfikacja do tej jednostki zlokalizowanej w Gdyni znacząco odbiega od modelu, który stosuje np. Lubliniec, chociażby ze względu na liczbę i podział dyscyplin sportowych, których jest znacznie więcej. Test sprawności fizycznej trwa cały dzień, począwszy od bardzo wczesnych godzin porannych, skończywszy na późnym wieczorze. Kandydaci nie mają możliwości odpoczynku i regeneracji. Wykonują polecenia jedno po drugim przekazane przez instruktorów podczas selekcji. Kandydaci do wykonania mają ćwiczenia egzaminacyjne, które dzielą się na cztery kategorie, w kolejności: test wodny, lądowy, walka wręcz oraz test wydolnościowy.

Testy i kryteria selekcji

Poniżej przedstawiono wszystkie dyscypliny wraz z normami czasowymi testu sprawności fizycznej do Jednostki Wojskowej Formoza.

Tabela 1. Dyscypliny oraz normy z wychowania fizycznego do służby
w zespołach bojowych w JWF 
Rodzaj testu Dyscyplina Normy czasowe

Test
wodny

pływanie 50 m 40 s
pływanie pod wodą 25 m
plywanie 400 m 8 min.
zachowanie się w środowisku wodnym zaliczenie
Test
lądowy
bieg 3000 m 12:30
podciąganie się na drążku wysokim 14 razy
skłony tułowia z leżenia (2 min.) 70 razy
wejśie po linie 5 m zaliczenie
uginanie ramion na poręczach 20 razy
bieg wahadłowy 10x10 m 30 s
Walka
wręcz
motywacja
zaliczenie
koordynacja
zaliczenie
kondycja
zaliczenie
umiejętności
zaliczenie
Test
wydolnościowy
skok do wody (z 5 lub 10 m)
zaliczenie
wejście po drabince SPELEO
zaliczenie
"kolejka tyrolska"
zaliczenie
Źródło: https://formoza.wp.mil.pl/pl/pages/test-sprawnosciowy-2018-01-30-t/,
dostęp: 1.10.2021 r.

 

Walka wręcz – poprzedzona jest długotrwałą i wyczerpującą rozgrzewką. Zawiera elementy walki w parterze i w stójce. Ukierunkowana jest przede wszystkim na walkę bokserską. Ocenia się: motywację, koordynację ruchową i kondycję fizyczną.

Skok do wody – odbywa się z wysokości od 5 do 10 metrów. Kandydat wykonuje skok do wody po uprzednim instruktażu. Po wynurzeniu się przekazuje informację sygnalizując znakami „wszystko w porządku” (dotyka zaciśniętą pięścią prawej ręki do czubka głowy) i płynie we wskazane wcześniej przez instruktora miejsce. W trakcie płynięcia kandydata instruktorzy znajdujący się na łodzi motorowej wywołują dodatkowo falę poprzez odpowiednie manewrowanie.

Drabinka SPELEO – kandydat wykonuje wejście po drabince SPELEO do wskazanego miejsca po uprzednim instruktażu na wysokość min. 5 metrów z ubezpieczeniem „na wędkę” przez instruktora.

Zjazd po linie „kolejka tyrolska” do wody – kandydat wykonuje zjazd w uprzęży alpinistycznej po linie do wody, tzw. „kolejka tyrolska”, z ramionami rozłożonymi w poprzek ciała nie łapiąc się liny nośnej oraz nie trzymając się uprzęży lub lonży. Następnie po wyczepieniu kandydata z lonży przez instruktora znajdującego się na łodzi, płynie on we wskazane miejsce. W trakcie płynięcia kandydata również wywoływana jest sztuczna fala.

Przeczytaj także: Selekcja do JW AGAT >>

Ostatni etap, czyli sprawdzian w terenie, przeprowadzany jest tak jak w innych jednostkach dwa razy w roku (wiosna i jesień). Zazwyczaj tzw. gra terenowa odbywa się w Bieszczadach, dlatego warto poznać te góry w rejonie m. Kalnica i schroniska PTTK Jaworzec. Zdarzały się jednak weryfikacje terenowe w tzw. „małych Bieszczadach”, czyli terenie lesistym o największych przewyższeniach względnych na całych Kaszubach, znajdującym się w okolicach szczytu Jelenia Góra (221 m n.p.m.) w nadleśnictwie Strzebielino w rejonie m. Boże Pole (woj. pomorskie). Różnica poziomów pomiędzy pobliskim dnem doliny rzeki Łeby a wierzchołkiem Jeleniej Góry sięga prawie 180 m. Wystarczy, aby sprawdzić sprawność, siłę i wydolność kandydatów do jednostki.

Uwaga: najbliższy obszar dzikiego biwakowania w ramach pilotażowego projektu stref bushcraftu znajduje się na obszarze leśnym w Bieszczadach w rejonie m. Jaworzec! W rejonie Trójmiasta natomiast pomiędzy miejscowościami: Wejherowo, Reda, Rumia, Nowy Dwór Wejherowski.

Gra terenowa trwa około sześć dni i organizowana jest na przełomie listopada i grudnia oraz marca i kwietnia. Odpowiedni sprzęt, trening fizyczny oraz mentalna gotowość do sprostania kilkudniowemu wysiłkowi są tu kluczowe. Na sprawdzian w górach wyjeżdżają tylko mężczyźni w wieku od 21 do 32 lat (tyle lat miał najstarszy uczestnik selekcji). Przed rozpoczęciem marszu, a zazwyczaj marszobiegu, jest przeprowadzana weryfikacja sprzętu, który uczestnik powinien mieć ze sobą. Brak podstawowego wyposażenia, chociażby prozaicznego gwizdka czy idąc dalej w las, np. kompasu, może spowodować usunięcie kandydata z dalszych zmagań. Tu warto wspomnieć, że już sam dobór kompasu nie jest sprawą prostą, a sprawne posługiwanie się nim wymaga wiedzy praktycznej doskonalonej na bieżąco w terenie.

Przebieg sprawdzianu terenowego

Po pozytywnej weryfikacji wyposażenia uczestników przedstawione zostają przez instruktora zasady uczestnictwa i bezpieczeństwa oraz kwestie wyżywienia, zachowania odpowiedniej temperatury ciała, nawodnienia, higieny osobistej i przygotowania się do marszu.

zimowy biwak
Źródło: arch. JWF

 

Trzeba liczyć się z tym, że z pełnym wyposażeniem trzeba będzie pokonać dystans ok. 150 kilometrów po górskich szlakach. Większą część trasy pokonuje się marszobiegiem – to test nie tylko dla ciała, ale także dla psychiki kandydatów. Osoby poddawane są wzmożonemu wysiłkowi fizycznemu przy ograniczeniach w pożywieniu oraz snu. Podczas skrajnego wyczerpania wszyscy kandydaci poddawani są indywidualnej ocenie. Praca w grupie jest również możliwością wykazania się i pokazaniem swoich indywidualnych mocnych stron. Bystry kandydat (również jest na to zwracana uwaga) zorientuje się, kiedy przychodzi ten właściwy moment, aby wyróżnić się indywidualnym sprytem, ambicją i pomysłowością oraz wolą przetrwania. Jednym z zadań selekcji jest właśnie odrzucenie z grupy kandydatów, którzy myślą wyłącznie o sobie i nie wykazują się współpracą w grupie. Nie ma znaczenia, czy kandydat przejdzie dziennie trzy kilometry, czy 50. Tu nie chodzi o wynik sportowy, ale o pokonywanie swoich psychicznych i fizycznych słabości. Podczas ekstremalnego wysiłku sprawdzana jest nie tylko kondycja, ale również inteligencja i pamięć.

Zadania, jakie wykonują uczestnicy selekcji w górach, są objęte tajemnicą we względu na to, by program tych zmagań był zaskoczeniem dla uczestników. Można jednak w pewnym stopniu zapoznać się z rodzajami zadań, jakie czekają na kandydatów, biorąc udział w takich imprezach jak „Selekcja” mjr. Kupsa czy dostępnych szkoleniach prowadzonych przez byłych operatorów jednostek, jak Zachar czy Rekrut.eu. Dostępne są również nieco okrojone relacje z programów telewizyjnych z gen. Polko czy brytyjski „Who Dares Wins” na Chanell 4. Kandydaci, którzy chcą zdobyć miejsce w zespole bojowym, muszą pozytywnie zaliczyć cały program selekcji, łącznie ze sprawdzianem w górach. Selekcję do Formozy przechodzi tylko ok. 10% kandydatów. Warty uwagi jest fakt, iż ukończenie selekcji uprawnia kandydata do starania się o miejsce w zespole bojowym. Nie jest to jednoznaczne z wcieleniem go do jednostki, choć bardzo często powoduje to angaż w jednostkach specjalnych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Selekcja, JW Formoza, Formoza, kwalifikacja, Jednostka Wojskowa Formoza, Wojska Specjalne, jednostki specjalne]

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pojazdy Żmija rozpoczynają służbę w Wojsku Polskim

We wtorek, 7 grudnia br. szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy realizują zadania na polsko-białoruskiej granicy oraz przekazał pierwszą partię pojazdów dalekiego rozpoznania.

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl