|
Logo Międzynarodowego Centrum Szkolenia Specjalnego
ISTC (International Special Training Centre) w Pfullendorfie (RFN) |
Podporządkowany 7th Army Training Command HQ w Grafenwoehr, ISTC stanowi edukacyjną i szkoleniową placówkę (ETF Education and Training Facility ze wspólną siedzibą z niemieckim krajowym Centrum Szkolenia Operacji Specjalnych SOTC w Staufer Kaserne, w Pfullendorf na południe od Stuttgartu, niedaleko od granicy ze Szwajcarią), która ma na celu zapewnienie zaawansowanego oraz specjalistycznego szkolenia na poziomie taktycznym dla sił operacji specjalnych NATO i z armii państw partnerskich. Ośrodek powstał w oparciu o ustalenia na konferencji podgrupy armii NATO w Europie z 1974 r., przewidujące skupienie w jednym miejscu szkolenia ich pododdziałów dalekiego rozpoznania i sił specjalnych.
Pięć lat później oficjalnie utworzono International Long Range Reconnaissance Patrol School (ILRRPS) w Neuhausen ob Eck, przeniesioną w 1980 r. do Weingarten.
W 1980 r. Belgia, Niemcy i Wielka Brytania podpisały oficjalne porozumienie MOU (Memorandum of Understanding) w sprawie wspólnego szkolenia tam swych zwiadowców i komandosów, rok później dołączyła do nich Grecja, w 1986 r. USA, a w kolejnych latach Norwegia (1989 r.), Włochy (1991 r.), Holandia (1992 r.), Dania (1994 r.) i Turcja (1999 r.).
W 2000 r. wiodącą rolę wśród nich przejęli od Brytyjczyków Amerykanie, w następnym roku ILRRPS przyjęła obecną nazwę ISTC, a w 2017 r. do państw współpracujących w jego prowadzeniu włączyła się Rumunia.
ISTC organizuje szkolenie w trzech głównych zakresach tematycznych, dotyczących operacji specjalnych (z których część jest otwarta także dla żołnierzy spoza sił specjalnych, nawet spoza NATO): planowania, taktycznym i medycznym. Dodatkowo oferuje mobilne zespoły szkoleniowe METT (Mobile Education Training Teams), które mogą prowadzić takie kursy w innych lokalizacjach, na zaproszenie państw stowarzyszonych w Pakcie Północnoatlantyckim. Rozumiejąc ogromne znaczenie roli operatorów-medyków w operacjach specjalnych ISTC rozwinęło szereg kursów, które mają nie tylko szkolić pojedynczych żołnierzy jednostek specjalnych w zakresie udzielania sobie i kolegom podstawowej pomocy medycznej na asymetrycznym polu walki, ale także zapewnić wykwalifikowany personel ratowniczy szczebla pośredniego między nimi a lekarzami (SOCM – Special Operations Combat Medics), lekarzy i paramedyków zdolnych do samodzielnego udzielania zaawansowanej pomocy medycznej (SOIDM – Special Operations Independent Duty Medics), a także starszych doradców medycznych (SMA – Senior Medical Advisors/SOF Command Surgeons). W tym celu ośrodek wyselekcjonował doświadczoną kadrę instruktorską, złożoną zarówno ze specjalistów w tej dziedzinie z sił specjalnych wielu państw, jak i ze środowiska cywilnego, praktyków i naukowców.
Wszystkie kursy w ISTC ukierunkowane są na specyfikę operacji specjalnych, ale ośrodek nie ogranicza dostępu do wielu z nich żołnierzom z jednostek konwencjonalnych uznając, że przekazywana wiedza powinna trafiać i do nich, szczególnie w przypadku medycznych.
Trzytygodniowy kurs AMFR (Advanced Medical First Responder) w ISTC przeznaczony jest dla żołnierzy wykonujących zadania ratownika medycznego oraz dla innych, od których oczekuje się jednak ukończenia wcześniej przynajmniej szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy na polu walki (Combat Lifesaver) oraz samodzielnego zapoznania się z podstawowymi wiadomościami z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, a także na temat opieki przedszpitalnej nad poszkodowanymi z poważnymi urazami PHTLS (Pre-Hospital Trauma Life Support). Kurs stanowi zaawansowaną wersję TC3, przygotowującą do oceniania stanu rannych, ich stabilizacji oraz przygotowania ewakuacji MEDEVAC w warunkach bojowych typowych dla operacji specjalnych i działań patrolowych, czyli przy minimalnym wsparciu, również w warunkach ograniczonej widoczności. Obejmuje też prowadzenie segregacji rannych (triaż) w przypadku zdarzeń o charakterze masowym (MASCAL). Duża liczba wykładów teoretycznych przepleciona jest licznymi ćwiczeniami w terenie, które zakończone są egzaminem praktycznym i pisemnym.
Kurs ACSC (Advanced Casualty Sustainment Care) dla certyfikowanych ratowników medycznych, którzy ukończyli wcześniej AMFR i Patrol Medical Course w ISTC lub podobny w kraju oraz zaliczyli wstępny test wiedzy medycznej i z języka angielskiego (DLIELC English Comprehension Level), trwa również trzy tygodnie. Ukierunkowany jest na udzielanie pomocy ofiarom w surowym/bojowym środowisku, stabilizowanie i monitorowanie ich stanu do nawet 72 h, a także zagadnienia związane z ewakuacją. Podczas kursu ACSC szkoleni uczą się m.in. zszywania mniejszych ran, drenażu klatki piersiowej w przypadku odmy prężnej, intubacji nosowej i tchawicznej oraz infuzji doszpikowej.
Dwutygodniowe kursy TCC-TtT (Tactical Combat Casualty Care Train the Trainers) organizowane są w ISTC dla absolwentów AMFR w stopniach oficerskich oraz podoficerskich, którzy służą na stanowiskach medycznych i mają pełnić funkcję szkoleniowców. Aktualizują wiedzę na temat TC3, sprawdzają przygotowanie do pełnienia funkcji instruktora, zdolności dydaktyczne oraz organizowania zajęć, w tym opracowywania, nadzorowania, oceniania złożonych scenariuszy segregacji medycznej i ćwiczeń polowych FTX z prowadzenia TC3 w trudnych warunkach (ofiary IED, MASCAL, w nocy, podczas walk w mieście itp.).
Perłą w koronie wśród kursów medycznych ISTC jest 24-tygodniowy NATO Special Operations Combat Medic (NSOCM) Course, dokładny opis którego wymagałby odrębnego, dużego artykułu. W półrocznych pracach międzynarodowego zespołu specjalistów nad jego programem uczestniczył m.in. mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” z JW Komandosów z Lublińca, koordynujący jako Module Director tematykę TC3 i przedłużającej się opieki medycznej PFC (Prolonged Field Care), a następnie pełniący w Pfullendorfie funkcje instruktora. Pilotażowa edycja NSOCM miała miejsce na przełomie 2016/2017 r., a wzięło w niej udział 23 operatorów-absolwentów AMFR lub podobnego szkolenia, wyselekcjonowanych po teście sprawościowym, wiedzy medycznej i znajomości języka angielskiego, z różnych krajów – w tym dwóch Polaków, z JWK i JW Formoza.
Kurs przygotowuje co roku wykwalifikowanych/certyfikowanych ratowników medycznych sił specjalnych, zdolnych powstrzymywać w skrajnych warunkach straty wśród rannych do 36 godzin, w tym przeprowadzić pełną transfuzję krwi w polu, prostsze zabiegi chirurgiczne, a nawet udzielać pomocy weterynaryjnej rannym psom K9.
Uczestnicy biorą udział w zajęciach teoretycznych (m.in. z farmakologii), z „traumy”, czyli opieki nad pacjentem urazowym w warunkach bojowych i MASCAL, z medycy klinicznej oraz szkoleniu z opieki nad poszkodowanymi podczas przedłużającego się oczekiwania na ewakuację (PFC). Poznają też zasady planowania operacji specjalnych pod kątem zabezpieczenia medycznego, ćwiczą różne techniki ewakuacyjne (w tym z pojazdów i z użyciem technik linowych).
Czytaj też: Maski od Riggerów >>>
NSOCM składa się z dziewięciu modułów, z których każdy kończy się egzaminem, w tym wymagającym fizycznie 36-godzinnym, bardzo realistycznym szkoleniem terenowym oraz dziesiątego modułu w formie praktyki na oddziałach intensywnej opieki w szpitalu wojskowym.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[mobilne zespoły szkoleniowe METT, ratownictwo taktyczne, szkolenie, kursy, istc, International Special Training Centre, Mobile Education Training Teams, SOCM, Special Operations Combat Medics, AMFR, Advanced Medical First Responder, ACSC, Advanced Casualty Sustainment Care, TCC-TtT, Tactical Combat Casualty Care Train the Trainers, NATO Special Operations Combat Medic Course, NSOCM