Ta książka jest pracą zbiorową o cechach wybitnych. Zawiera przekład traktatu Sun Zi (Sun Tzu) "Sztuka wojny" bezpośrednio z języka chińskiego, stylizowany na język Trylogii Sienkiewicza oraz czterdzieści esejów o naturze wojny autorstwa ekspertów i specjalistów, m.in. prof. Jerzy Bralczyk, amb. Andrzej Byrt, gen. Jarosław Kraszewski, płk Andrzej „Wodzu” Kruczyński, Naval, prof. Witold M. Orłowski, dr Radosław Sikora, dr Wojciech Szewko, dr Tomasz Witkowski. Ci eksperci stają się mentorami - każdy z nich przedstawia 2-3 książki, które w młodości uformowały ich wizję świata.
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. Za życia Sun Tzu (właśc. Sun Zi) chińska kultura strategiczna, oparta na podstępie, amoralności i ukrywaniu oddziaływań, dopiero się kształtowała.
Przeczytaj także: "Zielona droga" Andrzeja Kruczyńskiego >>
Pisząc "Sztukę wojny" Sun Zi dochodził do podobnych konkluzji, co bliżsi nam Clausewitz i Machiavelli. Z Clausewitzem łączy go to, że postrzegał umiejętność dowodzenia armią za sztukę a nie naukę. Z Machiavellim myśl Sun Zi łączy amoralność – dostrzeżenie, że skuteczniej cele osiąga ten, który nie ogranicza swoich opcji działania sprawami etycznymi.
Starożytny traktat jest dziełem trudnym w przekładzie z wielu powodów. Pisany język chiński czasów Sun Zi jest niebywale lakoniczny, a sposób myślenia samego autora jest związany z tym, jak jemu współcześni postrzegali świat i rządzące nim prawa. Chodzi głównie o doktrynę niedziałania (wuwei), której istotą jest dostrojenie się do cykli w których rozmaite zjawiska oscylują od najmniejszego do największego swojego natężenia.
Książka do kupienia w ksiegarniamilitarna.com.pl
[książka, premiera książkowa, sztuka wojny, traktat o wojskowości, praca zbiorowa, jednostki specjalne]