Pierwsza jazda testowa nowy plecak Wisport Crafter

Radosław  Tyślewicz  /  SPECIAL OPS 3/2020  /  28-08-2020
W artykule zaprezentowany został nowoczesny plecak firmy Wisport o nazwie „Crafter". Celem jego przetestowania było udzielenie odpowiedzi, na ile ów plecak sprawdzał się w eksploatacji.
W artykule zaprezentowany został nowoczesny plecak firmy Wisport o nazwie „Crafter". Celem jego przetestowania było udzielenie odpowiedzi, na ile ów plecak sprawdzał się w eksploatacji. Zdjęcie: Radosław Tyślewicz

Ponoć wypowiedziane życzenia mają moc sprawczą i czasami się spełniają, dlatego trzeba uważać, o co prosimy los. Ja pomyślałem ostatnio o nowym plecaku na letni rajd w góry i… oto testuję nowość krajowej firmy Wisport, model Crafter z linii produktów militarnych o pojemności 55 l i przeznaczeniu dla użytkowania militarnego, survivalu, scoutingu, turystycznym i ASG. Prawdziwy test długodystansowy na górskim szlaku jeszcze przed nami, ale dziś czas na tzw. „first look” i próbę 12 x 12 (12 km z obciążeniem 12 kg), czyli czym zaskakuje, ile w sobie mieści i jak się nosi nowe cacko z Wrocławia.

Zdjęcia: Radosław Tyślewicz

W zależności od środowiska, z którego wywodzi się lub w którym będzie się obracać dany użytkownik, będzie stosowane inne określenie na element wyposażenia przeznaczony do wygodnego przenoszenia niezbędnego ekwipunku wyprawowego. W 90% w języku potocznym usłyszymy określenie plecak, w kolejnych 9,9% zasobnik i być może w 0,01% mandżur lub tobołek czy węzełek.

O ile pierwsze określenie nie wymaga specjalnych wyjaśnień – bo mówiąc plecak mamy na myśli torbę z systemem szelek do noszenia jej na plecach o pojemności mniej więcej od 10 do 180 l, to drugie jest typowe dla krajowej terminologii wojskowej, czego przykładem może być Zasobnik żołnierski wz. 97 i Zasobnik piechoty górskiej 987/MON wz. 93.

Celem moich testów jest udzielenie odpowiedzi, na ile plecak Wisport Crafter to dobry „rzemieślnik” dla piechura.Czym różni się ów zasobnik od plecaka poza terminologią i kolorystyką, trudno powiedzieć, ale warto znać to określenie szczególnie obracając się w militarnych kręgach. Kwestia mandżuru – kojarzącego się z pakowaniem niezbędnych rzeczy na daleką podróż, czego w XIX wieku synonimem szczególnie w zaborze rosyjskim była odległa kraina nazywana Mandżurią (obecnie część Chin kontynentalnych) oraz tobołka określającego zwyczajowo małe zawiniątko, pakunek lub węzełek, czyli rzeczy zawinięte w połać prostokątnego materiału, związane jego rogami i przenoszone na plecach, prymitywnych stelażach lub kiju przerzuconym przez ramię, nie wymaga specjalnego tłumaczenia.

Wracając do nowej propozycji firmy Wisport, zwracam uwagę, że Crafter w języku angielskim znaczy – „rzemieślnik”, a ten z kolei kojarzy się z jednej strony z ciężkimi narzędziami które ma zawsze przy sobie oraz z trudną, wyczerpującą i powtarzalną pracą dzięki, której innym ludziom żyje się lżej i wygodniej. Celem moich testów jest udzielenie odpowiedzi, na ile plecak Wisport Crafter to dobry „rzemieślnik” dla piechura.

Co oznacza plecak na 3 dni (3-day assault pack)?

1) Molle (ang. Modular Lightweight Load-carrying Equipment) to akronim od modułowego lekkiego osprzętu do przenoszenia ładunków. Służy do definiowania obecnej generacji nośnych urządzeń i plecaków używanych przez wiele sił zbrojnych NATO, zwłaszcza armię brytyjską i armię Stanów Zjednoczonych.
Modułowość systemu wywodzi się z zastosowania sprzętu do mocowania systemu taśmowego (Pouch Attachment Ladder System, PALS) jako rzędów pasów z wytrzymałego nylonu umieszczonego na kamizelce, aby umożliwić mocowanie różnych kompatybilnych ładownic i akcesoriów. Ta metoda mocowania stała się de facto standardem dla modułowego sprzętu taktycznego, zastępując uniwersalny system lekkiego indywidualnego wyposażenia transportowego (ALICE) stosowany we najwcześniejszych modułowych systemach kamizelkowych (który jest nadal używany przez wiele sił policyjnych).

W terminologii wojskowej przynajmniej od 15 lat spotykane jest określenie 3-day assault pack, określające plecak jednokomorowy z 2–3 kieszeniami o pojemności ok. 30–35 litrów, mający zapewniać miejsce na niezbędne wyposażenie żołnierza podczas patrolu bojowego na okres do 3 dni. Głównie ma się w nim zmieścić prowiant, woda, amunicja oraz mocno zredukowane wyposażenie biwakowe, które również może zostać doczepione na zewnątrz plecaka za pomocą systemu taśm określanych systemem Molle 1.

Model takiego właśnie plecaka powstał na potrzeby armii USA i rozpowszechnił się bardzo na początku XXI wieku. Sam stosuję taki plecak od 2007 roku zarówno podczas wypraw w teren, jak i na co dzień w mieście, ponieważ jest bardzo funkcjonalny, prosty, lekki i optymalny gabarytowo. Jest znacząco mniejszy niż krajowe „zasobniki wojskowe” i dodatkowo posiada regulację objętości za pomocą bocznych pasków. Nie ma stelaża, co ułatwia codzienne stosowanie, ale wymaga więcej uwagi przy pakowaniu od użytkownika podczas marszy długodystansowych – cóż, jego pierwotnym przeznaczeniem było noszenie go na wojskowym oporządzeniu żołnierza, czyli szeklach taktycznych i ewentualnie kamizelce kuloodpornej. Dlatego też pas biodrowy jest ograniczony do szerokiej taśmy, a sama wielkość plecaka przewiduje jego umocowanie na plecach powyżej linii lędźwi, zostawiając miejsce na torby i ładownice umieszczone na pasie głównym oporządzenia.

Inną rzeczą jest, czy faktycznie zapas jedzenia w postaci racji MRE i wody na trzy dni oraz ekwipunku biwakowego można zmieścić do tego rodzaju plecaka. Posiadając wkład hydratacyjny i ograniczając się do małego śpiwora (letniego) z powłoką typu goretex pewnie tak, ale kierując się cywilno-turystyczną filozofią wędrowania to już raczej nie. Będzie to dla cywila plecak na 1–2-dniowy wypad za miasto.

Inaczej ma się sprawa z produktami Wisport, firma proponuje 5 grup (linii) produktów w zależności od potrzeb klienta. I tak znajdziemy plecaki:

  • jednodniowe i miejskie o pojemności do 30 l,
  • szturmowe i patrolowe o pojemności 30–40 l,
  • trzydniowe o pojemności 50–60 l,
  • wyprawowe o pojemności powyżej 60 l oraz
  • specjalistyczne.

Model Crafter to plecak na wyprawy 3-dniowe o pojemności 55 l i na pewno się do niego zapakujemy nie tylko z jedzeniem, wodą i odzieżą, ale i z wyposażeniem biwakowym.

Czytaj też: Nowy miniszperacz TK22UE >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[wyposażenie indywidualne, wyposażenie osobiste, plecak, Wisport Crafter]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2020

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Monokulary termowizyjne - który model wybrać?
okulary balistyczne

 


Jakie wyposażenie na udane grzybobranie » Poznaj moc zegarków wykorzystywanych przez służby specjalne »
systemy rozpoznawcze zegraki taktyczne

 


Gdzie zdobędziesz wsparcie w strzeleckiej pasji »
Buty do zadań specjalnych

Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna sprawdzona w boju - czym może Cię zaskoczyć » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaki sprzęt wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu w ciemności »
urzadzenia optyczne oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Wyposaż się w sprzęt do pracy w trudnych warunkach » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się »
latrki na karabin

 


Jak ułatwić szybkie przemieszczanie w mroku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę sytuacji »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl