>Strzelectwo loga

 

incorsa incorsa

 
 
 mactronnic    gryffin      


incorsa  

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

 SPY SHOP Paweł Wujcikowski  /  10-05-2021
Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler
Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler | Fot: Spy Shop Paweł Wujcikowski

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Termowizja w służbie celności

Technologia zwana termowizją od lat ułatwia pracę zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim strzelcom, z każdym rokiem zdobywając coraz większą popularność. Nic zresztą dziwnego. W przeciwieństwie do noktowizji termowizory nie potrzebują do działania zewnętrznego oświetlenia. Gęsta poranna mgła, śnieżyca, nocne niebo zasnute chmurami, jaskinie i zamknięte pomieszczenia – termowizor poradzi sobie niemal w każdych okolicznościach. Z tego powodu urządzenia te cenione są m.in. w myślistwie, rozgrywkach ASG oraz służbach mundurowych. Uzyskany obraz jest wprawdzie mniej szczegółowy i naturalny od tego oferowanego przez noktowizory, jednak wszechstronność tej technologii z nawiązką to rekompensuje. Głównie dlatego współczesne termowizory przystosowane do działań strzeleckich – m.in. nasadki, celowniki, monokulary oraz lornetki – stopniowo wypierają noktowizję.

Rattler TS

Podczerwień, a sprawa termowizji

Choć pierwsze detektory podczerwieni pojawiły się w czasach I wojny światowej korzenie tej technologii sięgają znacznie dawniej. Wszystko zaczęło się w roku 1800 kiedy angielski astronom William Herschel zmierzył poziomy ciepła poszczególnych barw światła przepuszczonego przez pryzmat. Podczas eksperymentu naukowiec odkrył niewidzialne promieniowanie znajdujące się tuż poza zakresem światła czerwonego. Wtedy po raz pierwszy zaobserwowano podczerwień – zjawisko, które przyczyniło się do powstania wielu rewolucyjnych wynalazków: termometrów, spektroskopów, noktowizorów oraz właśnie kamer termowizyjnych. W latach 60. XX wieku powstały pierwsze termowizory przemysłowe, a niedługo później technologia ta zagościła w myślistwie, medycynie oraz innych gałęziach gospodarki i nauki. Dziś kamery termowizyjne wykorzystywane są m.in. do monitorowania sztormów na morzach i oceanach, lokalizowania usterek w instalacjach elektrycznych, diagnozowania nowotworów oraz obserwacji astrologicznych i geologicznych.

Jak działają urządzenia termowizyjne?

Urządzenie dokonuje czynnej detekcji i pomiaru światła podczerwonego, które emitowane jest przez każdy obiekt o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego (−273,15° C). Promieniowanie przechodzi przez soczewkę, a następnie skupia się na detektorze, gdzie poddawane jest dokładnej analizie. Różnice temperaturowe obserwowanego otoczenia (sięgające nawet kilku setnych stopnia) obrazowane są na wyświetlaczu kamery w formie różnokolorowej mozaiki, w której cieplejsze obiekty odznaczają się jaśniejszą barwą od chłodniejszych. Elementy najcieplejsze są wyświetlane w czerwonym kolorze, te najzimniejsze natomiast w błękitnej. Dla przykładu obserwowana przez termowizor sarna będzie jaśniejsza od okolicznych drzew i krzewów, wśród których żeruje. Współczesne termowizory posiadają też różnokolorowe palety, dzięki którym można dostosować obraz do własnych preferencji lub aktualnych warunków.

AGM Rattler

Parametry to podstawa

Jakość uzyskanego obrazu zależy – co oczywiste - od parametrów danego modelu. Jednym z najważniejszych jest rozdzielczość sensoryczna określająca gęstość i jakość mierzonego światła podczerwonego. Im więc wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy obraz otrzymamy. Nie mniej istotna jest czułość termiczna NEDT wyrażana w mK. Określa ona najmniejszą różnicę temperaturową między poszczególnymi obiektami widocznymi na ekranie kamery. W tym przypadku im mniej, tym lepiej – niższe wartości NEDT ułatwiają rozróżnianie obiektów o bardzo zbliżonych temperaturach. Wybierając termowizor, warto też zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania, która warunkuje płynność obrazu (optymalna wartość to 50 Hz), wbudowany dalmierz laserowy do łatwego oceniania odległości od celu, wyświetlacz o odpowiedniej rozdzielczości i kontraście, a także rejestrator foto-wideo.

Dobry termowizor w rozsądnej cenie? To możliwe

Nie ma co ukrywać, że termowizory nie należą do najtańszych urządzeń. Wprawdzie da się znaleźć modele już za kilkaset złotych, ale te raczej nie spiszą się najlepiej. Z drugiej strony dobry termowizor nie musi od razu kosztować kilkudziesięciu tysięcy zł. Te najdroższe urządzenia zarezerwowane są do najbardziej wymagających zadań w rodzaju akcji strażackich, ratowniczych oraz działań militarnych. Złotym środkiem okazują się modele w przedziale 10-15 tys. zł. Oferowane przez nie parametry są wystarczające do szerokiego spektrum amatorskich działań w terenie. Szczególnie bogatą ofertę takich termowizorów oferuje amerykańska marka AGM Global Vision , która słynie z najwyższej jakości narzędzi optycznych. Jednym z godnych uwagi rozwiązań są termowizory obserwacyjne z serii AGM Rattler dostosowane specjalnie do potrzeb strzelców.

Termowizja

AGM Rattler TC35-384 – doskonały na dalekie dystanse

Nasadka termowizyjna AGM Rattler w jedną chwilę przekształci standardową optykę dzienną w urządzenie do obserwacji nocnej. Wystarczy zamontować ją przed lunetę (z powiększeniem do 8x), by zyskać gotowość do strzału niezależnie od pogody i pory dnia. Główną zaletą tego modelu jest daleki zasięg detekcji termicznej sięgający do 1235 m oraz rozdzielczość sensora 384 × 288, która daje bardzo szczegółowy obraz. Nie bez znaczenia jest też maksymalnie 8-krotny zoom cyfrowy umożliwiający prowadzenie obserwacji na znacznych odległościach oraz wbudowany rejestrator do nagrywania obrazu i zapisywanie go na pamięci wewnętrznej 16 GB. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w rękach myśliwych, dla których polowanie w trudnych warunkach jest na porządku dziennym. Za sprawą wytrzymałej, wodoodpornej obudowy nasadka AGM Rattler poradzi sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i zacinającym deszczu czy śnieżycy. Dowiedz się więcej o nasadce >>

AGM Rattler

AGM Rattler – gdy lunety brak

W przeciwieństwie do nasadki celownik termowizyjny Rattler nie wymaga montażu przed przyrządem optycznym – w całości go bowiem zastępuje. Model dostępny jest w dwóch wariantach z obiektywem 25 i 35 mm (oba ze światłem na poziomie F/1.0). Niezależnie od wyboru otrzymujemy wysokiej jakości termowizor myśliwski z 8-krotnym powiększeniem cyfrowym, odświeżaniem 50 Hz oraz rozdzielczością sensoryczną 384 × 288. Wszystko to przekłada się na świetną widoczność w każdym miejscu i czasie. Ze względu na niewielką wagę – ledwie 0,41 g - urządzenie nie wpłynie w żaden sposób na celność oraz komfort użytkowania broni. Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu celownik posiada wbudowany rejestrator wideo i pamięć 16 GB do gromadzenia dużej ilości materiałów. Bardziej wymagający użytkownicy mogą skorzystać też z pokładowego modułu Wi-Fi do zdalnego nagrywania wideo poprzez dedykowaną aplikację na telefon. Więcej na temat celownika >>

 

AGM Global Vision

Spy Optic

Spy Shop Paweł Wujcikowski

ul. Traugutta 137
50-419 Wrocław

601 838 843

www.spy-optic.plGaleria artykułu  Ilość zdjęć:  6

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

78. Rocznica bitwy o Monte Cassino

Bitwa o Monte Cassino (zwana także bitwą o Rzym) to w rzeczywistości cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, które miały miejsce w 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino....

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl