Latarki zapakowane są w typowe dla Mactronica czarne, kartonowe pudełka. Oba zestawy prezentują się identycznie – latarka, dwie baterie CR123 oraz instrukcja. Latarki nie różnią się rozmiarami ani wagą, jedynie napis na obudowie mówi, z którym modelem mamy do czynienia. Są to średniej wielkości latarki z tylnym włącznikiem o dość typowych kształtach i proporcjach.
Budowa latarek Defender
Pierwsze co rzuca się w oczy po rozpakowaniu latarek to reflektor – jest asymetrycznie „ułożony” względem głowicy latarki. Urządzenia są koloru czarnego, pokryte lekko połyskującym anodowaniem. Reflektor nie jest zbyt okazały ani głęboki, co sugeruje, że światło nie będzie zbyt skupione. W przedniej części producent oznaczył na głowicy kierunek obrotu dla światła białego i RGB/IR. Korpus latarki ma standardową średnicę jednego cala i jest pokryty licznymi żłobieniami, które polepszają chwyt. Tylny włącznik pracuje w trybie „tactical forward” i jest dosyć twardy.
Aby uniknąć przypadkowego włączenia Defendera, włącznik osłonięty jest trzema wypustami. W jednym z nich jest otwór do montażu smyczy, niestety tej brak w zestawie.
Typowa latarka taktyczna składa się z głowicy, korpusu mieszczącego zasilanie oraz tylnej zakrętki z włącznikiem. Nowe Defendery mają nieco odmienną budowę – korpus połączony jest z głowicą na stałe, a ta obraca się w nim o około 135 stopni. W ten sposób w latarce zmienia się tryb pracy i przechodzi na światło podczerwone lub RGB – w reflektorze zamontowane są dwie diody LED i poprzez asymetryczny obrót odbłyśnik przesuwa się na drugi LED i uruchamia go. Niestety w tym miejscu trzeba trochę ponarzekać. O ile sama koncepcja jest unikatowa i bardzo sprytna, o tyle jej wykonanie pozostawia trochę do życzenia. Źródła światła w położeniu „white” ani RGB/IR nie są wycentrowane względem odbłyśnika. Przy niewielkim reflektorze nie ma to wprawdzie wielkiego znaczenia na jakość strumienia świetlnego, ale producent mógłby zwrócić na to uwagę.
Dowiedz się więcej o modelu Defender IR >>
Światło
Operowanie latarką jest bardzo intuicyjne – przy głowicy dokręconej użytkownik ma dostęp do światła białego – przy odkręconej do czerwonego, zielonego, niebieskiego lub IR. Światło białe ma 2 programy 100% - 400 lumenów i około 15% - 60 lumenów. Zmiana programu następuje przez przeklikanie. Po odkręceniu głowicy o około 135 stopni mamy dostęp do trzech kolorów podstawowych lub w przypadku wersji IR dwóch programów światła podczerwonego o długości fali 940 nm.
Źródłem światła białego jest znany LED Cree XP-L o temperaturze barwowej około 6000 K. W programie High 100% latarka powinna świecić dwie godziny z załączonymi bateriami CR123 lub 30 minut dłużej przy zasilaniu z akumulatora 18650, w niższym programie odpowiednio 18 i 20 godzin. Zasięg latarek jest podobny i wynosi ponad 130 m – to niewiele, ale wystarczająco dużo, żeby sprawnie poruszać się choćby po lesie. Sprawdź >>
Nieco inaczej przedstawiają się czasy pracy dla trybów RGB i IR:
- światło czerwone – 22 godziny CR123 i 29 godzin dla 18650
- światło zielone – 36h/40h
- światło niebieskie – 31h/35
- IR High – 6 godzin 30 minut bez względu na zasilanie
- IR Low – 80h/85h
Latarki nie posiadają pamięci ostatniego używanego programu – w trybie światła białego po włączeniu zawsze jest mocniejszy program, w RGB czerwony kolor, IR – IR High.
Do zasilania latarek można używać zarówno akumulatorów Li-Ion18650, jak i odpornych na mrozy baterii litowych CR123. Niestety do latarki należy używać akumulatorów z zabezpieczeniem, ponieważ latarka nie posiada takowego i może nadmiernie rozładować standardowy akumulator Li-Ion 18650 i trwale go uszkodzić.
Przyszedł czas, żeby poświecić Defenderami. Tutaj nie ma zaskoczenia – światło jest rozporoszone z centralnym spotem łagodnie przechodzącym w poświatę. Szerokość poświaty wynosi około 60 stopni – strumienia centralnego 15 stopni - idealne wartości dla latarki „pod nogi”. W wysokim programie światła białego latarka dobrze doświetli teren do około 100 m. W programie niższym wystarczająco, by poruszać się w lesie. Tryby kolorowe i IR charakteryzują się podobnymi parametrami rozkładu światła. Dowiedz się więcej >>
Defender w trybie RGB nie jest demonem lumenów, ale z drugiej strony ze świecą szukać latarki, która potrafi świecić 4 kolorami i ma przyzwoity rozkład światła. Konkurencja z reguły stosuje reflektory soczewkowe, a światło, które emitują te latarki pozostawia wiele do życzenia.
W trybie IR latarka działa dobrze, ale wszystko zależy od klasy noktowizji. Niemniej jednak ulgę poczują właściciele starszych egzemplarzy noktowizji – Defender IR przywróci ich urządzenia do życia i nawet w bezksiężycową, pochmurną noc w lesie będą w stanie widzieć na co najmniej kilkadziesiąt metrów.
Dowiedz się więcej o modelu Defender RGB >>
Tryby oświetlenia - kto najlepiej z nich skorzysta
Światło czerwone – nie powoduje utraty zdolności nocnego widzenia. Źródło światła jest bardzo dobrze widoczne, ale z bliska. Z większych odległości lub po odbiciu ulega bardzo szybkiemu rozproszeniu. Niektóre gatunki zwierząt nie widzą światła czerwonego. Zastosowanie: wojsko, łowiectwo. Światło zielone – nie powoduje utraty zdolności nocnego widzenia. Nie rozprasza się tak szybko jak światło czerwone. Większość zwierząt nie reaguje na oświetlanie światłem zielonym. Zastosowanie: łowiectwo Światło niebieskie – doskonale sprawdza się w nocnym poszukiwaniu śladów krwi – krew świeci. Wędkarze czasem używają do wabienia ryb. Zastosowanie: łowiectwo, wędkarstwo. IR – światło podczerwone – niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 780nm do 1 mm. Oświetlacze podczerwone stosowane były w noktowizji I generacji. W nowoczesnych noktowizorach światło to stosuje się w celu poprawy działania urządzeń, zwiększenia ich zasięgu oraz uzyskania lepszej jakości obrazu nocnego. Zastosowanie: wojsko, służby, łowiectwo, przemysł. |
![]() |
MACTRONIC Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. |
[latarki mactronic,mactronic,latarki defender,defender rgb,defender ir,testy latarek]