Przesiewowa kontrola temperatury – jak i po co?
Od momentu, w którym chińska epidemia Sars-CoV-2 przemieniła się w globalną pandemię, życie milionów ludzi wywróciło się do góry nogami. Koronawirus stanowi nie tylko poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, ale również wpływa katastrofalnie na światową gospodarkę. Wiele miejsc pracy zostało zamkniętych, a te, które mogą funkcjonować, robią to pod warunkiem spełnienia określonych zasad sanitarnych.
Dozowniki na płyn do rąk stojące przed wejściami do sklepów i urzędów oraz kabiny dezynfekujące zamontowane na dworcach i lotniskach dziś nikogo już nie dziwią. Sama dezynfekcja to jednak za mało, aby podjąć walkę z pandemią. Konieczne było też odnalezienie sposobu na sprawne i szybkie identyfikowanie osób z podejrzeniem zarażenia. Sposobem tym okazały się kamery termowizyjne i czujniki podczerwieni umożliwiające bezkontaktowy pomiar temperatury w przestrzeni publicznej.
Wśród wielu objawów choroby COVID-19 gorączka jest jednym z tych najbardziej podstawowych. Właśnie dlatego osoby z podwyższoną temperaturą mogą stanowić zagrożenie dla innych. Wykrycie gorączki bramką detekcyjną nie tylko uchroni zdrowych obywateli przed zarażeniem, ale również pozwoli skierować osobę potencjalnie chorą na dalszą diagnostykę. Obecność takiego urządzenia na terenie zakładu pracy zapewni też pracownikom komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. To samo tyczy się szkół i przedszkoli - dzięki bramkom rodzice mają pewność, że ich pociechom nic nie zagrozi w trakcie nauki.
Przymusowa kontrola pracowników – czy jest legalna?
Dla wielu przedsiębiorców kontrola temperatury pracowników stanowi o "być albo nie być" dla całej firmy. Nie we wszystkich obszarach praca w trybie home office jest przecież możliwa. W tym miejscu pojawia się problem. Niektórzy pracownicy z różnych względów mogą nie wyrazić zgody na takie badanie. Czy w takim wypadku pracodawca może narzucić przymusową kontrolę? Kodeks pracy mówi, że jak najbardziej. Kluczowy okazuje się artykuł 207:
§ 1. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy […].
§ 2. Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Zgodnie z tym zapisem każdy pracodawca zobowiązany jest zapewnić bezpieczeństwo pracownikom przy użyciu dowolnych rozwiązań technologicznych. Musi tylko zadbać o to, aby badanie nie uwłaczało godności człowieka oraz uprzedzić podwładnych przed wdrożeniem odpowiednich środków.
Czy badanie termometrem IR jest bezpieczne?
Słowo „promieniowanie” może niektórym osobom kojarzyć się z zagrożeniem dla zdrowia lub nawet życia. Z tego powodu kontrola termometrami na podczerwień wzbudza niekiedy pewne wątpliwości. Zapewniamy i uspokajamy: nie ma się czego obawiać. Podczerwień to rodzaj promieniowania, z którym mamy do czynienia każdego dnia.
Emitowana jest przez każdy obiekt o temperaturze poniżej zera bezwzględnego (−273,15° C) oraz stanowi ok. 40% światła słonecznego. Czujniki IR nie emitują zresztą podczerwieni, tylko mierzą jej ilość wydzielaną przez człowieka i na tej podstawie określają temperaturę. Bramki IR nie stanowią więc żadnego zagrożenia zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci oraz kobiet w ciąży.
Bramka SE-1008 – skuteczność i wydajność
W obszarach takich jak zakłady pracy, szkoły, uczelnie i szpitale istotna jest nie tylko sama kontrola temperatury, ale i pełne zautomatyzowanie całego procesu. Bramka z pomiarem temperatury SE-1008 została zaprojektowana dokładnie pod tym kątem.
Wysoka przepustowość umożliwia dokonanie nawet kilkudziesięciu kontroli na minutę bez udziału operatora - w momencie wykrycia temperatury wyższej niż 37°C automatycznie uruchomi się alarm świetlny i dźwiękowy. Nie bez znaczenia jest też precyzja pomiaru na poziomie 0,3° C oraz banalnie prosty montaż: po podłączeniu do prądu bramka jest od razu gotowa do działania.
Należy też wspomnieć, że bramka SE-1008 posiada certyfikat CE, który potwierdza spełnienie wszelkich unijnych standardów jakościowych. Jest to o tyle istotne, że od momentu wybuchu pandemii na rynku pojawiło się mnóstwo nieautoryzowanych urządzeń antywirusowych. Korzystanie z nich wiąże się z ryzykiem otrzymywania zafałszowanych pomiarów. Wreszcie, opcjonalna wersja dwusensorowa z drugim czujnikiem zainstalowanym poniżej pierwszego sprawdzi się w miejscach takich jak przedszkola, szkoły, szpitale i domy opieki.
Bramka z czujnikiem IR – kilka ważnych porad na koniec
Bramka z czujnikiem temperatury SE1008 (jak każde urządzenie tego typu) posiada jednak kilka ograniczeń wynikających z zastosowanej technologii. Przede wszystkim urządzenie to przystosowane jest wyłącznie do użytku w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ wahania temperatury mogą zaburzyć precyzję pomiaru. Z tego samego względu bramka powinna stać z dala od przeciągów i okien, najlepiej w miejscu o stałej temperaturze pokojowej. W okresie skrajnych skoków temperatury (głównie zimą i latem) osoba, która dopiero co weszła do budynku, powinna chwilę odczekać przed przystąpieniem do kontroli.
|
Spy Shop Paweł Wujcikowski +48 71 341 14 00 |
[spy shop,bramka z czujnikiem podczerwieni,bramki do pomiaru temperatury,bramka se-1008,pomiar temperatury,covid-19,koronawirus,bramki z czujnikiem ir]