Zasięg rośnie (część 2)

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 3/2011  /  08-06-2011
Zasięg rośnie
Zasięg rośnie Andrzej Krugler, US DoD, Austrian DoD, Remington, Archiwum autora
 4  6. Ciąg dalszy artykułu...

Drugim liderem w tej klasie jest ulepszona wersja fińskiego TRG-41, to jest oferowany od 1999 r. Sako TRG-42. W 2000 r. siły zbrojne Finlandii przyjęły 400 egzemplarzy takich karabinów jako 8.6 Tkiv 2000, cztery lata później weszły one do uzbrojenia duńskich jednostek pod nazwą Finskyttegevar M/04, 350 sztuk zamówiła Turcja, a blisko 200 armia Szwajcarii, gdzie otrzymały oznaczenie SSGw 04. TRG-42 staje się standardem w pierwszoliniowych jednostkach włoskich, w mniejszych ilościach używany jest również przez jednostki specjalne z Albanii, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Jordanii, Norwegii, Polski, Rosji, Serbii, Szwecji i Ukrainy. Karabiny na nabój .338 LM zostały szeroko wprowadzone na wyposażenie także przez siły zbrojne Kanady (krajowy C14 PGW Timberwolf MRSWS), Izraela (SWS, przygotowany na podstawie Pro-Series 2000 amerykańskiej firmy HS Precision) oraz Singapuru i Słowenii (francuski Mini-Hecate PGM 338 LM). Siły specjalne USA korzystały w ostatnich latach z niewielkich ilości dostosowanych do tej amunicji karabinów M40A3 firmy Remington.

Sukces .338 LM przyniosły, po pierwsze, charakterystyki balistyczne, przebijające pod każdym względem te oferowane dotąd przez powszechnie stosowaną do zwykłych karabinów snajperskich amunicję 7,62 mm × 51 NATO i lepsze niż w przypadku .300 Win.Mag. Przyjmuje się, że broń na nabój .338 LM zapewnia co najmniej 90-procentowe prawdopodobieństwo trafi enia nieruchomego celu o wymiarach korpusu ludzkiego na 1300–1500 m, a w sprzyjających warunkach do 1800 m. Wyżej przytoczone przykłady z afgańskiego pola walki pokazują, że nie jest to jednak dla niego przedział zamknięty. Do zobrazowania jego przewagi nad najpopularniejszą amunicją kalibru 7,62 mm wystarczy zestawienie podstawowych parametrów. Energia początkowa pocisku 7,62 mm NATO o masie 11,3 g wynosi około 3500 J, ale po 300 m lotu spada o prawie połowę, a na dystansie 1000 m wynosi już tylko nieco ponad 900 J. Pocisk kalibru 8,6 mm Lock Base (16,2 g) opuszcza lufę z prędkością wylotową 915 m/s, średnio o 100 m/s większą, niż w przypadku poprzednika. Jego energia początkowa to około 6600–6760 J, czyli niemal dwukrotnie większa, po pokonaniu 600 m równa się co najmniej wartości początkowej pocisku 7,62 mm, na 1000 m wynosi około 1770 J, a na 1200 m nie mniej niż 1400 J. Nawet na ponad 1800 m zapewnia jeszcze ponad 600 J energii, czyli wciąż wystarczającą do skutecznego porażenia celów żywych. Na dystansie nie mniejszym od kilometra bez problemu penetruje kamizelki kuloodporne i hełmy, pozwalając na skuteczną eliminację celów chronionych osobistymi osłonami balistycznymi i rażenie lekko opancerzonych pojazdów, a możliwości te można zwiększyć stosując pociski AP/API. To zaś pozwala traktować .338 LM nie tylko jako amunicję do zwalczania celów żywych, ale także jako antysprzętową. Oczywiście nie jest w stanie w pełni dorównać cięższemu, wielkokalibrowemu pociskowi .50 BMG, ale posiada podobny zasięg skuteczny i nawet na ekstremalnych odległościach cechuje ją lepsza celność. Wynika to z wypadkowej podanych wyżej danych i profi lu VLD, dzięki którym fi ński pocisk dalekiego zasięgu ma stosunkowo płaski tor lotu, a także mniejszy od konkurentów mniejszego kalibru opad na nim oraz słabszą podatność na wiatr. W porównaniu z wielkokalibrowymi karabinami wyborowymi, ważącymi po kilkanaście kilogramów, konstrukcje do amunicji .338 LM są o połowę lżejsze, a z reguły niewiele, bo przeciętnie tylko około kilograma, cięższe od broni snajperskiej na nabój 7,62 mm NATO. Pod względem poręczności zbliżone są więc do tych drugich i to właśnie, w zestawieniu z charakterystykami balistycznymi, przyniosło ostatecznie karabinom kalibru .338 opinię optymalnej broni snajperskiej. Co prawda ich odrzut może być nawet dwukrotnie większy od tej kalibru 7,62 mm, rzędu 60 J, ale dość skutecznie zmniejszają go odpowiednie urządzenia wylotowe.

Wracając do programu US SOCOM, przewiduje on jako cel poszukiwań cztery typy PSR, z których pierwszy nie miał określonego żadnego kalibru, ani typu amunicji, natomiast pozostałym – mającym być zbliżonymi konstrukcyjnie samodzielnymi karabinami lub tylko zestawami części do konwersji typu pierwszego – wskazano konkretnie: drugiemu 7,62 mm NATO, trzeciemu .300 Win.Mag, czwartemu zaś .338 LM, .338 Norma Magnum lub inny, komercyjny nabój .338. W każdym przypadku długość lufy powinna być optymalnie dobrana do stosowanej amunicji, a konstrukcja równie dobra lub lepsza, od dotychczas używanych odpowiedników, tj. M24 i M110 oraz Mk 13, co ma zostać poddane osobnym ocenom (dodatkowy typ piąty ma na celu poszukiwanie rozwiązań konfi guracyjnych, służących dostosowaniu poprzednich do mogącej pojawić się w przyszłości jeszcze lepszej amunicji, integralnych tłumików dźwięku, integracji z nowymi akcesoriami optoelektronicznymi itd.). Wszystko wskazuje, że w praktyce na tym etapie jako zasadniczą wersję traktuje się jednak karabin na amunicję .338 LM, co jest zgodne z jednym z podpunktów założeń PSR, dopuszczających taką możliwość, jeśli nie uda się znaleźć lepszej oraz żeby zmniejszyć ryzyko niepowodzenia programu. Niejako między wierszami podpowiedziano, że SOCOM zainteresowany jest opcją dostosowania jednej broni do różnych typów amunicji (7,62 mm × 51, 7,62 mm × 67 i 8,6 mm × 70), m.in. przez wymianę luf. Program dopuszcza zarówno konstrukcje powtarzalne, jak i samopowtarzalne, zaznaczając nawet drugie jako bardziej celowe. Te jednak na razie nie zdobyły jeszcze dostatecznie mocnej pozycji na rynku broni strzelającej amunicją .338 LM czy .300 Win.Mag, a potrzeba zwiększania szybkostrzelności praktycznej karabinów snajperskich dalekiego zasięgu pozstaje zresztą rzeczą dyskusyjną. Jeśli wziąć też pod uwagę, że skonstruowanie precyzyjnej, niezawodnej i stosunkowo lekkiej broni powtarzalnej na te naboje jest łatwiejsze, to nic dziwnego, że wśród kandydatów na PSR SOCOM pojawiła się tylko takowa.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  24
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zawody Highland Games w PKW KFOR

W dniu 19 czerwca 2021 roku, w godzinach popołudniowych w Camp Novo Selo odbyły się Międzynarodowe Zawody Sportowe pk. Highland Games, organizowane przez żołnierzy szkockich armii Wielkiej...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl