Przyczyną powstania policyjnej jednostki specjalnej o przeznaczeniu głównie antyterrorystycznym, jak w wiekszości przypadków w Europie, były tragiczne wydarzenia w Monachium w roku 1972, kiedy to w czasie letnich igrzysk olimpijskich członkowie palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień wzięli za zakładników, a następnie zastrzelili 11 członków izraelskiej drużyny olimpijskiej na terenie miasteczka olimpijskiego i lotnisku w wyniku nieudanej akcji niemieckich sił bezpieczeństwa. W odpowiedzi na nowe zagrożenie kraje europejskie rozpoczęły formowanie nowych jednostek mogących skutecznie przeciwdziałać takim zagrożeniom.
![]() |
Funkcjonariusze RAID w akcji. |
W związku z tym, że Francja tradycyjnie posiadała silną armię oraz rozbudowane i sprawnie działające organa ścigania, idąc w ślady innych europejskich potęg, także i ona przystąpiła do rozbudowy swojego potencjału w celu sprostania nowym wyzwaniom. W związku z gwałtownym wzrostem zagrożenia terrorystycznego, wzrostu brutalności przestępców oraz ich coraz lepszym wyszkoleniem i wyposażeniem w czerwcu 1985 roku została powołana do życia jednostka RAID, nieoficjalnie zwana „Czarnymi Panterami”. Nie była to pierwsza jednostka antyterrorystyczna we Francji, jednakże błyskawicznie zdobyła uznanie dzięki zdolności do natychmiastowej i zdecydowanej akcji bezpośredniej związanej z zaistniałym zagrożeniem w dowolnym regionie kraju.
Ange Mancini (urodzony 15 czerwca 1944 r. we Francji), od 2011 roku krajowy koordynator wywiadu przy radzie ministrów. W 1963 r. rozpoczął służbę w policji, mając 19 lat. W 1983 roku pełnił funkcję kierownika regionalnego policji w Ajaccio (Korsyka, miasto urodzenia Napoleona Bonaparte, na wyspie jeszcze w 1998 roku doszło do zabójstwa urzędnika państwowego w randze prefekta Korsyki Claude’a Erignaca przez grupę lokalnych nacjonalistów). W 1985 roku współtworzył powołanie jednostki (RAID), którą kierował do 1990 roku. W 1987 roku pomagał członkom tej formacji w akcji bezpośredniej pojmania lidera lewicowej organizacji terrorystycznej na farmie w rejonie m. Loiret. W latach 1990–1995 pełnił funkcję szefa SRPJ w Wersalu, a następnie funkcję zastępcy szefa wydziału prawnego Centralnej Dyrekcji Policji (DCPJ – Direction Centrale de la Police Judiciaire) aż do 1996 roku. Od 1999 do 2002 roku pełnił funkcję zastępcy prefekta ds. bezpieczeństwa Korsyki Południowej, następnie prefekta Gujany Francuskiej (2002–2006), a od 2007 r. prefekta Martyniki. Od 2011 roku jest krajowym koordynatorem wywiadu przy radzie ministrów. |
Przed utworzeniem tej jednostki policja francuska nie posiadała porównywalnej do jednostki żandarmerii GIGN centralnej jednostki tego typu i jej działania opierały się na jednostkach regionalnych, takich jak BRI w Paryżu i GIPNs w poszczególnych prowincjach.
Czytaj też: Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID >>>
Ówczesny minister spraw wewnętrznych Pierre Joxe okazał się kluczowym decydentem, który zezwolił na utworzenie jednostki.
RAID został stworzony przez tandem oficerów policji – Roberta Broussarda i Ange Mancini. Ange Mancini był wówczas jednym z najbardziej znanych komisarzy policji we Francji i jednocześnie doradcą ministra, dzięki czemu projekt miał wsparcie w realizacji z samej góry. Mancini został wybrany również na pierwszego dowódcę tej jednostki.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |