Zasięg rośnie (część 2)

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 3/2011  /  08-06-2011
Zasięg rośnie
Zasięg rośnie Andrzej Krugler, US DoD, Austrian DoD, Remington, Archiwum autora
 4  6. Ciąg dalszy artykułu...

Drugim liderem w tej klasie jest ulepszona wersja fińskiego TRG-41, to jest oferowany od 1999 r. Sako TRG-42. W 2000 r. siły zbrojne Finlandii przyjęły 400 egzemplarzy takich karabinów jako 8.6 Tkiv 2000, cztery lata później weszły one do uzbrojenia duńskich jednostek pod nazwą Finskyttegevar M/04, 350 sztuk zamówiła Turcja, a blisko 200 armia Szwajcarii, gdzie otrzymały oznaczenie SSGw 04. TRG-42 staje się standardem w pierwszoliniowych jednostkach włoskich, w mniejszych ilościach używany jest również przez jednostki specjalne z Albanii, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Jordanii, Norwegii, Polski, Rosji, Serbii, Szwecji i Ukrainy. Karabiny na nabój .338 LM zostały szeroko wprowadzone na wyposażenie także przez siły zbrojne Kanady (krajowy C14 PGW Timberwolf MRSWS), Izraela (SWS, przygotowany na podstawie Pro-Series 2000 amerykańskiej firmy HS Precision) oraz Singapuru i Słowenii (francuski Mini-Hecate PGM 338 LM). Siły specjalne USA korzystały w ostatnich latach z niewielkich ilości dostosowanych do tej amunicji karabinów M40A3 firmy Remington.

Sukces .338 LM przyniosły, po pierwsze, charakterystyki balistyczne, przebijające pod każdym względem te oferowane dotąd przez powszechnie stosowaną do zwykłych karabinów snajperskich amunicję 7,62 mm × 51 NATO i lepsze niż w przypadku .300 Win.Mag. Przyjmuje się, że broń na nabój .338 LM zapewnia co najmniej 90-procentowe prawdopodobieństwo trafi enia nieruchomego celu o wymiarach korpusu ludzkiego na 1300–1500 m, a w sprzyjających warunkach do 1800 m. Wyżej przytoczone przykłady z afgańskiego pola walki pokazują, że nie jest to jednak dla niego przedział zamknięty. Do zobrazowania jego przewagi nad najpopularniejszą amunicją kalibru 7,62 mm wystarczy zestawienie podstawowych parametrów. Energia początkowa pocisku 7,62 mm NATO o masie 11,3 g wynosi około 3500 J, ale po 300 m lotu spada o prawie połowę, a na dystansie 1000 m wynosi już tylko nieco ponad 900 J. Pocisk kalibru 8,6 mm Lock Base (16,2 g) opuszcza lufę z prędkością wylotową 915 m/s, średnio o 100 m/s większą, niż w przypadku poprzednika. Jego energia początkowa to około 6600–6760 J, czyli niemal dwukrotnie większa, po pokonaniu 600 m równa się co najmniej wartości początkowej pocisku 7,62 mm, na 1000 m wynosi około 1770 J, a na 1200 m nie mniej niż 1400 J. Nawet na ponad 1800 m zapewnia jeszcze ponad 600 J energii, czyli wciąż wystarczającą do skutecznego porażenia celów żywych. Na dystansie nie mniejszym od kilometra bez problemu penetruje kamizelki kuloodporne i hełmy, pozwalając na skuteczną eliminację celów chronionych osobistymi osłonami balistycznymi i rażenie lekko opancerzonych pojazdów, a możliwości te można zwiększyć stosując pociski AP/API. To zaś pozwala traktować .338 LM nie tylko jako amunicję do zwalczania celów żywych, ale także jako antysprzętową. Oczywiście nie jest w stanie w pełni dorównać cięższemu, wielkokalibrowemu pociskowi .50 BMG, ale posiada podobny zasięg skuteczny i nawet na ekstremalnych odległościach cechuje ją lepsza celność. Wynika to z wypadkowej podanych wyżej danych i profi lu VLD, dzięki którym fi ński pocisk dalekiego zasięgu ma stosunkowo płaski tor lotu, a także mniejszy od konkurentów mniejszego kalibru opad na nim oraz słabszą podatność na wiatr. W porównaniu z wielkokalibrowymi karabinami wyborowymi, ważącymi po kilkanaście kilogramów, konstrukcje do amunicji .338 LM są o połowę lżejsze, a z reguły niewiele, bo przeciętnie tylko około kilograma, cięższe od broni snajperskiej na nabój 7,62 mm NATO. Pod względem poręczności zbliżone są więc do tych drugich i to właśnie, w zestawieniu z charakterystykami balistycznymi, przyniosło ostatecznie karabinom kalibru .338 opinię optymalnej broni snajperskiej. Co prawda ich odrzut może być nawet dwukrotnie większy od tej kalibru 7,62 mm, rzędu 60 J, ale dość skutecznie zmniejszają go odpowiednie urządzenia wylotowe.

Wracając do programu US SOCOM, przewiduje on jako cel poszukiwań cztery typy PSR, z których pierwszy nie miał określonego żadnego kalibru, ani typu amunicji, natomiast pozostałym – mającym być zbliżonymi konstrukcyjnie samodzielnymi karabinami lub tylko zestawami części do konwersji typu pierwszego – wskazano konkretnie: drugiemu 7,62 mm NATO, trzeciemu .300 Win.Mag, czwartemu zaś .338 LM, .338 Norma Magnum lub inny, komercyjny nabój .338. W każdym przypadku długość lufy powinna być optymalnie dobrana do stosowanej amunicji, a konstrukcja równie dobra lub lepsza, od dotychczas używanych odpowiedników, tj. M24 i M110 oraz Mk 13, co ma zostać poddane osobnym ocenom (dodatkowy typ piąty ma na celu poszukiwanie rozwiązań konfi guracyjnych, służących dostosowaniu poprzednich do mogącej pojawić się w przyszłości jeszcze lepszej amunicji, integralnych tłumików dźwięku, integracji z nowymi akcesoriami optoelektronicznymi itd.). Wszystko wskazuje, że w praktyce na tym etapie jako zasadniczą wersję traktuje się jednak karabin na amunicję .338 LM, co jest zgodne z jednym z podpunktów założeń PSR, dopuszczających taką możliwość, jeśli nie uda się znaleźć lepszej oraz żeby zmniejszyć ryzyko niepowodzenia programu. Niejako między wierszami podpowiedziano, że SOCOM zainteresowany jest opcją dostosowania jednej broni do różnych typów amunicji (7,62 mm × 51, 7,62 mm × 67 i 8,6 mm × 70), m.in. przez wymianę luf. Program dopuszcza zarówno konstrukcje powtarzalne, jak i samopowtarzalne, zaznaczając nawet drugie jako bardziej celowe. Te jednak na razie nie zdobyły jeszcze dostatecznie mocnej pozycji na rynku broni strzelającej amunicją .338 LM czy .300 Win.Mag, a potrzeba zwiększania szybkostrzelności praktycznej karabinów snajperskich dalekiego zasięgu pozstaje zresztą rzeczą dyskusyjną. Jeśli wziąć też pod uwagę, że skonstruowanie precyzyjnej, niezawodnej i stosunkowo lekkiej broni powtarzalnej na te naboje jest łatwiejsze, to nic dziwnego, że wśród kandydatów na PSR SOCOM pojawiła się tylko takowa.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  24
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i CPKP "BOA" zatrzymało podejrzanych o handel narkotykami

Ustalenie 29 podejrzanych czy przejęcie sprzętu do produkcji mefedronu, to efekt akcji przeprowadzonej przez CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z zebranych informacji wynika, że...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl