Pobierz SPECIAL OPS nr 4/2019

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Strzały w ciemnościach - termowizja

Mateusz Kurmanow  /  SPECIAL OPS 3/2011  /  08-06-2011
Mateusz Kurmanow

Wraz z rozwojem i rosnącymi możliwościami kolejnych generacji urządzeń noktowizyjnych, ewolucji ulega także taktyka działania z ich użyciem – zmieniają się możliwości prowadzenia ognia z broni ręcznej, identyfikacji swój-obcy (IFF), oznaczania celów, aż po zaawansowane systemy transmisji danych taktycznych, obrazu czy odwzorowania sytuacji. Skok technologiczny i rozpowszechnienie indywidualnej noktowizji wśród komponentów bojowych sił regularnych sprawiły, że wszelkiego rodzaju noktowizory nie stanowią już domeny sił specjalnych – znikła też otoczka tajemniczości towarzysząca noktowizorom.

 3  3. Ciąg dalszy artykułu...

Termowizyjny swój–obcy

Problemy identyfi kacji IFF w warunkach niskiej widzialności, a zwłaszcza przy obserwacji przez urządzenia noktowizyjne, mają do dziś spory wpływ na taktykę działań. Od poprawnej identyfi kacji oddziałów zależy przecież ich bezpieczeństwo – zwłaszcza że optoelektronika często nie pozwala na rozróżnienie szczegółów umundurowania czy elementów, które mogłyby pomóc w identyfi kacji przy świetle dziennym. Bezpośrednie wsparcie lotnicze także bezwzględnie wymaga rozróżnienia „swoich”, aby uniknąć fatalnej w skutkach sytuacji „blue-on-blue”, czyli strat od własnego ognia. Obecnie najczęściej stosowane są środki identyfi kujące sojuszników w paśmie bliskiej podczerwieni, w której działają noktowizyjne wzmacniacze obrazu. Zwykle są to środki pasywne w postaci specjalnych odblasków i flag świecących w IR oraz aktywne – od najprostszych, czyli świateł chemicznych świecących w podczerwieni, aż po różne wersje świateł i latarek IFF – zwykle działających stroboskopowo, czasami w trybie programowalnym.

Jak to już podkreśliliśmy wcześniej – zakres fal podczerwonych odbieranych przez urządzenia nokto- i termowizyjne jest inny, tym samym środki identyfi kujące w noktowizji nie są widzialne w paśmie termowizyjnym. Oczywiście identyfi kacja IFF jest nie mniej ważna także w tym przypadku – koniecznością stało się więc opracowanie urządzeń, które stałyby się odpowiednikami popularnych markerów IR i nadawałyby się do noszenia np. na hełmach, kamizelkach, ale też na pojazdach.

Urządzenia, jakie mieliśmy okazję obejrzeć, to produkty firmy STS należącej do O’Gara Group – producenta m.in. znanych noktowizorów PVS-21. Urządzenia STAR i NOVA to programowalne markery IFF działające w pasmie termowizyjnym (STAR) lub wielopasmowe (NOVA). Idea jest zasadniczo ta sama co w przypadku markerów IR, ale przewagą znaczników termalnych jest ich całkowita niewykrywalność przez noktowizory – gdyż musimy pamiętać, że błyskająca lampa MS-2000 jest doskonale widoczna także dla naszego przeciwnika, o ile posiada on jakiekolwiek urządzenie noktowizyjne, choćby zwykłą kamerę wyposażoną w tryb „nightshot”. O ile stosunkowo duży, mocowany magnetycznie STAR jest znacznikiem przeznaczonym do zastosowania także na pojazdach, to najnowszy, wielopasmowy marker NOVA jest szczególnie obiecujący – właśnie ze względu na swoją uniwersalność. To nieduże i lekkie urządzenie z łatwością można zamocować na hełmie lub oporządzeniu, a obsługuje ono aż 3 tryby identyfi kacyjne – od termalnego, poprzez bliską podczerwień (NIR) aż po światło widzialne.

Podsumowanie

Taktyka działań z wykorzystaniem rozpowszechnionej obecnie noktowizji cały czas ulega zmianie, bo wymuszają to okoliczności. W obecnych konfl iktach asymetrycznych i wojnie przeciwpartyzanckiej toczonej w Afganistanie zaawansowana optoelektronika jest oczywiście sprzymierzeńcem sił koalicyjnych, ale nie można zapominać, że technologia dociera różnymi kanałami także do strony przeciwnej. Używając przykładu afgańskiego – nawet jeśli talibowie nie są w stanie podjąć równorzędnej nocnej walki, to dysponując nawet prostymi środkami elektronicznymi mogą wykryć zbliżające się oddziały koalicyjne korzystające z urządzeń działających w pozornie „niewidzialnym” paśmie IR. Działające znaczniki IFF, wskaźniki laserowe na broni, czy wreszcie nawet chwilowe użycie podświetlaczy IR lub latarek z filtrem może okazać się demaskujące. Kolejny aspekt użycia termowizorów to oczywiście warunki ograniczonej widoczności – takie jak burze piaskowe, albo całkowity brak światła zewnętrznego – w jaskiniach lub podziemiach, gdzie noktowizory pozostają bezradne, o ile nie zastosujemy aktywnego podświetlenia IR.

Wiele doświadczeń wskazuje na potrzebę łączenia środków obserwacyjnych i uzupełnianie klasycznych, rozpowszechnionych noktowizorów przez indywidualne urządzenia termowizyjne, pozwalające na przeprowadzenie wstępnego rozpoznania i uniknięcie wykrycia. Dodatkowe możliwości – jak chociażby oznaczanie wykrytych w termowizji celów w paśmie IR dla użytkowników korzystających z konwencjonalnych noktowizorów czy możliwość rejestrowania obrazu i jego natychmiastowej analizy, czynią z urządzeń termowizyjnych Insight jedne z bardziej uniwersalnych urządzeń optoelektronicznych. Naszym faworytem pozostaje monookular WTM – dobrze sprawdza się jako autonomiczny celownik, na średnich dystansach pozwala na wykrycie obiektów, a jednocześnie można go wykorzystać do poruszania się i obserwacji nie gorzej od nowoczesnego monookularu noktowizyjnego.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  13
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Koszule taktyczne, które pozwalają wtopić się w tło »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


 


Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zwiadowcy rywalizowali w biegu na orientację

W ubiegłym tygodniu, w ramach współzawodnictwa sportowego, w 9 Warmińskim Pułku Rozpoznawczym przeprowadzono zawody w biegu na orientację.

Aktualny numer

1/2020
SPECIAL OPS 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • - Rangers z Lamego CTOE/FOE
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl