>Strzelectwo loga

 

incorsa incorsa

 
 
 mactronnic    gryffin      


incorsa  

Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF

 Globemaster  /  01-09-2021  /  1
Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF
Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF | Fot. Globemaster

Broń w kalibrze .22LR ostatnimi czasy staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Szczególnie jeżeli mowa o broni długiej. Wielu strzelców sportowych strzelających w zawodach typu PRS (strzelectwo praktyczne), „buduje” karabiny w kalibrze .22LR w celu prowadzenia treningów. Treningów, które po podsumowaniu kosztów amunicji są znacznie tańsze w porównaniu do strzelania z broni w kalibrach .308, 6.5 Creedmoore czy innych. Co więcej, przy wykorzystaniu tego typu karabinków sportowych, można prowadzić bardzo wartościowe treningi, pozwalające budować umiejętności przyjmowania postaw w oparciu o różnego rodzaju barykady.

Ponadto, co również jest ważne i brane pod uwagę podczas decyzji o zakupie broni w kalibrze .22LR, przy jej wykorzystaniu można doskonale spędzić czas na strzelnicy z rodziną czy znajomymi. Komfort przy strzelaniu z konstrukcji zasilanych amunicją bocznego zapłonu jest bardzo wysoki. Odrzut praktycznie nie występuje, podrzut również. Jedynie słychać huk wystrzału. Ten jednak jest znacznie niższy niż ten generowany podczas strzelania z amunicji centralnego zapłonu.

Mimo że broń w kalibrze .22LR jest stosunkowo cicha podczas prowadzenia ognia, warto rozważyć zakup moderatora dźwięku (powszechnie nazywanego tłumikiem). Dlaczego? A dlaczego nie? Poza zmniejszeniem emisji dźwięku po zamontowaniu „puszki” na lufie, zyskujemy maksymalną liczbę punktów do lansu. Poza tym cena tłumików do broni bocznego zapłonu jest przystępna, a w porównaniu do tłumików stosowanych w broni centralnego zapłonu, wręcz bardzo niska. Wszystko to sprawia, że moderator dźwięku jest „must have”, zarówno dla strzelców sportowych, jak i kolekcjonerów.

Tłumik bocznego zapłonu

Moderatory dźwięku do broni bocznego zapłonu

Obecnie na rynku moderatorów dźwięki do broni bocznego zapłonu jest sporo. Przy tak wielu opcjach czasami trudno zdecydować, który tłumik jest dla nas odpowiedni. Bądźmy szczerzy, to zakup, wobec którego mamy spore oczekiwania. Ostatnią rzeczą, jakiej pragnie strzelec, jest podekscytowanie długo oczekiwanym zakupem, które zostaje brutalnie wygaszone podczas strzelania szczególnie na większe odległości niż 25 m. Dlaczego? Bo może okazać się, że strzelona grupa zaczyna się „rozjeżdżać” w porównaniu do tej strzelonej bez tłumika. Co prawda, po zamontowaniu tłumika może przesunąć się punkt trafienia (POI) względem strzału bez urządzenia tłumiącego wystrzał, to jednak rozjeżdżanie się grup wynikać może z wad tłumika lub braku wiedzy o tym, jak należy dbać o tłumik - o czym niżej w artykule.

Tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF

Tym razem na warsztat testowy wjechał tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF firmy Ase Utra pochodzącej z Finlandii. Jest to jeden z czołowych producentów tłumików i akcesoriów strzeleckich do broni na świecie. Firma rozpoczęła swoją działalność w 1994 roku i obecnie produkuje ponad 10 000 sztuk tłumików rocznie. Od początku produkty Ase Utra przeznaczone były głównie dla dwóch grup użytkowników broni palnej: dla wojska i wszelkiego rodzaju służb policyjnych oraz dla myśliwych. Oczywiście grupa odbiorców docelowych została powiększona o rzeszę strzelców sportowych i strzelców, którzy strzelają rekreacyjnie, „4 fun only”. Produkty Ase Utra cechują się niezwykłą wytrzymałością i trwałością, nawet podczas bardzo intensywnego użytkowania. Tak samo jak broń palna produkowana w Finlandii. Dlatego jeżeli zamierzam kupić kolejny karabin, to sięgam po katalog Tikka lub Sako. Po zakupie karabinu dobieram tłumik firmy Ase Utra. Doskonałe combo, które zawsze działa. Dobierz odpowiedni tłumik >>

Tłumiki Ase Utra tworzone są z najbardziej trwałych i odpornych materiałów. Proces produkcji odbywa się za pomocą obróbki CNC, dzięki czemu firma uzyskuje nie tylko doskonałą precyzję wykonania elementów, ale również wyjątkową powtarzalność każdego egzemplarza.

Tłumiki Ase Utra

Ase Utra ECO charakteryzuje się bardzo dobrym tłumieniem dźwięku w zakresie 13- 16 dB. Przeznaczony jest do użytku zarówno z pistoletem, jak i karabinem. Ja podczas strzelań testowych tłumik zamontowałem na doskonałym, moim zdaniem, karabinku Tikka T1X z rewelacyjną osadą firmy KRG Bravo. Optyka zastosowana to luneta i montaż firmy Vortex. Świetny zestaw, za rozsądne pieniądze.

Tłumik ECO wykonany jest z aluminium, które wykończone jest w procesie anodyzacji. Ze względu na prostą konstrukcję tłumik ASE UTRA ECO można bardzo łatwo rozkręcić w celu czyszczenia i konserwacji. W przypadku broni bocznego zapłonu i stosowania na niej tłumików, to jest bardzo ważna cecha. W zasadzie to cecha, która powinna decydować o wyborze tłumika. Wynika to z faktu, że amunicja .22LR, to straszny „brudas” podczas strzelania. Stosunkowo szybko dochodzi do zanieczyszczenia tłumika. Aby każda sesja na strzelnicy była powtarzalna, należy regularnie czyścić i konserwować tłumik. Dowiedz sie więcej >>

Kolejną świetną cechą tłumika jest fakt, że posiada on niezwykle niski profil. To pozwala używać go na broni z fabrycznymi, otwartymi przyrządami celowniczymi. Wymiary tłumika to:

  • długość - 125 mm
  • średnica - 28 mm
  • waga - 105g.

Mały, lekki i cichy. Strzelanie z wykorzystaniem tego tłumika to sama przyjemność.

Konserwacja tłumików

Najważniejszą dla mnie cechą wyróżniającą tłumik ECO jest łatwość konserwacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku tłumików do broni bocznego zapłonu. Dlaczego? Ponieważ jak już wspomniałem wyżej amunicja .22LR jest niezwykłym „brudasem”. Resztki prochu, węgla i ołowiu podczas strzelania szybko pokrywają wnętrze tłumików. Jeśli użytkownik nigdy nie będzie czyścić tłumika, to po pewnym czasie tłumik nabierze na masie. Zabrudzony kanał przelotowy będzie miał również negatywny wpływ na uzyskane wyniki na tarczy. Dodatkowo nagromadzone zabrudzenia mają tendencję do „spawania” części wewnętrznych, gdy resztki prochu, węgla i ołowiu gromadzą się i twardnieją podczas strzelania.

Kaliber .22LR jest amunicją niskociśnieniową. Tłumiki zamontowane na broni o niższym ciśnieniu, takie jak kaliber .22LR, gromadzą dużo węgla i ołowiu. Tłumiki stosowane w broni centralnego zapłonu nie wymagają czyszczenia. Wysokie ciśnienie wydmuchuje stary węgiel, pozostawiając cienką powłokę nowego węgla. To się powtarza przy każdym strzale.

Tłumiki do broni kalibru .22LR wymagają stałej obsługi i regularnej konserwacji. Do czyszczenia swoich termosów używam preparatu firmy Ballistol. Środek ten automatycznie rozpuszcza i neutralizuje pozostałości spalania się materiału miotającego pocisk.

Dowiedz się więcej o czyszczeniu tlumików >>

Ase Utra ECO

Aplikacja środka do czyszczenia tłumika jest dość prosta, ponieważ działa samoczynnie. Jedyne co trzeba wykonać, to zaślepić taśmą otwór wylotowy, następnie od strony gwintu należy wlać stosowną i pożądaną ilość płynu. Następnie zatkać również otwór, przez który aplikowany był środek do czyszczenia. Wstrząsnąć energicznie tłumikiem. To wszystko. Resztę roboty wykona za nas czas. Zwykle wystarcza około 2 godzin. Jeżeli natomiast ostro czochraliśmy blachy ołowiem, czas można wydłużyć. W przypadku dużej przerwy w czyszczeniu tłumika, śmiało można pozostawić zalany „termos” na 24 godziny.

W przypadku tłumików rozkręcanych do czyszczenia, po zakończonej ekspozycji na działanie środka oraz wylaniu preparatu, należy tłumik rozkręcić. Następnie zanurzyć elementy w wodzie, celem dodatkowego, mechanicznego czyszczenia. Najlepiej wykonać to miękkim pędzlem malarskim lub szczoteczką do zębów. Jeżeli użytkownik dysponuje myjką ultradźwiękową, to śmiało, preparat Ballistol nadaje się do stosowania w myjkach ultradźwiękowych. Sprawdź >>

INCORSA Sp. z o.o.

Ul. Marconich 3
02-954 Warszawa

+48 22 885 28 00
+48 882 006 670

sklep@incorsa.pl
www.sklep.incorsa.pl

 

[tłumiki,tłumiki bocznego zapłonu,tłumik ECO .22LR 1/2"x28 UNEF,strzelectwo,incorsa sp. z o.o.,czyszczenie tłumików,konserwacja tłumików,jak czyścić tłumik,ase utra]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10

Komentarze

1
Wola / 01-12-2021, 15:59
Profesjonalnie się prezentuje
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl