System RGW (Recoilless Grenade Weapon) niemieckiej firmy Dynamit Nobel Defence

Nowa jakość i skuteczność w zwalczaniu celów pancernych i opancerzonych
 SPECIAL OPS  /  SPECIAL OPS 4/2020  /  12-09-2020
Artykuł przedstawia rodziny granatników przeciwpancernych RGW firmy Dynamit Nobel Defence
Artykuł przedstawia rodziny granatników przeciwpancernych RGW firmy Dynamit Nobel Defence Zdjęcie: Dynamit Nobel Defence (DND)

Wyobrażacie sobie oddanie celnego strzału z granatnika przeciwpancernego, z małego pomieszczenia, do celu poruszającego się z prędkością 40 km, w odległości 500 m? Dodatkowo strzału bezpiecznego dla operatora systemu uzbrojenia i za pomocą standardowego celownika?
Jest to możliwe przy użyciu wyrobów firmy Dynamit Nobel Defence, która oferuje rodzinę granatników jednorazowych RGW.

Zdjęcia: Dynamit Nobel Defence (DND)

Jeśli chodzi o systemy uzbrojenia odpalane z ramienia, w ramach analizy wyposażenia i praktyk stosowanych przez liczne armie można wyróżnić szereg rozwiązań: systemy kierowane i niekierowane, obsługiwane przez jednego żołnierza lub przez załogę, skupione na celach miękkich i silnie opancerzonych oraz wiele innych. Nawet wśród państw NATO nie ma ustalonej wspólnej taktyki, technik i procedur dla tego rodzaju systemów. Jednak mając na uwadze rozbudowę zdolności rażenia współczesnych celów pancernych i opancerzonych oraz braki w uzupełnieniu wojsk operacyjnych, jak również Wojsk Obrony Terytorialnej w elementy rażenia celów pancernych na krótkich dystansach, zasadnym jest jak najszybsze zapewnienie zdolności przez zakup jednorazowych granatników przeciwpancernych.

W programie jednorazowej broni przeciwpancernej o kryptonimie Grot firma Dynamit Nobel Defence oferuje rodzinę jednorazowych granatników przeciwpancernych RGW. W ramach systemu RGW oprócz głowic bojowych znajdują się również naboje dymne, oświetlające oraz ćwiczebne. Systemy RGW są dostępne na rynku w wariantach 60 mm (RGW-60) i 90 mm (RGW-90), a najnowsze rozwiązanie 110 mm (RGW-110) przy zbliżonym rozmiarze i wadze do RGW-90 cechuje się przebijalnością > 800 mm RHA z pancerzem reaktywnym lub > 1000 mm samego RHA. Broń może być produkowana w Polsce, a krajowe firmy mogą wejść w łańcuch dostaw na rynki międzynarodowe. Dowiedz się więcej >>

RGW to system wielofunkcyjny, jednocześnie charakteryzujący się między innymi skuteczną zdolnością penetrowania pancerzy reaktywnych. Kolejną zaletą systemu RGW jest prostota użytkowania dla pojedynczego żołnierza. Ten, kto potrafi posługiwać się karabinem szturmowym, będzie również w stanie odpalić pocisk i trafić nim w cel za pomocą systemu RGW. Ta kluczowa cecha ogranicza potrzeby szkoleniowe, zmniejszając ilość niezbędnych w tym zakresie zasobów i wysiłku.

Od lat znakiem firmowym Dynamit Nobel Defence jest zróżnicowany zestaw różnych typów amunicji z głowicami o doskonałych i niezrównanych możliwościach penetrujących, nawet w zakresie zwalczania najciężej opancerzonych pojazdów, w tym czołgów będących na wyposażeniu większości armii świata.

System RGW

Rodzina RGW-90

RGW-90HH to granatnik w wersji standardowej. Nowoczesna konstrukcja granatnika o stosunkowo niewielkiej długości ok. 1 m, masie 7,5 kg i dużej ergonomii to zasługa wykorzystania w szerokim zakresie technologii systemów kompozytowych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne.

Broń charakteryzuje się prostym sposobem działania. Na szczycie czepca balistycznego pocisku znajduje się sonda zapalnika. Kiedy jest wysunięta, inicjuje detonację głowicy w trybie HEAT (High Explosive AntiTank), czyli ładunku kumulacyjnego zdolnego do przebicia pancerza ze stali pancernej o grubości ponad 550 mm. Gdy sonda zapalnika nie zostanie wysunięta, pocisk zostanie detonowany w trybie HESH (ang. High-Explosive Squash Head), mając działanie odłamkowo-burzące, polegające na detonacji w kontakcie z przeszkodą i powodując jej skruszenie oraz generując falę uderzeniową i wtórne odłamki. W wyniku penetracji ściany żelbetowej na około 250 mm, powstaje otwór o średnicy około 50 centymetrów. W trybie HESH broń może być też z powodzeniem stosowana przeciwko lżejszym pojazdom (nieopancerzonym lub taktycznym – lekko opancerzonym). Sprawdź >>

Maksymalny zasięg rażenia RGW-90HH to 500 m. Może on zostać zwiększony o kolejne 200 m dzięki zastosowaniu modułu celowniczego Dynahawk lub innych podobnych systemów, dysponujących m.in. komputerem balistycznym i dalmierzem laserowym. Dynahawk jest szczególnie przydatny przy zwalczaniu celów ruchomych na dystansie ponad 400 m. Do broni rodziny RGW można też dołączać celowniki termo- i noktowizyjne.

system celowniczy dla RGW-90 to optyczny celownik o powiększeniu 1,5 raza, pozwalający na orientacyjny pomiar odległości i odchylenia (w wypadku celów ruchomych). Jest on odrzucany wraz z wyrzutnią. Za pomocą szyny Picatinny do granatnika można zamontować różnego rodzaju celowniki nokto- i termowizyjne, także te używane dziś w Wojskach Specjalnych, Wojskach Obrony Terytorialnej czy Wojskach Lądowych. Obok standardowego celownika i systemu Dynahawk dostępne są też specjalne celowniki nokto- i termowizyjne, oferowane przez DND.

 • RGW-90 HH-T (HEAT/HESH-Tandem) ma zoptymalizowaną głowicę tandemową, którą zaprojektowano do tego, by była w stanie poradzić sobie z ciężkim pancerzem reaktywnym. To uzbrojenie jest w stanie przebić nowoczesne pancerze czołgowe z różnych kierunków i pod różnymi kątami, radząc sobie również z ciężkim pancerzem reaktywnym.

  Inną cechą tego granatnika jest fakt, że zachowuje on standardową funkcjonalność dla RGW-90 HH, czyli „podwójną” zasadę działania – podobnie jak jego poprzednik może także być wystrzeliwany w trybie HESH, przydatnym przeciwko celom umocnionym i powierzchniowym. Dzięki temu jeden granatnik może być używany do większości, jeśli nie do wszystkich zadań, a o ostatecznym przeznaczeniu wynikającym z wykonania zadania w danej sytuacji operacyjnej decyduje w ostatniej chwili żołnierz.
 • RGW-90ASM (ang. Anti Structure Munition) to specjalny wariant z tandemową głowicą do niszczenia umocnień. Posiada ona dwa tryby, ale oba przeznaczone są do zastosowania przeciw umocnionym budynkom.
  – W pierwszym trybie służącym do wybijania przejść w ścianach, ładunek pierwotny i wtórny detonuje się w krótkich odstępach czasu, powodując utworzenie dużego otworu w ścianie, nawet jeśli ściana jest zbudowana z grubego żelbetu.
  – W drugim trybie „blast”, pierwszy ładunek ma na celu przebicie ściany, a drugi detonuje się wewnątrz obiektu, doprowadzając często do uszkodzenia i częściowego lub całkowitego zawalenia struktury. Ten wariant wyrzutni waży 10 kg i ma zasięg skuteczny na 10–500 metrów.
 • RGW-90LRMP to odmiana dysponująca głowicą programowalną, wprowadzoną na wyposażenie stosunkowo niedawno i używaną między innymi w siłach specjalnych Bundeswehry. Może razić cele w dwóch trybach: po uderzeniu lub detonacji w zaprogramowanym elektronicznie momencie, na dystansach odpowiednio 600 m i 1200 m.
 • RGW-90ILUM to odmiana z pociskiem oświetlającym, działającym w świetle widzialnym lub w podczerwieni przez 40 sekund na obszarze 500 metrów.
 • RGW-90SMOKE posiada amunicję dymną zapewniającą około 20 sekund osłony w spektrum widzialnym i 5 sekund w podczerwieni.

System RGW

RGW-110

Wraz z ponownym pojawieniem się silnie opancerzonych wozów bojowych na polu walki oraz ewolucją systemów ochrony wnętrza modernizowanych czołgów obecnej i kolejnej generacji, firma DND opracowała system RGW-110 HH-T. To największy i najskuteczniejszy granatnik rodziny RGW. Zachowuje przy tym rozmiary i masę zbliżone do RGW-90, a zauważalnie niższe niż Panzerfaust 3, którego ma zastąpić w Bundeswehrze. Siła rażenia systemu Panzerfaust 3 zostanie w nim połączona z kluczowymi funkcjami koncepcji RGW. Przebijalność głowicy RGW110 wynosi > 800 mm RHA za pancerzem reaktywnym (lub > 1000 mm samego RHA).

Jak podkreślają przedstawiciele DND, ich tandemowe głowice kumulacyjne są projektowane z myślą o pokonywaniu nowej generacji tzw. ciężkich pancerzy reaktywnych (jak np. Rielikt), które dominują na nowych i modernizowanych czołgach rosyjskich. Poza tym RGW110 HH-T zachowuje wszystkie zalety i funkcjonalności mniejszego RGW90. Podobnie jak wcześniej w przypadku granatników serii RGW90 i RGW60, z czasem powstaną kolejne wersje RGW-110 z innymi rodzajami głowic niż obecna tandemowa HEAT/HESH.

Bundeswehra niedawno wprowadziła do uzbrojenia najbardziej zaawansowany wariant, czyli programowalny RGW-90 LRMP w wersjach

 • DM11 (odłamkowo-burzący, detonujący uderzeniowo lub zbliżeniowo, zasięg strzału wynosi odpowiednio 600 i 1200 m),
 • DM22 (burzący/penetrujący),
 • DM15 (dymny),
 • DM16 (oświetlający w paśmie podczerwonym)
 • i DM18 (ćwiczebny).

Konstruktorzy z DND podczas konstrukcji granatników nie zapomnieli, jak ważną rolę w systemie skutecznego zwalczania celów pancernych odgrywają trening i szkolenia podstawowe. Stworzyli bardzo prosty w użyciu i tani w eksploatacji system szkoleniowy wykorzystujący techniki audiowizualne DynaSim. Umożliwia on szkolenie podstawowe żołnierzy na sali wykładowej, a jednocześnie wprowadzenie różnego rodzaju symulacji i scenariuszy realnego pola walki doprowadzając do precyzyjnego wyszkolenia żołnierza „na sucho” i płynnego przejścia do szkolenia z głowicami bojowymi na poligonach.

System dostępny jest w ofercie Griffin Group Defence. Skontaktuj się z firmą >>

Griffin Group

GRIFFIN GROUP S.A. DEFENCE sp. k.

Al. Armii Ludowej 26
00-609 Warszawa

Tel. +48225796600

warszawa@griffin-defence.pl
www.griffin-defence.pl


[granatniki, uzbrojenie, granatniki przeciwpancerne RGW, cele pancerne, cele opancerzone, RGW-90HH, RGW-90 HH-T (HEAT/HESH-Tandem), RGW-90ASM, RGW-90LRMP, RGW-90ILUM, RGW-90SMOKE, RGW-110, RGW-90 LRMP]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2020

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Master of protection
 • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl