Zasięg rośnie (część 2)

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 3/2011  /  08-06-2011
Zasięg rośnie
Zasięg rośnie Andrzej Krugler, US DoD, Austrian DoD, Remington, Archiwum autora
 6  6. Ciąg dalszy artykułu...

W programie PSR nie mogło zabraknąć jednego z producentów posiadających najdłuższe doświadczenie w wytwarzaniu broni na nabój .338 LM, czyli Sako z Finlandii, jako obecnie część włoskiej grupy holdingowej Beretta, reprezentowanego przez jej filię w USA. Fiński TRG-42 w wersji z prostą, ale bardzo solidną kolbą składaną, zestawem szyn Mil-Std 1913 i paroma innymi modyfi kacjami, zgodnymi z oczekiwaniami wobec PSR, prezentowany był na wystawie AUSA (Association of the United States Army) w Waszyngtonie już w 2008 r. Do „czarnych koni” programu SOCOM podobno należą jednak karabiny belgijskiej Fabrique Nationale Herstal oraz krajowego lidera w dziedzinie broni snajperskiej, zakładów Remington – oba skonstruowane ściśle pod dyktando wymagań stawianych PSR, z możliwością szybkiego przekształcania w wersje do określonych dla niego trzech nabojów. FNH USA, dostarczająca już amerykańskim jednostkom specjalnym karabiny SCAR i broń maszynową (M249, Mk 46, Mk 48, M240, M2HB), oferuje model nazwany „Ballista”, czyli nowy TPG-3A1 partnerskiej firmy z Bawarii, Unique Alpine. Remington Military Product Division, któremu parę lat temu nie udało się zdobyć zamówienia na samopowtarzalny SASS, tym razem liczy na sukces własnego Modular Sniper Rifl e, jako naturalną kontynuację zwycięstwa w konkursie na modernizację 7,62 mm karabinów M24 US Army (patrz część 1 w poprzednim numerze „SPECIAL OPS”). MSR to w zasadzie bardziej dopracowany pod kątem programu PSR odpowiednik karabinu XM2010 z łożem RACS, wybranego przez wojska lądowe, któremu przede wszystkim nadano modułową konstrukcję, czyli możliwość szybkiej wymiany lufy, czółka tytanowego zamka i magazynka na dostosowaną, w zależności od aktualnych potrzeb i zadań, do amunicji .338 LM, .300 Win.Mag. lub 7,62 mm NATO.

Na wynik konkursu sił specjalnych trzeba będzie jeszcze poczekać, lecz już teraz wiadomo, że wybór US SOCOM niewątpliwie będzie rzutował na decyzje w sprawie podobnych zakupów w przyszłości pozostałych rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Przykładem sił specjalnych, US Army prawdopodobnie nie poprzestanie długo na zmodernizowaniu swych M24 do wersji na nabój .300 Win.Mag i wówczas propozycja w postaci modułowego MSR stanowiłaby dla niego najbardziej logiczną kontynuację obecnych zmian. Również piechota morska USA już od czasu operacji w Iraku rozgląda się za karabinem dalekiego zasięgu dla swych snajperów. W lipcu 2009 roku Marine Corps Combat Development Command opracowało plany poszukiwań następcy wysłużonych Remingtonów M40A5 Korpusu, nazwanego Sniper Rifle 21 Century (SR-21). Przed ich uruchomieniem marines chcą jednak zobaczyć, jaki będzie finał programu PSR SOCOM i wyciągnąć z niego niezbędne lekcje. Warto, by posłużył on również jako wzór i inspiracja do przemyśleń osobom mającym wpływ na przyszłość systemu snajperskiego w Wojsku Polskim.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  24
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zawody Highland Games w PKW KFOR

W dniu 19 czerwca 2021 roku, w godzinach popołudniowych w Camp Novo Selo odbyły się Międzynarodowe Zawody Sportowe pk. Highland Games, organizowane przez żołnierzy szkockich armii Wielkiej...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl