„Nic bym nie zmienił”

Rozmowa z Krzysztofem Puwalskim – byłym operatorem 1PSK oraz JW GROM, autorem książki „Operator 594” oraz pomysłodawcą „Projektu Operator 2021”
Tomasz Łukaszewski  /  SPECIAL OPS 2/2021  /  11-05-2021
SPECIAL OPS w rozmowie z Krzysztofem Puwalskim – byłym operatorem 1PSK oraz JW GROM, autorem książki „Operator 594” oraz pomysłodawcą „Projektu Operator 2021”.
SPECIAL OPS w rozmowie z Krzysztofem Puwalskim – byłym operatorem 1PSK oraz JW GROM, autorem książki „Operator 594” oraz pomysłodawcą „Projektu Operator 2021”. Zdjęcie: archiwum Krzysztofa Puwalskiego

SPECIAL OPS w rozmowie z Krzysztofem Puwalskim – byłym operatorem 1PSK oraz JW GROM, autorem książki „Operator 594” oraz pomysłodawcą Projektu Operator 2021”.

Zdjęcia: archiwum Krzysztofa Puwalskiego

W jednostkach specjalnych Wojska Polskiego spędziłeś blisko 23 lat. Co z tego okresu najbardziej zapamiętałeś?

– Moją służbę w dwóch jednostkach specjalnych, bo służyłem najpierw w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu, a później w Jednostce Wojskowej GROM, wspominam bardzo dobrze. Pamięć człowieka przywołuje różne, najbardziej wyraziste wspomnienia, charakterystyczne, a czasem nawet dramatyczne.

Ja głównie wspominam ludzi i ich pasję do wykonywania swojej roboty. Równie dobrze wspominam szkolenia z różnymi jednostkami specjalnymi, szczególnie te na początku lat 90., kiedy Wojska Specjalne przechodziły potężną transformację. Szkoliliśmy się wówczas m.in. z brytyjskim SAS czy Zielonymi Beretami. To były szkolenia, które zrobiły na mnie olbrzymie wrażenie. Zobaczyłem zupełnie inną kulturę organizacyjną, całkowicie inny sprzęt, którym posługiwali się żołnierze jednostek specjalnych państw NATO. Trzeba pamiętać, że wtedy Polska jeszcze nie była członkiem Sojuszu. To utkwiło mi bardzo w pamięci i było to chyba jednym z głównych moich motywatorów do tego, aby przejść do Jednostki Wojskowej GROM i żeby dalej rozwijać się właśnie w tej jednostce.

Pamiętam też misje i akcje bojowe, w których brałem udział, podczas których ratowaliśmy życie zakładników, oraz sytuacje, kiedy żegnaliśmy poległych w akcjach bojowych żołnierzy. Te wszystkie chwile – zarówno te piękne, jak i te smutne zostały mi w pamięci i myślę, że będę pamiętał o nich do końca życia.

„Projekt Operator 2021”; fot: archiwum K. Puwalskiego

Wspomniałeś o ludziach, którzy pozostali w Twojej pamięci. Czy jest ktoś, kto wywarł na Ciebie szczególny wpływ?

– Miałem szczęście, że na swojej drodze poznawałem bardzo wyrazistych, fajnych ludzi, od których mogłem się wiele nauczyć. Było kilka takich osób, ale nie mogę podać nazwisk, bo część z nich służy jeszcze w strukturach Wojsk Specjalnych. Na pewno byli to moi instruktorzy z kursu podstawowego z Jednostki Wojskowej GROM, byli też żołnierze z mojej sekcji bojowej, ale także żołnierze, którymi dowodziłem przez wiele lat, czy w Jednostce w Lublińcu, czy później w Jednostce Wojskowej GROM. To oni wywarli na mnie olbrzymi wpływ, taki, który działał w obie strony.

W jednostkach specjalnych i w każdej takiej strukturze, gdzie jest mocno ugruntowana kultura organizacyjna, to ludzie kształtują siebie i otaczające środowisko. Ja miałem wokół siebie wielu takich ludzi, od których bardzo dużo się nauczyłem i dzięki którym jestem tym, kim jestem.

Tak jak już wspomniałeś na początku, służyłeś zarówno w 1. Pułku Specjalnym Komandosów, jak i w Jednostce Wojskowej GROM. Co Twoim zdaniem zmieniło się w tym bardzo istotnym dla Wojsk Specjalnych czasie?

– To prawda, to był bardzo istotny czas dla Wojsk Specjalnych. Wspominam lata 90. w 1. Pułku Specjalnym Komandosów i później lata od 2000 roku. To jest taka potężna zmiana, przede wszystkim polegająca na tym, że Jednostka Komandosów z Lublińca otworzyła się na współpracę z jednostkami amerykańskich sił specjalnych. To był przełom, kiedy mogliśmy poznać inną kulturę organizacyjną, inne sposoby szkolenia, zupełnie inne podejście do pracy. Dostaliśmy od tych jednostek mnóstwo know-how dotyczącego procedur, które zaczęliśmy wdrażać w 1. Pułku Specjalnym Komandosów.

Czytaj też: GROM inspiruje do tworzenia i działania >>>

Kiedy przeszedłem do Jednostki Wojskowej GROM w 2005 roku, to GROM w tamtym czasie już dawno przeszedł te wszystkie zmiany mentalne, a można nawet powiedzieć, że od początku tworzony był w tych nowoczesnych standardach. Chłopaki mieli doświadczenia w Iraku, gdzie wykonywali akcje bojowe wspólnie z żołnierzami Navy Seals. To było olbrzymie doświadczenie.

Kiedy przyszedłem do GROM-u z Lublińca, już byłem doświadczonym żołnierzem, po misji w Iraku, gdzie byłem dowódcą grupy bojowej. Gdy po selekcji przekroczyłem bramę GROM-u i rozpocząłem moje szkolenie na Kursie Podstawowym Operatorów Zespołów Bojowych, otworzył się przede mną zupełnie nowy świat. Wtedy dopiero zobaczyłem, jak doskonale wyszkoleni są operatorzy Zespołów Bojowych GROM.

„Projekt Operator 2021”; fot: archiwum K. Puwalskiego
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[wywiad, książki, pułk specjalny komandosów w lublińcu, lubliniec, jednostka wojskowa grom, grom, wojska specjalne, pułk specjalny komandosów, operatorzy Zespołów Bojowych grom, Operator 594, Projekt Operator 2021]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszony







Reklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2021

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Chiny - zrozumieć imperium. Pulsujący matecznik cywilizacji Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń
Książka Chiny – zrozumieć imperium Piotra Plebaniak, współautora i redaktora najnowszego przekładu Sztuki wojny wzbogaconego komentarzami ekspertów, to nieszablonowe połączenie poezji oraz historycznej, kulturowej i geopolitycznej wiedzy o Chinach. (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl