Zamach online

Karolina Wojtasik  /  SPECIAL OPS 5/2020  /  09-12-2020  /  1
Artykuł przedstawia analizę zamachów terrorystycznych dokonanych przez Andersa Breivika (Norwegia),  Brentona Tarranta (NowaZelandia) i Stephana Ballieta (Niemcy).
Artykuł przedstawia analizę zamachów terrorystycznych dokonanych przez Andersa Breivika (Norwegia), Brentona Tarranta (NowaZelandia) i Stephana Ballieta (Niemcy).

Pierwsza wojna w Zatoce Perskiej przeszła do historii jako pierwszy konflikt zbrojny transmitowany na żywo. Stacja CNN miała swoich reporterów w stolicy Iraku, gdy do kraju wkraczała koalicja pod dowództwem USA. Dziennikarskie relacje z tego konfliktu uważane są za kamienie milowe w rozwoju telewizji informacyjnych.

Zdjęcia: cbsnews.com, nst.com.my, zdf.de, bild.de, materiały ISIS

Postęp technologiczny, upowszechnienie Internetu, szeroka dostępność sprzętu do nagrywania i rozwój mediów społecznościowych zmieniły oblicze konfliktów zbrojnych i pozwoliły na bliski, jak nigdy, wgląd w wydarzenia dziejące się na drugim końcu świata. W obecnych warunkach amatorski filmik nakręcony komórką ma tę przewagę nad reporterskim materiałem, że jest dostępny natychmiast. Niestety, w ten sposób uwiecznia się nie tylko wydarzenia ważne, znaczące, ale też okrucieństwo. Nawyk filmowania niecodziennych zdarzeń, katastrof czy wypadków zaowocował tysiącami gigabajtów materiałów wątpliwej jakości, ale przyciągających fanów makabry.

Safickie organizacje terrorystyczne poszły o krok dalej, reżyserując egzekucje, filmując akty okrucieństwa i umieszczając te materiały w Internecie. Znalezienie ich nie stanowiło najmniejszego problemu, nawet dla laika. W okresie największej aktywności medialnej ISIS, specjaliści zajmujący się działalnością organizacji terrorystycznych (bo jednak chcę wierzyć, że takie rzeczy ogląda się z zawodowego obowiązku, a nie dla rozrywki) codziennie konfrontowani byli z materiałami wychodzącymi poza granice ludzkiej wyobraźni i codziennie dochodzili do wniosku, że wyobraźnia ludzka nie ma granic, jeśli chodzi o wymyślanie nowych sposobów zadawania bólu.

Oprawcy z ISIS dekapitacji dokonywali za pomocą noża (nie miecza), co zdecydowanie wydłużało proces, czyniąc go bardziej efektownym, wyspecjalizowali się w zbiorowych egzekucjach jeńców ubranych w charakterystyczne pomarańczowe uniformy, a gdy to spowszedniało, przed kamery zaciągnięto nastolatki i kilkuletnie dzieci, by asystowały dorosłym (w łagodniejszej wersji) lub same dokonywały egzekucji lub dekapitacji.

W bagnistych okolicach Internetu można jeszcze odnaleźć upiorny filmik z egzekucji wykonywanych przez dzieci w nieczynnym syryjskim wesołym miasteczku. Gdy ucinanie głowy przestało generować klikalność, spece z medialnego ramienia ISIS wymyślili palenie żywcem filmowane z bardzo bliskiej odległości, topienie w akwarium czy rozjeżdżanie ofiar czołgiem, przykłady można mnożyć. Wraz z klęskami militarnymi ISIS malała tego typu aktywność, choć nie zniknęła zupełnie.

Pierwsza strona 1500-stronicowego manifestu Breivika.
Pierwsza strona 1500-stronicowego manifestu Breivika.

Kiedy wydawało się, że nie można pójść dalej, jeśli chodzi o wykorzystanie tzw. nowych mediów w służbie terroryzmowi, zdarzył się zamach w Christchurch (Nowa Zelandia), a potem w Halle (Niemcy). To nie są jedyne ataki dokonane przez napastników identyfikujących się ze skrajną prawicą, ale łączy je fakt, że były relacjonowane na żywo w Internecie. Kolejny krok milowy został zrobiony.

Stereotypowego terrorystę wciąż identyfikuje się z wypaczoną wersją Islamu. O Frakcji Czerwonej Armii, grupie Bader-Mainchoff, pamiętają już głównie specjaliści. Spektakularne zamachy zorganizowane przez Al-Kaidę i tzw. Państwo Islamskie sprawiły, że w społecznym odbiorze terroryzm to dżihadyzm i fundamentalistyczny Islam. Tymczasem, nieco na marginesie społecznej uwagi, terroryści ze skrajnej prawicy (ponownie) odkryli, że nic tak nie popularyzuje ideologii jak dobry zamach. I korzystają z tej wiedzy coraz śmielej.

Nazwisko Breivik stało się synonimem terroryzmu skrajnej prawicy. 32-letni Norweg 22 lipca 2011 roku najpierw zdetonował IED w rządowej dzielnicy w Oslo, a następnie strzelał do młodzieży przebywającej na wyspie Utoya. To ostatnie wydarzenie wzbudziło najwięcej emocji, ofiary Breivika były zupełnie bezbronne, miały po kilkanaście lat i całe życie przed sobą. Bilans jego działań to 77 ofiar śmiertelnych (69 na wyspie, 8 w Oslo) i kilkadziesiąt rannych. Ale na tym nie koniec, ponieważ ci, którzy ocaleli z egzekucji na wyspie, miesiącami leczyli rany fizyczne, a traumę i PTSD leczyć będą latami, możliwe, że przez całe życie.

Breivik przygotowywał zamach blisko 9 lat, a doświadczenia i porady dla naśladowców opisał w dokumencie liczącym półtora tysiąca stron. Podszedł do zagadnienia o tyle optymistycznie, że założył, że komuś będzie się chciało przebić przez nudnawy i mocno grafomański tekst w czasach, gdy przeczytanie instrukcji dowolnego urządzenia jest traktowane przez większość społeczeństwa jako zbędny wysiłek.

Czytaj też: Bojownik ginie z uśmiechem na ustach >>>

Breivik planował zamach w czasach, gdy media społecznościowe dopiero rosły w siłę, dlatego co prawda zaznaczył, że krucjata, o której nikt się nie dowie, to nieważna krucjata, ale w najśmielszych snach nie przewidywał, że jego naśladowcy będą mieli publiczność, która z każdego miejsca na świecie będzie mogła śledzić akty okrucieństwa popełniane w imię wypaczonej ideologii. Breivik na początku dekady pisał, by z procesu uczynić przedstawienie, a salę rozpraw potraktować jak scenę, na którą patrzył będzie cały świat. Pod koniec tej samej dekady jego naśladowcy transmitowali na żywo akty okrucieństwa popełnione w imię tej samej ideologii.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[terroryzm, Breivik, Tarrant, Balliet, analiza, zamachy terrorystyczne, terroryści]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5/2020

Komentarze

1
Poli / 16-12-2020, 15:38
Co do długich manifestów i nowych "biblii" ekstremistów - żebyśmy się nie zdziwili, bo fanatyk chętnie przeczyta i 10 000 stron takiego tekstu, jeśli tylko pchnie go do tego niosąca go ponad wszystkim siła jego uczuć, głównie nienawiści. Ciekawa jestem ilu ludzi dotąd wciągnęło tekst Breivika duszkiem...
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

LONGSHOT - strzał w dziesiątkę

Zakończyły się międzynarodowe zawody w strzelectwie długodystansowym Longshot. Trzydniowe zmagania, które odbywały się na obiektach OSPWL w Wędrzynie, 26 września oficjalnie zamknął Dowódca...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl