Vortex - RAZOR HD GEN III 1-10 X 24

Wojciech  Jagielski  /  SPECIAL OPS 2/2020  /  21-06-2020
Poznajemy celownik optyczny Vortex - RAZOR HD trzeciej generacji.; Autor wylicza jego charakterystyczne właściwości użytkowe.
Poznajemy celownik optyczny Vortex - RAZOR HD trzeciej generacji.; Autor wylicza jego charakterystyczne właściwości użytkowe. Fot.: Vortex Optics

Vortex Razor HD gen III 1-10 x 24 miał swoją premierę na tegorocznych targach Shot Show w Las Vegas. Fani marki spodziewali się, że kolejna „biegówka” Vortexa będzie kontynuacją celowników generacji pierwszej i drugiej (odpowiednio 1-4 i 1-6 x 24) i będzie miała powiększenie 1-8 x 24. Tymczasem amerykański producent mile zaskoczył i stworzył zupełnie nowy, inny celownik o bardzo dużym zakresie powiększeń i z krzyżem w pierwszym planie. O ile wcześniejsze generacje celownika mogły być z powodzeniem używane przez myśliwych, to najnowszy produkt Vortexa nie pozostawia złudzeń – ta luneta została stworzona dla profesjonalnych strzelców taktycznych i sportowych, wojska oraz służb.

Zdjęcia: Vortex Optics

Luneta zapakowana jest w gustowne pudełko. Już po jego otwarciu czuć, że mamy do czynienia z produktem z wyższej półki. Producent zadbał, by w zestawie znalazło się wszystko, czego potrzeba, by jak najszybciej zamontować urządzenie na karabinku i strzelać. I tak w zestawie otrzymujemy oprócz lunety:

  • niewielką osłonę przeciwsłoneczną;
  • dźwignię zmiany powiększenia;
  • klucz do bębnów;
  • zapasowe baterie podświetlenia;
  • ściereczkę do czyszczenia optyki.

Jeśli wcześniej używaliście Razora HD II generacji, to możecie poczuć się zawiedzeni. Na pierwszy rzut oka lunety są bardzo podobne. Ci, którzy przywykli do typowych celowników LPVO (Low Power Variable Optic), będą zaskoczeni – celownik jest większy i grubszy od typowej „biegówki”.

Luneta wykonana jest bardzo starannie i solidnie. Ruchome elementy urządzenia spasowane są bardzo dobrze, nie znalazłem żadnych luzów. Razor pokryty jest charakterystycznym anodowaniem w kolorze Vortex Stealth Shadow, podobnie jak wszystkie topowe produkty amerykańskiego producenta optyki. Zbudowany jest jak klasyczny celownik sportowy do krótkich i średnich dystansów. Wyróżniają go bębny poprawek i regulacji podświetlenia w centralnej części urządzenia. Są niewysokie, ale rozległe. Pokrętło podświetlenia znajduje się po lewej stronie. Posiada 11 ustawień mocy podświetlenia. Bęben jest blokowany i żeby zmienić intensywność podświetlenia, należy go nieco odciągnąć. Na górze znajduje się pokrętło poprawek na pionowych, a po prawej stronie bęben poprawek bocznych. Nie są to bębny otwarte i żeby dostać się do regulacji, należy odkręcić najpierw nakrętki ochronne. Pokrętła mają proste zerowanie, zwane w instrukcji reindeksacją. Celownik w pionie i poziomie oferuje aż 30 miliradianów na poprawki i jest to wartość umożliwająca bez pochylania celownika na strzelanie sporo powyżej 500 m z .223 Rem.

Vortex produkuje 2 wersje tego celownika – jedna przygotowana głównie na rynek amerykański z poprawkami w minutach kątowych i druga dla reszty świata w miliradianach. W pierwszej wersji jeden klik to ¼ MOA (około 0.73 cm/100 m), w wersji metrycznej jednostka pomiarowa to 0.1 MRAD (1 cm /100 m).

W celowniku zabrakło regulacji błędu paralaksy i został on fabrycznie ustawiony na 150 jardów. Producent wyszedł z założenia, że przy małych powiększeniach i niewielkich odległościach nie ma on znaczenia, zaś przy wyższych i ustawieniu go dostatecznie daleko, błąd nie będzie występował do realnego zasięgu strzelania, czyli 300–400 m. To dość sprytne rozwiązanie, o ile strzelec będzie pamiętał, żeby przy małych dystansach nie przesadzać z przybliżeniem celu.

Jakość obrazu nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. W całym zakresie powiększeń obraz jest klarowny i ostry. Vortex wsadził w ten celownik najlepsze komponenty – nazwa Razor do czegoś zobowiązuje. Obwódka wokół obrazu jest bardzo cienka. Pole widzenie wynosi 39 m na 100 m przy najmniejszym powiększeniu i odpowiednio 3,9 m przy zoomie ustawionym na 10x.
Widoczność krzyża przy największym powiększeniu jest doskonała, a wielkość znaków odpowiednia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to celownik o 10-krotnym powiększeniu, więc coś, co dobrze wygląda przy jednym końcu, niekoniecznie musi tak samo wyglądać na drugim. Niestety, fizyki się nie oszuka – zmniejszając powiększenie do około 3x, znaki na krzyżu powoli zanikają. Celowanie do ciemnych przedmiotów może stać się nieco problematyczne. Jedynym rozwiązaniem jest włączenie podświetlenia centralnego punktu celowniczego. W zasadzie przy powiększeniu 1-3x należy mieć cały czas włączone podświetlenie.

Razor HD 1-10x produkowany jest tylko z dwoma krzyżami celowniczymi. Jeden przeznaczony do celowników z poprawkami w minutach kątowych, drugi dla metrycznego systemu miar. W naszym celowniku mieliśmy oczywiście ten drugi – EBR-9 MRAD.

Krzyż zbudowany jest klasycznie, podobnie do innych opartych na Mildocie, tylko zamiast kropek wytrawione są kreski i odpowiednie numery. W centralnej części znajduje się przerwany okrąg z kropką na środku – tylko ta część jest podświetlana. W górnej części znajdują się znaczniki umożliwiające szybki pomiar do celu typu torso IDPA. Przy powiększeniu 6x można już próbować mierzyć odległość do celów, przy mniejszym powiększeniu widoczność znaczników jest utrudniona.

Do pełni szczęścia brakło mi tylko górnej części krzyża, która umożliwiałaby przenoszenie punktu celowania nie tylko do obiektów dalszych, ale też bliższych. Nie jest to wada, po prostu tak jest, a celowniki typu LPVO powinny zapewniać jak największą możliwość obserwacji przedpola oraz jasny klarowny obraz.

Nie ma jednak róży bez kolców – przy powiększeniu powyżej 8x wielkość eye boxa, czyli obszaru, w którym oko widzi dobrze cały obraz w celowniku, jest mała. Przy małych powiększeniach nie ma problemu z trafieniem okiem w obraz. Dla typowego użytkownika oznacza to, że już na etapie montażu celownika trzeba wszystko dobrze pomierzyć i wypróbować go w różnych powiększeniach i przy różnych postawach. Jest to nieco bardziej wymagający celownik i trzeba poświęcić trochę więcej czasu na trening i dobre przygotowanie.

Razor HD gen III 1-10 ma dwóch konkurentów – March 1-10x24IOR 1-20x26. Cała trójka różni się jednak między sobą. I o ile konkurencja bardziej skupiła się na strzelaniach na większe odległości (odkryte bębny, regulacja paralaksy), to Vortex poszedł swoją drogą, stawiając w pierwszym rzędzie możliwości celownika w na niewielkich odległościach i w dynamicznych sytuacjach, niejako dodając jako opcję zdolność Razora do prowadzenia ognia na średnich dystansach.

Uważam, że ma to sens o ile potencjalni nabywcy nie będą traktować tego celownika jako urządzenia do wygrywania Longshota. Jeśli natomiast strzelacie 3 Guna i chcecie jednocześnie powalczyć na zawodach taktycznych mid-range, to Razor jest celownikiem właśnie dla Was. Musicie jednak pogodzić się z kilkoma ograniczeniami i spędzić z nim trochę czasu na strzelnicy.

Czytaj też: Dobre szkiełko to podstawa – Vortex w natarciu! >>>

Razor nie jest najtańszym celownikiem typu LPVO. Jednak gdy przyjrzeć się uważnie, to otrzymujemy świetnie wykonane, solidne urządzenie, które sprawdzi się równie dobrze w IPSC, jak i na Mykicie Mid Range. Jeśli doda się do tego wieczystą gwarancję oraz dobry serwis, to może się okazać, że cena jest całkiem atrakcyjna. Należy wziąć także pod uwagę, że to najnowszy projekt Vortexa, sytuujący się najwyżej w hierarchii produktów firmy, więc otrzymujemy to co najlepsze w 2020 roku. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[luneta, lornetki, sprzęt optyczny, wyposażenie indywidualne, Vortex Razor HD, celowniki, wyposażenie specjalne]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2020

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ukraińscy żołnierze ewakuowani z zakładów Azowstal w Mariupolu

Po długich negocjacjach, w które zaangażowany był m.in. ukraiński wywiad i Czerwony Krzyż wczoraj ze zniszczonego kombinatu Azowstal wywieziono 264 wojskowych, w tym 53 ciężko rannych.

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl