Mały gigant

Little giant
Andrzej Krugler  /  SPECIAL OPS 2/2011  /  29-03-2011
Drabiny Little Giant w ustawieniu w literę A, z ramionami maksymalnie wsuniętymi.
Drabiny Little Giant w ustawieniu w literę A, z ramionami maksymalnie wsuniętymi. Andrzej Krugler

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego rozstrzygnięcia szturmu. Aby dostać się do otworów okiennych na wyższych kondygnacjach, niezbędne jest wykorzystanie technik linowych lub hydraulicznych ramp montowanych na pojazdach („SPECIAL OPS” 7/8 (5) 2010), jednak do tych na parterze lub pierwszym piętrze można z powodzeniem użyć tradycyjnych drabin. Oczywiście nie jest to ich jedyne zastosowanie. Będą nieocenioną pomocą w wielu różnych sytuacjach taktycznych, takich jak szturm na autobus czy pociąg, konieczność pokonania ogrodzenia itd. Jedną z najciekawszych konstrukcji w tej kategorii wyposażenia taktycznego są drabiny amerykańskiej firmy Little Giant Ladder Systems.

A capability to use windows or other highly positioned openings as an entry to the assaulted room might be a shocker for the hostiles and might help to achieve tactical advantage necessary to successful finishing the mission. The highest entry point require elevated tactical systems and ramps or rappeling techniques but the ground or first stories entries might be done with ladders which might be also use to assault trains, buses or high fences. One of the most interesting tactical ladder solutions are provided by Little Giant Ladder Systems company with the multiple ladders systems in their portfolio.

Firma ta posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji drabin przeznaczonych do zastosowań technicznych. Dlatego drabiny z linii dedykowanej wojsku i służbom mundurowym posiadają cechy kojarzone bardziej z drabinami cywilnymi. Cechy te sprawiają jednak, że drabiny Little Giant mogą znaleźć zastosowanie w różnych sytuacjach taktycznych.

W skład rodziny drabin taktycznych Little Giant wchodzą cztery modele: 13, 17, 22, 26, różniące się wielkością. Ich budowa opiera się na dwóch ramionach połączonych obrotowo, co umożliwia ich ustawienie względem siebie w zakresie od 0 do 180 stopni, w sześciu pozycjach, co 30 stopni. Do blokowania ramion w wybranej pozycji służą duże uchwyty umiejscowione na obydwu zawiasach. Każde z ramion składa się z dwóch części, z których jedna wsunięta jest w drugą. Dzięki temu, w razie potrzeby, można je rozsuwać i blokować w jednym z trzech położeń, zwiększając długość ramienia. Dzięki temu drabina nie ma stałej, ograniczonej wysokości, lecz regulowaną, co osiąga się poprzez wsuwanie i rozsuwanie jednego lub obu ramion. W każdym z położeń wysuwana część ramienia blokowana jest solidnie za pomocą dużych, wygodnych i szybkich w obsłudze uchwytów bocznych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Dolne części ramion są rozszerzone na boki pod niewielkim kątem, co zwiększa stabilność drabiny w pozycji roboczej, oraz zakończone gumowymi elementami, zmniejszającymi możliwość obsunięcia się drabiny. Stopnie ramion pokryte są warstwą żłobkowanej gumy, polepszającej przyczepność. Materiał, z jakiego wykonano drabiny, to aluminium 6005-T5, co zapewnia wysoką wytrzymałość przy zachowaniu niewielkiej masy. Najmniejsza z drabin waży 12,27 kg, największa – 25 kg. W przypadku dwóch najmniejszych modeli, ich ciężary i wymiary sprawiają, że do przenoszenia oraz obsługi wystarcza jedna osoba. Rozwiązania konstrukcyjne blokad obrotu ramion i ich wysuwania również zapewniają sprawną i łatwą obsługę przez jedną osobę.

O wszechstronności drabin Little Giant świadczy liczba możliwych konfi guracji, w jakich mogą zostać ustawione, co osiągnięto dzięki obrotowo połączonym, rozsuwanym ramionom. Ich liczba uzależniona jest od długości ramion i liczby ustawień ich długości w poszczególnych modelach, i waha się od 16 w przypadku modelu 13, do 43 – w przypadku modelu 26. Podstawową konfi guracją, najlepiej sprawdzającą się w przypadku użycia „Małego Giganta” przy wejściu przez okna, jest ustawienie jednego z ramion pod kątem prostym do podłoża, dzięki czemu drabinę można ustawić przy samej ścianie. W tym celu wystarczy rozsunąć jedno z ramion tak, by stanowiło przeciwprostokątną w trójkącie utworzonym z drugim, krótszym ramieniem i podłożem. Dzięki takiemu ustawieniu drabina jest niezwykle stabilna i nie jest konieczne wykorzystanie dodatkowej osoby do jej trzymania. W przypadku konfi guracji na kształt litery A, drabiny Little Giant mogą być przydatne zwłaszcza do pokonywania ogrodzeń. Z kolei przy ustawieniu ramion pod kątem 180 stopni w jedną linię, zapewniają one osiągnięcie znacznych wysokości. Długość największego modelu 26 w takiej konfi guracji wynosi 6,7 metra.

Poza drabinami, w segmencie produktów dla służb mundurowych, firma Little Giant Ladder Systems oferuje również przenośną rampę szturmową (Assault Ramp). Pod tą nazwą kryje się szeroka drabina o regulowanej wysokości. Wykonana jest z tego samego materiału, co modele opisane powyżej. Charakteryzuje się sporą szerokością (138,34 cm), dzięki czemu mogą na niej zmieścić się obok siebie dwie osoby w pełnym wyposażeniu. Teleskopowa konstrukcja umożliwia rozsunięcie jej na maksymalną wysokość 320,04 cm. W pozycji całkowicie złożonej wysokość wynosi 193,04 cm. Masa rampy to 19,09 kg. Dzięki swojej szerokości, pozwalającej korzystać z niej przez dwóch operatorów naraz, może ona znaleźć szczególnie zastosowanie w przypadku szturmów przez szerokie okna, np. na pociągi i autobusy. Możliwość równoczesnego, równoległego dotarcia nawet do zwykłego otworu okiennego przez dwóch operatorów pozwala z kolei na ubezpieczenie przez jednego z nich wkraczania drugiego do szturmowanego pomieszczenia – co jest prawie niemożliwe przy użyciu pojedynczej, zwykłej drabiny.

Drabiny Little Giant dzięki swoim cechom konstrukcyjnym, solidnej budowie, mnogości konfiguracji, łatwej obsłudze i poręczności, stanowią jedną z najlepszych propozycji w tej klasie sprzętu. Ich zalety dostrzeżono już także w Polsce – od niedawna znajdują się na wyposażeniu kilku krajowych jednostek specjalnych, w tym widocznej na zdjęciach sekcji realizacyjnej Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wybrane dane techniczne poszczególnych modeli, obrazujące zasięg drabiny Little Giant
Tab. 1 Wybrane dane techniczne poszczególnych modeli, obrazujące zasięg drabiny Little Giant
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci z JSPP w Kosowie zabezpieczali Cycle Kosovo for Children

Po raz kolejny w ostatnich dniach polscy policjanci z XXXII. Rotacji JSPP stacjonującej w Kosowie udzielali pomocy osobie poszkodowanej w wypadku samochodowym. Tym razem zdarzenie miało miejsce...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl