ASE Utra SL5i– stalowa puszka z Finlandii

 Globemaster  /  16-10-2020
ASE Utra SL5i – stalowa puszka z Finlandii
ASE Utra SL5i – stalowa puszka z Finlandii | Fot. Globemaster

Fińska firma ASE UTRA, znany i ceniony producent akcesoriów do broni palnej, posiada w swojej ofercie bardzo ciekawe tłumiki serii SL. Tłumiki te są przeznaczone na rynek cywilny, dedykowane myśliwym i strzelcom sportowym. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie INCORSA, otrzymałem do testów tłumik SL5i do kalibru .223 (5.56 mm x 45).  Tłumik dostępny jest z gwintami do montowania na karabinach wyposażonych w gwinty: M14 x1; M15 x1; M17 x1; M18 x1,  1/2” x20 i 5/8” x24.

Tłumik montowany na końcu lufy i nie zachodzi na nią, tak jak w przypadku innych konstrukcji ASE. Tak więc nie zakrywa lufy, tylko ją wydłuża. Biorąc pod uwagę dość sporą masę, tego malucha 352 g, zmienia on balans broni. Dlatego należy pamiętać o przeniesieniu średniego punktu trafienia, ponieważ z zamontowanym tłumikiem lufa będzie miała inną charakterystykę drgań.

ASE Utra SL5i - budowa

SL5i wykonany jest ze stali nierdzewnej serii 300, stąd jego masa. Dodatkowo jest to konstrukcja w formie monobloku. Jest nierozkręcany. Elementy składowe montowane są metodą spawania. To nieznacznie utrudnia czyszczenie tłumika, niemniej jednak temat czyszczenia tłumików, to materia na inny artykuł. Natomiast plusem tej konstrukcji i użytego materiału, jest jego żywotność. W praktyce, można założyć, że prędzej dojdzie do wymiany lufy lub karabinu a nie tłumika. Przy właściwej konserwacji, praktycznie nieskończona. Wymiary tłumika to: 119 mm długości, natomiast średnica to 44 mm. Tak więc jest to bardzo mały tłumik, co może sugerować niezbyt dobre tłumienie sygnatury dźwiękowej. Tłumik dostępny jest w dwóch kolorach, stalowo-szarym oraz czarnym. Ja testowałem kolor stalowo-szary, co mi akurat przypadło do gustu. Mocno industrialny look.

ASE Utra SL5i

Czas zamontować tłumik na karabin. Sam montaż przebiegł bez problemów, trzeba tłumik po prostu nakręcić na lufę. Należy jednak pamiętać, że tłumik ten potrzebuje około 3 cm wolnej przestrzeni na końcu lufy.

Test tłumika ASE Utra SL5i

Najwyższa pora rozpocząć grzanie termosa. Producent w instrukcji zaleca sprawdzenie zamontowania tłumika na lufie po oddaniu 10 strzałów, czy aby wibracje powstające podczas strzelania nie doprowadziły do poluzowania się urządzenia. Zgodnie z tym zaleceniem, przerwałem strzelanie po oddaniu 10 strzałów. Tłumik nie poluzował się, może to wynik porannego treningu bicków? ;-)

Każdy tłumik jest zaprojektowany i skonstruowany z myślą o wytrzymaniu określonej wartości ciśnienia. Dodatkowo może sobie poradzić z góry określoną objętością przepływających przez niego gazów. Dlatego do każdego kalibru broni są specjalnie dedykowane modele. Wynika to z prostej przyczyny. Hałas powstający podczas strzału, to nic innego jak nagły wzrost ciśnienia. Maksymalne ciśnienie jest osiągane podczas początkowej fazy strzału w komorze nabojowej, następnie ciśnienie się obniża wraz z przemieszczaniem się pocisku w przewodzie lufy, ku jej wylotowi. Gdy pocisk opuszcza lufę, to tak jakby odkorkować butelkę szampana. Uwalniane, rozprężające się ciśnienie powoduje hałas – huk wystrzału. Za jego moderację, wygłuszenie odpowiedzialne są tłumiki. Im wyższe ciśnienie początkowe, tym większe ciśnienie resztkowe na wylocie z lufy. Co bardzo ważne, a często przez początkowych użytkowników tłumików lekceważone to fakt, że im krótsza lufa, tym wyższe ciśnienie na wylocie z lufy. Dzieje się to z prostej przyczyny, objętość przewodu lufy jest mała, przez co ciśnienie nie mogło wystarczająco obniżyć swojej wartości, podczas przepychania pocisku przez przewód lufy. Dlatego, czasami można spotkać się z opiniami użytkowników tłumików, że dany tłumik słabo moderuje dźwięk. Dzieje się to z powodu, który opisałem wyżej.

Test tłumika ASE Utra SL5i

Ja zamontowałem tłumik na karabinie AR z lufa długości 14 cali. Można powiedzieć, że to krótka lufa, w porównaniu do długości luf karabinów stosowanych w łowiectwie. Samo strzelanie z zamontowanym tłumikiem jest przyjemne, jednakże małe rozmiary tłumika powodują, że tłumienie dźwięku wystrzału w testach producenta wacha się w przedziale – 20 dB do – 25 dB. Wszystko zależy od użytej amunicji oraz warunków panujących w dniu testu. W słoneczny dzień przy temperaturze +26° C wartości podczas strzelania wahały się w granicach -18 dB do – 20 dB. Biorąc pod uwagę rozmiar tłumika oraz długość lufy wynik jest jak najbardziej akceptowalny. Bardzo pozytywnie natomiast zaskoczył mnie stopień redukcji odrzutu. W karabinach typu AR jest on i tak znikomy, to jednak podczas strzelania z tłumikiem, miałem wrażenie, że odrzut ustał zupełnie. Niesamowicie wpłynęło to na komfort strzelania i przenoszenie ognia na pozostałe cele.

Jestem pewien, że podczas strzelania z tym tłumikiem z karabinu o lufie długości 18 lub 20 cali, wynik pomiaru redukcji sygnatury dźwięku wystrzału będzie mieścił się w przedziale – 20 dB do – 25 dB.

Test tłumika ASE Utra SL5i

Podczas strzelania z karabinka typu AR, tłumik nagrzewał się bardzo szybko. To zjawisko jak najbardziej normalne, tym bardziej, że AR to bardzo ciekawa maszynka do mielenia ołowiu. Nagrzewanie się tłumika, nie miało jednak wpływu na samo strzelanie oraz układanie się przestrzelin na tarczy. Trzeba tylko było uważać, aby odruchowo nie chwycić za tłumik, chcąc odłożyć broń do skrzynki transportowej.

Tłumiki serii SL, nie są przeznaczone do kalibrów typu magnum.

INCORSA Sp. z o.o.

Ul. Marconich 3
02-954 Warszawa

+48 22 885 28 00
+48 882 006 670

sklep@incorsa.pl
www.sklep.incorsa.pl

 

[ASE Utra SLi 5n,tłumiki,tłumik are utra,test tłumikaASE Utra SLi 5,ase utra oy,incorsa sp. z o.o.]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  15

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jakie elemnty munduru nie mogą zawieźć w akcji»

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pomimo panującej pandemii zwiadowcy intensywnie się szkolą

W dniach 01-02.12.2020 r. w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym przeprowadzone zostały coroczne zawody użyteczno - bojowe dla grup dalekiego rozpoznania i plutonów rozpoznawczych.

Aktualny numer

5/2020
SPECIAL OPS 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe oblicze komandosów RM
  • - Arystokracji na wojnie nie ma - wywiad z NAVALEM
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl