Advanced Water Rescue Manikin - pierwszy na świecie manekin "z płucami" firmy Ruth Lee

Używany podczas szkoleń przez Brytyjskie Siły Specjalne
 MEDline Sp. z o.o.  /  18-06-2021
Advanced Water Rescue Manikin - pierwszy na świecie manekin "z płucami" firmy Ruth Lee
Advanced Water Rescue Manikin - pierwszy na świecie manekin "z płucami" firmy Ruth Lee | Fot: MEDline Sp. z o.o.

Paul McDonnell, dyrektor zarządzający firmy Ruth Lee, która ma siedzibę w Corwen, w północnej Walii, powiedział:

"Zespoły Sił Specjalnych poprosiły nas o stworzenie dla nich pierwszego na świecie manekina dedykowanego do ratowania tonących, który  umożliwiałby zarówno szkolenie w zakresie wydobycia, jak i ratownictwa medycznego"

Ruth Lee, wiodący europejski producent manekinów szkoleniowych przeznaczonych dla służb ratunkowych, stworzył w kooperacji z firmą Lifecast Body Simulation, pierwszy na świecie zaawansowany i hyperrealistyczny fantom przeznaczony do ćwiczeń z zakresu ratownictwa wodnego. W jego zaprojektowaniu wzięło udział wiele specjalistycznych jednostek. RNLI, Bristow Search and Rescue – brytyjska służba poszukiwawczo-ratownicza HEMS, kilka zespołów paramedycznych Ambulance Hazardous Area Response, a także the Maritime Skills Academy. Wszystkie te jednostki wspierały rozwój manekina w trakcie rygorystycznych prób i testów. Zespoły medyczne elitarnych brytyjskich jednostek specjalnych wchodzące w skład Royal Navy i których początki sięgają II Wojny Światowej, jako pierwsze użyły manekina Advanced Water Rescue podczas swoich szkoleń. Prace nad doskonaleniem tego fantomu trwały ponad dwa lata. Dowiedz się więcej >>

Manekin Advanced Water Rescue

Manekin Advanced Water Rescue - cechy

Manekin Advanced Water Rescue pozwala na szkolenie w zakresie wydobycia tonącego, który znajduje się na powierzchni wody lub znajduje się pod jej powierzchnią. System kieszeni i dodatkowego balastu pozwala na wcześniejsze określenie żądanej pozycji tonącego oraz głębokości jego zanurzenia. Unikatową cechą jest możliwość prowadzenia ćwiczeń z zakresu wydobycia osoby tonącej z wody, połączonych z zabiegami BLS i ALS w zakresie udrażniania dróg oddechowych i prowadzenia wentylacji mechanicznej.

Elementami wspierającymi szkolenia z zakresu resuscytacji są sprężysta klatka piersiowa (możliwość prowadzenia masażu pośredniego serca na głębokość 5-6 cm) i anatomiczne odwzorowane drogi oddechowe z możliwością ich bezprzyrządowego i przyrządowego udrażniania. Pozwala to na przećwiczenie całej gamy metod udrażniania dróg oddechowych poczynając od odsysania górnych dróg oddechowych, manualnego udrożnienia, zastosowania rurki nosowo-gardłowej, ustno-gardłowej, masek krtaniowych, maski i-gal ®, Combitube czy rurki dotchawiczej (intubacji). Manekin Advanced Water Rescue umożliwia również prowadzenie wentylacji mechanicznej za pomocą worka samorozprężalnego (ambu) lub respiratora.

Wyżej wymienione cechy pozwalają na ćwiczenie kompleksowych działań ratowniczych obejmujących zarówno wydobycie poszkodowanego z wody, wstępne zabiegi resuscytacyjne jak i bardziej zaawansowane techniki udrażniania dróg oddechowych i wentylacji. Sprawdź >>

Manekin Advanced Water Rescue

Konstrukcja dróg oddechowych

Unikalną cechą manekina, która sprawia, że naśladuje on procesy fizjologiczne towarzyszące różnym mechanizmom tonięcia, jest konstrukcja jego dróg oddechowych. Kiedy manekin znajduje się w wodzie, ciśnienie hydrostatyczne (ciśnienie wody) zamyka zawór w drogach oddechowych i odcina objętość płuc. Po wynurzeniu z wody, mechanizm ten powoduje "otwarcie" płuc i ruch klatki piersiowej. Manekin pozwala na ćwiczenie udzielania pomocy tonącemu z "mokrymi" (około 30 ml płynu ) lub "suchymi" płucami. Zanurzenie manekina umożliwia pozostanie pewnej ilości wody w jamie ustno-gardłowej, która może być usunięta za pomocą metod manualnych lub ssaka. Aby zwiększyć realizm istnieje możliwość wytworzenia pienistej wydzieliny w obrębie dróg oddechowych i uzyskanie specyficznych dla tego stanu odgłosów, charakterystycznych dla topielców.

Ultrarealistyczny manekin

Liz Baugh, która w przeszłości pracowała dla Royal Navy, a obecnie jest głównym konsultantem medycznym w Red Square Medical, świadczącym usługi medyczne dla sektora morskiego, powiedziała: "Nigdy wcześniej nie widziałam czegoś takiego. Zwykle symulujemy resuscytację na normalnych manekinach w warunkach sali szkoleniowej i symulujemy ratowanie człowieka za burtą z manekinem w wodzie. Między tymi procedurami do tej pory nie było żadnego powiązania. Ten manekin znacznie usprawnia nasze szkolenie, nie tylko z perspektywy tego, jak to jest podnieść z wody osobę tonącą i poczuć jej prawdziwy ciężar, ale również jak to jest reanimować pacjenta na ultrarealistycznym manekinie, który wygląda jak prawdziwy człowiek. Ten wygląd właśnie sprawia, że ratowanie tonącego wywołuje w ratowniku emocje jak podczas rzeczywistej akcji ratunkowej.”                                      

Adam Khan, paramedyk opieki krytycznej z Wiltshire Air Ambulance, powiedział: "Tradycyjnie, szkolenie było dość chaotyczne. Mielibyśmy fazę ratunkową, fazę resuscytacji, a następnie fazę dalszej opieki. Nie ma innego manekina, który oferuje ten sam poziom wierności, realizmu i autentyczności.”

Manekin Advanced Water Rescue

John Schoonraad, dyrektor kreatywny firmy Lifecast Body Simulation, który ma wieloletnie doświadczenie w przemyśle filmowym i pracował przy takich filmach jak Saving Private Ryan i Black Hawk Down, powiedział: "Tworzenie torsu pasującego do ciała manekina Ruth Lee było ekscytującym projektem, szczególnie dlatego, że może on na zawsze zmienić sposób prowadzenia szkoleń ratowania życia i ratownictwa technicznego. Jesteśmy dumni, widząc wojsko i specjalistyczne zespoły ratownicze trenujące na tym fantomie i mamy nadzieję, że to pozwoli uratować wiele ofiar na morzu.”

Więcej o manekinach Ruth Lee >>

Warto przypomnieć, że Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło na posiedzeniu w dniu 28 kwietnia 2021 roku Rezolucję w sprawie zapobiegania utonięciom. To bezprecedensowe, historyczne wydarzenie jest wynikiem tragicznych zdarzeń – śmierci 2,5 miliona istnień ludzkich do których doszło w ciągu ostatniej dekady, a najnowszy manekin Ruth Lee Advanced Water Rescue wpisuje się w to światowe działanie, przyczyniając się do urealnienia szkolenia w zakresie ratownictwa wodnego, co doceniły już siły specjalne Wielkiej Brytanii.

Advanced Water Rescue Manikin - obejrzyj film >>

Film

Medline

MEDline Sp. z o.o.

ul. Fabryczna 17
65-410 Zielona Góra

tel.: 68 412 71 18

medline@medline.pl
 
www.medline.pl

 

[medline,realistyczny manekin,ruth lee,Advanced Water Rescue Manikin,ratownictwo medyczne,ratownictwo morskie,akcje ratunkowe]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8

Komentarze

0

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl