Zasięg rośnie (część 2)

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 3/2011  /  08-06-2011
Zasięg rośnie
Zasięg rośnie Andrzej Krugler, US DoD, Austrian DoD, Remington, Archiwum autora
 2  6. Ciąg dalszy artykułu...

W dalszej części założeń przedstawiono wymóg osiągania przez PSR, wyposażony w podstawowy dzienny celowniki optyczny i strzelający bez tłumika dźwięku podstawowym typem pocisku, celności nie mniejszej niż 1 minuta kątowa (MOA) na dystansie 1500 m. Proces oceniania takiej precyzji został dokładnie opisany: z każdego z trzech egzemplarzy danego karabinu, dostarczonych przez startującego w konkursie oferenta, zostanie oddanych po 50 dziesięciostrzałowych serii do celu odległego o 1500 m, przy dobrej widoczności, temperaturze w zakresie 4,5–52 stopni Celsjusza, prędkości wiatru do 32 km/h, a w porywach do 48 km/h, także w przypadku opadów. Rozrzut pionowy 80 procent przestrzelin powinien mieścić się w granicach 1 MOA, a oprócz tego żadna z indywidualnych grup nie może w całości przekroczyć w pionie 1,5 MOA. Następnie doświadczeni strzelcy ocenią w tych samych warunkach prawdopodobieństwo trafienia przy strzelaniu „z ramienia”, w dowolnej postawie bez podparcia broni, do tarczy oddalonej o 500 m, oddając po dwóch próbnych strzałach, 10 ocenianych, w tempie nie mniejszym niż jeden strzał na minutę. Rozrzut pionowy w tym przypadku nie może być większy niż 1,5 MOA. Zrezygnowano w obu przypadkach z pomiarów rozrzutu poziomego, jako mniej obiektywnych, gdy weźmie się pod uwagę nierównomierny wpływ wiatru.

Badania rynku przeprowadzone przed ogłoszeniem konkursu na PSR wykazały, że żaden z powszechnie dostępnych nabojów nie spełnia całkowicie oczekiwań sił specjalnych w zakresie osiągów na najdalszych dystansach przewidzianych dla nowej broni. Wyżej opisane punkty założeń taktyczno-technicznych odnośnie celności sugerują jednak, że na obecnym etapie US SOCOM skłonne jest poprzestać na amunicji w rodzaju .338 Lapua Magnum lub .338 Norma Magnum. Ta druga oferuje nieco lepsze współczynniki balistyczne pocisków, ale będąc zbyt krótko na rynku nie może się równać popularnością z nabojem firmy Lapua, który nie tylko umożliwia osiągnięcie wymaganych norm co do celności na dystansie do 1500 m, ale też jest już od pewnego czasu z powodzeniem stosowany w broni snajperskiej licznych wojskowych i policyjnych formacji specjalnych na świecie. Rośnie także liczba armii, które wprowadziły karabiny na nabój .338 LM (8,6 mm × 70) jako standardowe uzbrojenie snajperów konwencjonalnych jednostek, by zwiększyć ich możliwości oraz zdobyć przewagę na polu walki nad przeciwnikiem posługującym się bronią kalibru 7,62 mm.

W opisach historii powstania naboju .338 LM można natrafić na informacje, że inspiratorem prac nad nim mogła być CIA, która prowadząc tajne operacje przeciwko Rosjanom w Afganistanie na początku lat 80. wnioskowała na podstawie obserwacji warunków tamtejszego pola walki konieczność wprowadzenia do uzbrojenia broni snajperskiej dalekiego zasięgu, na amunicję zdolną jeszcze z półtora kilometra przebijać wojskowe kamizelki kuloodporne. Niezależnie od tego, ile w tym prawdy, w 1982 r. Jerry Haskins z niewielkiej firmy RAP (Research Armament Prototypes, później Research Armament Industries – RAI) z Arkansas w odpowiedzi na zainteresowanie takim typem ze strony US Navy skonstruował prosty, powtarzalny karabin wyborowy, w dwóch wersjach: M500 na wielkokalibrowy nabój .50 BMG oraz lżejszy M300, na amunicję .300 Winchester Magnum – ta druga z możliwością konwersji do naboju 7,62 mm NATO przez wymianę czoła zamka i lufy. Niespełnianie oczekiwań dotyczących przebijalności na dalszych dystansach przez pociski naboju Win.Mag dało wówczas impuls do prac nad zupełnie nową amunicją dalekiego zasięgu, o większej mocy i z cięższym pociskiem. Za optymalny kaliber pocisku uznano .338 i po początkowych problemach z zastosowaniem do niego łuski od naboju .378 Weatherby Magnum ostatecznie wykorzystano w tym celu skróconą łuskę potężnego naboju myśliwskiego .416 Rigby, produkowanego dla RAI pod nazwą .416 Basic przez należącą do Jamesa J. Bella firmę BELL (Brass Extrusion Laboratories Ltd.) z Bensenville, w Illinois. Pociski HPBT o masie 16,2 g do nowego naboju 8,58 mm × 71, oznaczonego .338/416 Sniper, przygotowały zakłady Hornady. Niestety, amerykańskie siły zbrojne akceptowały wówczas tylko amunicję dostarczaną przez fi rmy Sierra i fińską Lapua, a ponieważ pierwsza nie była zainteresowana uruchamianiem produkcji nowego naboju o niepewnej przyszłości, RAI zaproponowała w 1984 r. współpracę tej drugiej, za pośrednictwem jej przedstawiciela w USA, Kendall International. Następnego roku Finowie przedstawili do amerykańskich testów wojskowych próbną partię dopracowanych przez siebie nabojów 8,6 mm × 70, z nieco skróconą i przekonstruowaną łuską oraz pociskiem pełnopłaszczowym (FMJ) B408, a w 1989 r. zostały one ofi cjalnie zatwierdzone przez CIP jako .338 Lapua Magnum. Tymczasem, mimo że w 1986 r. strzelec posługujący się bronią na tę amunicję zajął pierwsze miejsce w zawodach 1000-yard Navy Rifl e w Quantico, siły zbrojne USA straciły zainteresowanie nowym nabojem, ograniczając się do nabycia niecałej setki wyprodukowanych do tej pory karabinów Haskinsa kalibru 12,7 mm, na standardową amunicję .50 BMG, jakiej nie brakowało w wojskowych magazynach. RAI M500 trafiły przede wszystkim do arsenałów Navy SEALs, którzy używali ich w walkach w Bejrucie, w trakcie inwazji na Grenadzie i jeszcze podczas pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  24
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Global SOF Symposium w Warszawie

Global SOF Symposium - Europe jest coroczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, w trakcie której mają miejsce wykłady, dyskusje panelowe i rozmowy eksperckie, połączone z ekspozycją najnowszych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl