APC PROfesjonalistów

Tomasz Łukaszewski  /  SPECIAL OPS 6/2019  /  20-01-2020
Informacja o przeprowadzonym przez firmy Griffin Group Defence oraz B&T pokazie 9 mm pistoletu maszynowego APC PRO w odmianach G, K i SD zorganizowanym w dniach 4-5 grudnia 2019 r. na strzelnicy FSO w Warszawie.
Informacja o przeprowadzonym przez firmy Griffin Group Defence oraz B&T pokazie 9 mm pistoletu maszynowego APC PRO w odmianach G, K i SD zorganizowanym w dniach 4-5 grudnia 2019 r. na strzelnicy FSO w Warszawie. Zdjęcie: Tomasz Łukaszewski

W dniach 4-5 grudnia 2019 r. na strzelnicy FSO w Warszawie, Griffin Group Defence wraz ze szwajcarskim partnerem, firmą B&T, zorganizował dla przedstawicieli jednostek podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji specjalny pokaz 9 mm pistoletu maszynowego APC PRO w różnych odmianach (G, K, SD). Zaprezentowany został także 40 mm granatnik GL06 z pociskami obezwładniającymi systemu SIR. Oprócz udziału w prezentacji teoretycznej, uczestnicy mogli także na miejscu przetestować obie konstrukcje podczas strzelania praktycznego.

Produkowana w całości w Szwajcarii rodzina 9 mm pm APC PRO to broń nowej generacji, zaprojektowana z myślą o sprostaniu rosnącym potrzebom współczesnych operatorów jako rozwinięcie rodziny wcześniejszych pm APC („SPECIAL OPS” 2/2012). Została ona niezależnie przetestowana nie tylko przez liczne jednostki policyjne SWAT w całej Europie, ale także przez największe armie NATO, w tym siły specjalne. Niebawem model APC9-K zastąpi pistolety MP5 będące na wyposażeniu armii amerykańskiej, po przetargu, w którym pokonał 13 innych konstrukcji („SPECIAL OPS” 4/2018).

Oferowany przez B&T pm to broń modułowa. Wzajemna wymiana części w obszarze całej rodziny APC sięga 54 proc. (62 ze 114 elementów), a dodatkowe elementy (w tym możliwość zamontowania tłumików różnych producentów), opcje i kompatybilność z magazynkami do pistoletów Glock (wszystkie dwurzędowe magazynki odpowiedniego kalibru) oraz nowych pistoletów SIG P320/M17, pozwalają na stworzenie wielu różnych konfiguracji w kilku kalibrach i dostosowanie tej broni do potrzeb różnych jednostek.

Z informacji producenta wynika także, iż podczas testów jakościowych APC PRO uzyskał bardzo wysoki odsetek pozytywnych opinii operatorów, sięgający blisko 92 proc. (66 na 72 opinie). Pm chwalony był za wysoką precyzję strzału – pięć strzałów z pięciu następujących po sobie trafiały w okręg o średnicy 100 mm na dystansie 35 m (wynik testów ponad oczekiwany, zgodnie z metodyką badań, gdzie 4 strzały na pięć kwalifikują pm jako broń precyzyjną) – oraz bardzo niski wskaźnik awaryjności – jedno zacięcie na 9000 strzałów (wynik testów ponad oczekiwany, zgodnie z przyjętą metodyką badań, gdzie jedno zacięcie na 1000 strzałów kwalifikuje pm jako broń niezawodną). Wyniki szczegółowo przeprowadzonych testów były powyżej oczekiwań szwajcarskich producentów, dla których niezawodność i precyzja są „na porządku dziennym”.

Czytaj też: PDX Maxime Defence >>>

Pistolet maszynowy APC PRO ma także wersję szkolną i treningową (z czerwonym lub niebieskim kolorem korpusu), ze specjalnie zaprojektowaną lufą i zamkiem do strzelania nabojami z pociskami barwiącymi oraz brakiem możliwości użycia wówczas amunicji bojowej, co gwarantuje 100 proc. bezpieczeństwa użytkowników podczas treningu.

Drugą z prezentowanych na pokazie broni był granatnik GL06, strzelający nowymi pociskami obezwładniającymi systemu SIR (Safe Impact Round – bezpieczny pocisk obezwładniający), użytkowany już przez wiele jednostek policji i wojsk na świecie, w tym przez polską Służbę Więzienną. O skuteczności tej broni mogli przekonać się niedawno demonstranci podczas wystąpień mających miejsce m.in. w Paryżu i Barcelonie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[broń strzelecka, pistolety maszynowe, pociski obezwładniające, granatniki, APC PRO]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2019

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2021
SPECIAL OPS 1/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Oczy” i „uszy” WS
  • - 10 lat SGO siła pasji
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl