Zasięg rośnie (część 2)

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 3/2011  /  08-06-2011
Zasięg rośnie
Zasięg rośnie Andrzej Krugler, US DoD, Austrian DoD, Remington, Archiwum autora
 5  6. Ciąg dalszy artykułu...

Zgodnie z założeniami taktyczno-technicznymi przyszła broń snajperów sił specjalnych USA ma być dostępna w wersjach dla strzelców prawo- i leworęcznych lub mieć możliwość odpowiedniego dostosowywania w razie potrzeby. Karabin ma zostać zaopatrzony w komplet uniwersalnych szyn montażowych Mil-Std 1913: integralną górną i boczne, rozmieszczone co 90 stopni. Szyny muszą zapewnić powtarzalność mocowania celowników optoelektronicznych i innych akcesoriów, a długość grzbietowej wystarczać do umieszczania wraz z celownikiem optycznym przystawki noktowizyjnej (AN/PVS-22, 24, 26) lub termowizyjnej (FLIR-HISS/CNVD-T). Obowiązkowy jest regulowany spust i bezpiecznik nastawny, łatwo dostępny dla dłoni obsługującej spust, bez konieczności zmieniania jej położenia na chwycie pistoletowym, także w rękawicach, a przy tym mieć łatwo wyczuwalne położenia. Broń ma być oczywiście zasilana z wymiennego magazynka mieszczącego minimum pięć, a najlepiej powyżej siedmiu nabojów, z łatwym w obsłudze dowolną ręką zwalniaczem. Rozkładanie i składanie broni na podstawowe części i zespoły nie może zajmować dłużej niż po dwie minuty, najlepiej bez użycia jakichkolwiek narzędzi, a po tych czynnościach nie może wymagać ponownego przystrzeliwania. Konieczna jest także możliwość łatwej wymiany lufy przez strzelca w warunkach polowych i to w ciągu nie więcej niż 20 minut, a docelowo 5 minut. Jej żywotność, to jest utrzymanie odpowiedniej precyzji, określono na co najmniej 2500 strzałów, a optymalnie powyżej 5000, całej broni zaś (przy zmianach luf) na minimum 15 000 strzałów, przy zaleceniu osiągnięcia poziomu 20 000 lub więcej. Lufa musi być zaopatrzona w urządzenie wylotowe, demontowane łatwo i bez pomocy specjalnych narzędzi, zapewniające redukcję siły odrzutu o 30 procent, a najbardziej pożądana jego skuteczność to nawet 70 procent. W celu skontrolowania łatwości obsługi broni i efektywności urządzenia wylotowego przewidziano osobny test, podczas którego strzelec musi osiągnąć szybkostrzelność pięciu strzałów w czasie poniżej 25 s oraz oddać dziesięć strzałów w minutę, włączając w to wymianę magazynka, przy czym wszystkie muszą trafi ć w tarczę typu E („tułów”) z 300 m. W wyposażeniu karabinu niezbędny jest także solidny, ale odłączalny dwójnóg oraz efektywny tłumik dźwięku o masie do 0,8 kg, nieprzedłużający broni o więcej niż 5–6 cali, i którego żywotność nie może być mniejsza niż 2500 strzałów, a oczekiwana jest powyżej 5000. Podczas prób dostawca po wymianie luf będzie miał 5 minut na oddanie 10 celnych strzałów, a następnie dziesięciu kolejnych w takim samym czasie z tłumikiem dźwięku.

PSR ma mieć składaną, wysuwaną lub łatwo odłączalną kolbę, a w założeniach ściśle określono jego maksymalne wymiary i masę. W pełnej konfiguracji, ale bez tłumika dźwięku, nie może przekroczyć 52 cali (1321 mm), wskazane by było tylko 50 cali (1270 mm), natomiast żaden z jego pojedynczych zespołów, takich jak np. lufa czy komora zamkowa, nie może być dłuższy niż 40 cali (1016 mm). Masa karabinu z pięcionabojowym magazynkiem i szyną grzbietową została ograniczona do 8,1647 kg, a pożądana to maksymalnie 6,8 kg. Broń przejdzie dokładne testy sprawdzające jej niezawodność działania w trudnych warunkach, intensywne strzelanie (w tempie powyżej 50 strzałów w ciągu 2 min), odporność na uszkodzenia, bezpieczeństwo konstrukcji i zachowanie celności badane m.in. przez zrzucanie w stanie załadowanym z wysokości półtora metra na twarde podłoże pod różnym kątem. Każdy z oferentów zobowiązany jest dostarczyć do testów trzy egzemplarze swojej broni, każdy z celownikiem optycznym plus jeden tłumik dźwięku i 2000 sztuk odpowiedniej amunicji. W ukompletowaniu każdego karabinu ma znaleźć się również 10 magazynków, dwójnóg, pas nośny, zestaw do czyszczenia i konserwacji, miękka torba transport i sztywna skrzynia transportowa, a dodatkowo niezbędne narzędzia do całkowitego rozłożenia broni i dwa zestawy do pomiaru głębokości zaporowej.

Do konkursu o kontrakt US SOCOM na 3000 sztuk PSR stanęli m.in. tak renomowani producenci broni jak Accuracy International, ArmaLite, Barrett, Remington, Sako czy SIG-Sauer. AI opierając się na sprawdzonej konstrukcji swych L115A3 zaproponował mocno zmodernizowany karabin powtarzalny nowej generacji AX338, ze zmienioną kolbą, nowym szynowym łożem wokół lufy i nowym urządzeniem wylotowym. Mniej znana, amerykańska firma Ashbury International Group z Wirginii przedstawiła karabin ASW338 oparty na cenionym zespole zamka Surgeon XL i lufach różnej długości Rock Creek oraz z własnym aluminiowo-kompozytowym łożem SABERFORSST, ale wersje na amunicję .300 Win.Mag i 7,62 mm NATO dopiero opracowuje. ArmaLite Inc. zaproponowała swój prosty, lecz bardzo celny dzięki m.in. lufom z zakładów Lothar Walter, model AR-30 we wszystkich oczekiwanych wersjach nabojowych, który jednak na potrzeby programu PSR musiałby zostać zaopatrzony w odpowiednie szyny Mil-Std 1913 i jeszcze parę istotnych zmian. Jako jedyny wśród kandydatów posiada on oryginalnie kolbę odłączaną, a nie składaną. Słynna głównie z wielkokalibrowej broni wyborowej firma Barrett Firearms Mfg Inc. wystartowała z karabinem Model 98B, szybko przekonstruowanym w dokładnie dopasowany do założeń programu PSR i jeden z najlżejszych wśród kandydatów, MRAD (Multi-Role Adaptive Design). Jej karabiny na nabój .338 LM wzbudziły ostatnio także duże zainteresowanie snajperów hiszpańskiej jednostki kontrterrorystycznej UEI. Z kolei Drake Associates Inc. z Shelter Island w stanie Nowy Jork zgłosiła do konkursu importowany francuski karabin PGM338 LM, licząc na jego docenienie po ubiegłorocznym amerykańskim zakupie rządowym za pośrednictwem tejże firmy partii PGM Ultima Ratio na nabój 7,62 mm NATO – wszystko wskazuje, że oczywiście na potrzeby bliżej nieokreślonych jednostek specjalnych. Brak pewnych informacji, czy kolejny europejski oferent, szwajcarsko-niemiecki SIG-Sauer, chce rywalizować w programie PSR tylko ze zmodernizowaną wersją swego SG3000, czy też z Blaserem Tactical 2 o szybkim, dwutaktowym zamku. Ten drugi, używany w wielu jednostkach antyterrorystycznych, trafi ł niedawno również do arsenału australijskich komandosów operujących w Afganistanie i grup taktycznych New Jersey State Police.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  24
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl