Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm – test

Piotr Górski  /  SPECIAL OPS 4/2021  /  21-09-2021
Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm
Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm Zdjęcie: Piotr Górski

Luneta… czy może lornetka? Które z tych narzędzi pracy lub rozrywki wydaje się być lepsze? Tu należałoby dościślić, że będziemy rozważać odpowiedź na powyższe pytanie w ramach tych samych parametrów, czyli powiększenie i średnica obiektywu dla obu ewentualnych sprzętów.

Zdjęcia: Piotr Górski

Lornetka daje pełniejszy obraz z lepszą „stereofoniczną” głębią. Więc dlaczego pojawia się na rynku luneta? Odpowiedź jest bardzo prosta. Do oglądania dla czerpania przyjemności z tego faktu, szczególnie w elemencie podziwiania dalekich krajobrazów, więcej frajdy z oglądania daje lornetka. Jednakże, gdy podchodzimy do zagadnienia wyłącznie technicznie, a nie w kategoriach doznań estetycznych, luneta o tych samych parametrach pozwoli dojrzeć dokładnie to samo. Będzie jednak znacznie mniejsza, zatem poręczniejsza i to jest jej zasadnicza przewaga nad lornetką.

Jeśli przyjdzie nam dostrzec w oddali element punktowy, np. planetę na nocnym niebie czy numer rejestracyjny oddalonego pojazdu, luneta wykona tę samą robotę, co jej podwojona siostra. Zatem, jeżeli przyrząd optyczny służy nam w pracy, gdzie konieczne jest bezemocjonalne dostrzeżenie wybranych szczegółów monitorowanego rejonu, luneta sprawdzi się wyśmienicie przy objętości i masie wynoszącej nie więcej, niż połowa tego, co lornetka.

Gdy dojdzie do tego argument stałego noszenia ze sobą wybranego wspomagacza wzroku, mało kto zdecyduje się na dyndającą na szyi cegłę zwaną lornetką. Luneta o tych samych parametrach (przypuśćmy 10×42mm) może być noszona na pasie, w kieszeni, w podręcznej torbie z innymi przedmiotami lub też zwyczajowo na szyi.

Lornetka średniej wielkości okaże się nieporęcznym gratem żądającym od użytkownika szczególnego upodmiotowienia użytkowo-transportowego. Tyle tytułem wstępu. Aha! Zapomniałbym dodać. Wszelkie teleskopy zwierciadlane (reflektory), ale też i lunetowe (refraktory lub teleskopy soczewkowe) będą zawsze wyposażone w jeden wystarczająco wyspecjalizowany okular, aby wykonać wszystkie stawiane przed nami i przed sprzętem zadania obserwacyjne. Teleskopy, to więc w pewnym uproszczeniu powiększone lunety.

W bieżącym materiale zajmiemy się testem lunety bądź jak kto woli monokularu Bushnell Legend 10×42 mm FOV 340FT, będącego rodzajem lunety. W artykule częściej posłużę się pojęciem „luneta”, ponieważ jest bardziej popularne, a zarazem krótsze w pisowni i wymowie.

Amerykańskiej marki Bushnell nie trzeba przedstawiać. Wystarczy wspomnieć, że od 1948 roku firma ta założona przez Dave’a Bushnella zajmuje się optyką (w tym optyką dla strzelców) i zdaje się być jednym z liderów światowego rynku z punktu widzenia jakości, tradycji oraz przekroju użytkowego oferowanego sprzętu optycznego jak: lunety, lunety celownicze, lornetki, teleskopy, kolimatory, noktowizory, dalmierze, kompasy, statywy, a także okulary i gogle.

Cóż, dzisiejsza luneta testowa po wyjęciu z futerału (torbą nośną ciężko nazwać coś o wielkości średniej kanapki) robi jedno zasadnicze, nieodparte wrażenie. Jest niesamowicie mała, jak na swoje parametry, ale trzymana w ręce pozytywnie ciąży, co sugeruje wyśmienitą jakość i wiele obiecujące możliwości kompaktowego sprzętu na miarę XXI wieku.

Pohamujmy jednak emocje i odłóżmy chwilowo małe efektowne, tajemnicze cacko na bok, nie zdejmując na razie nakrywek. Wracamy do punktu wyjścia, czyli do futerału. Jest parciany, w całości czarny, z zatrzaskiem z tworzywa i szlufkami na tylnej ściance do zakładania na pas od spodni (lub inny).

Futerał, mimo niewielkich rozmiarów dopasowanych do zawartości (przybliżone wymiary futerału to: 16×11×7 cm), robi wrażenie solidnego, trwałego i grubszego, niż niejedna pełnowymiarowa torba bądź plecak. Jest wzorowo uformowany i po ściśnięciu wraca do pierwotnego kształtu. Tylna ścianka jest wyraźnie sztywna, wypełniona pianką, a pozostałe powierzchnie futerału są nieco tylko cieńsze, także wypełnione substancją amortyzującą wstrząsy, która zapewnia realną ochronę ukrytego wewnątrz cennego narzędzia pracy. Wszystkie szwy trzymają idealnie precyzyjne linie, łącząc z dokładnością mierzoną w ułamkach milimetrów poszczególne części, z których zszyta jest całość.

Jako że jestem szczególarzem i perfekcjonistą, z wielkim trudem udało mi się wykreować jeden mankament aktualnego przedmiotu analizy. Otóż klapa, choć doskonale spasowana z częścią nośną, zdaje się w trakcie użytkowania nieco za płytko zachodzić po bokach, co można w pewnym stopniu docisnąć regulacją paska zatrzasku.

W środku futerału znajduje się jedna mała przegródka na będącą w zestawie ściereczkę do soczewek. W ten sposób futerał mamy już za sobą, więc powoli, z rozmysłem, ale też z niekłamanym podekscytowaniem wracamy do głównego bohatera dzisiejszej sceny, do lunety Bushnell Legend 10×42 mm. Trzymając ją ponownie w ręce nasuwa się nieodparte skojarzenie z innym podobnym wagowo i wymiarowo przedmiotem – granatem!

Tak, tak, szanowni Czytelnicy, nikt się tu nie przesłyszał. Ta niewielka, lecz solidna i dość ciężka luneta, z wielu powodów przypomina w dotyku tradycyjny ręczny granat odłamkowy. Po pierwsze, ma podobne wymiary. No, jest prawdopodobnie minimalnie dłuższa w korpusie (14,7 cm ze złożoną muszlą oczną), ale gdyby liczyć granat z zapalnikiem, to długość i obwód tych dwóch przedmiotów będą łudząco zbliżone. Ponadto w dotyku naszej lunety wyczuwa się zimne, metalowe powierzchnie, na które składają się: mocna, szeroka twarda blaszka (klips) do zakładania za pas oraz uniwersalna szyna montażowa Picatinny do konfigurowania z osprzętem towarzyszącym, np. latarka, karabinek. Waga instrukcyjna monokularu to 374 g, natomiast pomiar w teście (z linką transportową) wykazał 402 g. Przy wadze uzbrojonego granatu RGZ-89 równej 380 g i RG-42 odpowiednio 400 g, każdy przyzna, że nietrudno się tu inspirująco pomylić.

Kontynuując wątek odczuć związanych z chwytem lunety, skonkludujmy, że jest on pewny za sprawą optymalnej ergonomii kształtu oraz ogumowanej powierzchni pancerza obejmującego w zasadzie cały tubus. Elastyczne tworzywo stanowiące całość pokrycia zewnętrznego monokularu zapewnia także istotną ochronę urządzenia przed wstrząsami oraz wodą. Efektownie wyglądający kolor, który nazwałbym „pustynnym khaki”, daje z kolei możliwość realnego maskowania zarówno w środowisku naturalnym naszej strefy klimatycznej, jak i w warunkach pustynnych obszarów znanych nam z działania pkw. Należy przypuszczać, że w towarzystwie wszechobecnego betonu, królującego w środowiskach zurbanizowanych, luneta Bushnell Legend 10×42 mm szybko się zaaklimatyzuje, nie odróżniając się zbytnio od otoczenia, co zaowocuje zacieśnieniem przyjaznych więzi z jej użytkownikiem.

Czytaj też: Test lornetki Bushnell Legacy WP 10 x 50 mm >>>

(...)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[wyposażenie indywidualne, sprzęt optyczny, lunety, Luneta Bushnell Legend 10 x 42 mm, Bushnel, monokular]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2021

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl