Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Sieroty po Kalifie Ibrahimie

Państwo Islamskie Zdj: materiały propagandowe ISIS, al-Hayat Media Center

Państwo Islamskie Zdj: materiały propagandowe ISIS, al-Hayat Media Center

Ostatnie przyczółki organizacji Państwo Islamskie zostały zdobyte wiosną tego roku, przywódca grupy, Abu Bakr al-Baghdadi (Kalif Ibrahim), zginął w październiku 2019. Choć salafickie organizacje terrorystyczne obwołały go męczennikiem, który zginął bohatersko, prezydent Trump i jego administracja zadbali, by w społecznej świadomości pozostał przekaz o tchórzliwej ucieczce i marnym końcu przywódcy ISIS, czyli organizacji, która przez wiele miesięcy była symbolem barbarzyństwa popełnianego w imię wypaczonych doktryn.

Zobacz także

Anna Grabowska-Siwiec Fizyczne rozpoznanie infrastruktury krytycznej

Fizyczne rozpoznanie infrastruktury krytycznej Fizyczne rozpoznanie infrastruktury krytycznej

W 2023 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała aż szesnaście osób podejrzewanych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Najobszerniej sprawę opisał „The Washington Post”, wskazując, że zatrzymane osoby...

W 2023 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała aż szesnaście osób podejrzewanych o szpiegostwo na rzecz Rosji. Najobszerniej sprawę opisał „The Washington Post”, wskazując, że zatrzymane osoby dokonywały rozpoznawania obiektów militarnych i portów. Fizyczne rozpoznawanie infrastruktury krytycznej, w tym transportu kolejowego, od wielu lat traktowano w Polsce jako formę działania obcych wywiadów o małej skali. W związku z wojną w Ukrainie zyskało ono nowe życie. Monitoring wojskowych transportów...

Karolina Wojtasik Co ty wiesz o operacji SAMUM

Co ty wiesz o operacji SAMUM Co ty wiesz o operacji SAMUM

Ta scena bardzo szybko stała się kultowa. Oto trójka amerykańskich funkcjonariuszy w piwnicy ambasady RP w Iraku usiłuje nauczyć się wymowy swoich nowych danych. Nazwiska oczywiście obfitują w szeleszczące...

Ta scena bardzo szybko stała się kultowa. Oto trójka amerykańskich funkcjonariuszy w piwnicy ambasady RP w Iraku usiłuje nauczyć się wymowy swoich nowych danych. Nazwiska oczywiście obfitują w szeleszczące głoski, które dla każdego, z wyjątkiem Polaka, brzmią jak brzęczenie muchy. Czas mija, a „być albo nie być” całej operacji zależy od tego, czy Amerykanin w stosownej chwili powie bez akcentu „Grzegorz Ćwikliński”. Wygląda na to, że nie powie. Wtedy wkracza Bogusław Linda w roli wzorowanej na postaci...

Anna Grabowska-Siwiec Czy można było lepiej?

Czy można było lepiej? Czy można było lepiej?

Czas transformacji jest próbą dla każdego państwa, które ją przechodzi. Nie można przeprowadzić jej idealnie. To tak jakby chcieć dorastać bez burzy hormonów i nastoletnich emocji. Nie można nie popełnić...

Czas transformacji jest próbą dla każdego państwa, które ją przechodzi. Nie można przeprowadzić jej idealnie. To tak jakby chcieć dorastać bez burzy hormonów i nastoletnich emocji. Nie można nie popełnić błędów. Tak było i z Polską. Przechodzenie z systemu niedemokratycznego do demokracji zachodniej naznaczone było niedoskonałościami, brakiem doświadczenia, a także dużą ilością oczekiwań i ideałów. W takiej atmosferze budowano cywilne służby specjalne III RP. I nawet gdyby wówczas była to najważniejsza...

Abu Bakr al-Baghdadi zmarł i został pochowany na morzu, kolejny przywódca ISIS szybko został powołany, a tysiąc kont na serwisach typu Telegram zagotowało się od nawoływań do pomszczenia Kalifa Ibrahima. Organizacja jednak jest już tylko cieniem własnej potęgi. Jeszcze szczerzy kły w internetowych deklaracjach, zapowiada kolejne zamachy i chętnie przyznaje się do udziału lub inspirowania ataków w różnych częściach świata, ale jej wpływy drastycznie spadły.

Bojownicy albo zginęli, ale wrócili w swoje strony, gdzie przyczajeni czekają na kolejne wezwanie do budowy Kalifatu. Tysiące znalazły się w nadzorowanych (do niedawna) przez Kurdów więzieniach w miejscowościach Al-Hasakah, Al-Dashisha, Al-Qamishli (Jerkin i Navkur) i Al-Malikiyah (Derik), gdzie przebywa około 12 tys. ludzi oskarżonych o przynależność do ISIS; około 4 tys. Syryjczyków, tyle samo Irakijczyków, pozostali to obcokrajowcy. W tej grupie znalazło się blisko tysiąc Europejczyków, do wyliczeń należy dodać kolejne setki osób należących do ich rodzin – żony i dzieci, które przebywają w wydzielonych częściach obozów Al-Hol (Al-Hawl), Al-Roj czy Ain Issa.

Gdy Kalifat był u szczytu potęgi, przyjeżdżali chętnie i tłumnie do Syrii, dziś równie chętnie wróciliby do Europy, ale tam nikt na nich nie czeka z otwartymi ramionami, a kolejne europejskie rządy szukają sposobów na rozwiązanie problemu. Jak do tego doszło?

Gdy wybuchła wojna domowa w Syrii, zaczęły pojawiać się różne grupy wpływów walczące o kontrolę nad pogrążonym w chaosie krajem. Konflikt przyciągał radykałów z krajów Półwyspu Arabskiego, Maghrebu, a także obywateli UE. Dla jedynych była to okazja, by walczyć w imię obrony ummy, dla innych religijny obowiązek, jeszcze inni do końca nie wiedzieli, po co jadą, ale wierzyli, że tam dostaną szansę na lepsze życie. Szacuje się, że do Kalifatu przybyło ponad 40 tysięcy ochotników, w tym 6 tysięcy Europejczyków. Wyjazdy obywateli UE do Syrii i Iraku rozpoczęły się już w 2012 r., jakkolwiek największa fala nastąpiła, gdy ISIS urosło w siłę, czyli w 2014 i 2015 roku.

To nie pierwsza w historii sytuacja, gdy konflikt zbrojny przyciąga ochotników-ideowców, którzy decydują się brać udział w walce, która nie odbywa się na ich terytorium, a ich kraj ojczysty nie jest  zaangażowany w konflikt. Jakkolwiek, w najnowszej historii Europy to zjawisko nie wystąpiło wcześniej w takiej skali. Idei walki w imię Kalifatu dało się skusić blisko 6 tysięcy mężczyzn pochodzących z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Austrii, Holandii i krajów skandynawskich. Wyjeżdżały też kobiety – jedną grupę stanowiły nastolatki – najczęściej skuszone wizją błogiego szczęścia w muzułmańskim państwie u boku bogobojnego bojownika, drugą stanowiły żony i córki bojowników, którzy zdecydowali za nie. Wśród ochotników dominowali ludzie urodzeni w Europie, emigranci w drugim lub trzecim pokoleniu, ale wyjeżdżali też neofici i konwertyci bez emigranckich korzeni.

Organizacja kusiła wizją braterstwa, spokojnego życia i walki w słusznej sprawie. Przy pomocy sieci rekrutrów, mediów społecznościowych, własnych materiałów propagandowych wmówiła tysiącom ludzi, że ich obowiązkiem jest zabijać niewiernych (nie-muzułmanów), a także wszystkich, którzy nie zgadzają się z barbarzyńską wersją Islamu, na której opiera się ISIS.

Generalizacją byłoby stwierdzenie, że wyjeżdżali przede wszystkim młodzi muzułmanie żyjący na co dzień z zasiłków francuskiej czy brytyjskiej pomocy społecznej. Motywacje ochotników były najróżniejsze, podobnie jak ich ścieżki radykalizacji. Walka w imię dobra wspólnego w praktyce oznaczała pacyfikowanie syryjskiej armii i niezwykle brutalne traktowanie ludności cywilnej w Syrii i Iraku, warunki bywały spartańskie, ale o tym przyjezdni dowiadywali się już na miejscu, gdy nie było drogi odwrotu. Organizacja surowo karała dezerterów, ale tym, którzy służyli wiernie, nieźle płaciła, rozdawała domy (czasem z basenem, stąd popularne niegdyś na twitterze było określenie 5-stars jihad), dostarczała niewolnic, a ponadto udzielała urlopów i pozwalała na kilkumiesięczny powrót do Europy.

Różne były losy zagranicznych bojowników ISIS, część zginęła na polu walki bądź w nalotach Koalicji, wielu (wg różnych źródeł 30–40%) powróciło do Europy i tylko niektórzy z nich zostali wyśledzeni przez służby i osądzeni przez europejskie sądy; blisko tysiąc bojowników i ich rodzin dostało się do kurdyjskiej niewoli.

Bojownicy ISIS, którzy powrócili do Europy, stanowią poważne zagrożenie. To ludzie, którzy mają przeszkolenie bojowe, potrafią używać różnego rodzaju broni palnej, nauczyli się robić IED, „przećwiczyli” czarną taktykę. Ponadto, to zwolennicy dżihadyzmu, dodatkowo przeszli na Bliskim Wschodzie szkolenie ideologiczne, zapewne jeszcze mocniej utwierdzili się w radyklanych poglądach. W czasie pobytu w Syrii byli bezkarni, niejednokrotnie pastwili się nad ludnością cywilną, wykonywali barbarzyńskie wyroki, pacyfikowali mniejszości etniczne i religijne. Zapewne nie będą mieli skrupułów także zabijać cywili w Europie.

Wśród 9 organizatorów paryskich zamachów z 13.11.2015 r. było 7 obywateli UE – Francji i Belgii, wszyscy wcześniej byli w Syrii i Iraku, podobnie z napastnikami, którzy dokonali zamachów 22.03.2016 w Brukseli – 4 z 5 zamachowców walczyło wcześniej dla ISIS na Bliskim Wschodzie.

Zradykalizowani zwolennicy ISIS są więc bardzo niebezpieczni. Gdy organizacja zaczęła upadać, wrócili do Europy, zniszczyli dowody zbrodniczej działalności, wtopili się w społeczeństwo, żyją jak przed wyjazdem, ale w każdej chwili mogą uderzyć. Znają język, warunki lokalne, mają europejskie paszporty, co powoduje, że łatwiej zorganizować im grupę wsparcia, zaplecze logistyczne i zorganizować zamach.

Ogromnym wyzwaniem dla państw UE stało się przywrócenie społeczeństwu bądź osądzenie byłych bojowników ISIS. Najczęstszą praktyką jest indywidualne traktowanie każdego przypadku powracającego bojownika. W krajach skandynawskich, we Francji i Belgii, wydano miliony euro na programy resocjalizacji byłych bojowników ISIS, przyszłość pokaże, na ile skuteczne okazały się te przedsięwzięcia. Należy jednak podkreślić, że na pewno nie było możliwe wychwycenie przez służby wszystkich, którzy walczyli dla salafickich organizacji terrorystycznych, zwłaszcza gdy wracali okrężną drogą bądź nieoczywistą trasą – z innego państwa niż Turcja.

Nie wszyscy bojownicy ISIS z europejskimi paszportami mieli na tyle szczęścia (i pieniędzy, sprytu bądź wsparcia), by wyjechać z Syrii i Iraku, gdy kurczyło się terytorium Kalifatu i kończyły fundusze na działalność tego quasi-państwa. Część z nich zapewne podjęła decyzję, by walczyć do końca – organizacji lub ich samych. Ci, którzy nie zginęli trafili do więzień i obozów nadzorowanych przez Kurdów, a w praktyce finansowanych przez USA.

16 lutego 2019 prezydent Donald Trump swoim zwyczajem – na twitterze zamieścił pamiętne oświadczenie: „USA proszą Wielka Brytanię, Francję i Niemcy i innych europejskich sojuszników, by wzięli z powrotem i osądzili ponad 800 bojowników ISIS, których schwytaliśmy. Kalifat chyli się ku upadkowi. Alternatywa nie jest dobra, ponieważ w przeciwnym razie będziemy zmuszeni ich wypuścić”.

Do liczby więźniów należy doliczyć ponadto kilkaset kolejnych osób – żony i dzieci bojowników – zarówno te zabrane z Europy, jak i urodzone na terytorium ISIS, a dziś przebywające w przeludnionych obozach. To daje ponad tysiąc obywateli i obywatelek UE, których los jest przedmiotem debat nie tylko w rządowych gabinetach, ale także podgrzewa łamy publicystów i tabloidy.

Bojownicy, którzy znaleźli się w rękach SDF (The Syrian Democratic Forces), nie trafili tam przypadkiem. Walczyli w szeregach grup terrorystycznych, stanowią więc poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa także w krajach pochodzenia. Oczywiście można, jak chce Trump, ich zabrać i osądzić, ale to nie rozwiązuje problemu, bo sądy w podobnych przypadkach wydają niskie wyroki. W europejskich warunkach bardzo trudno jest zgromadzić sensowny materiał dowodowy pozwalający na skazanie bojownika ISIS na długoletnie więzienie. Jeśli tylko nie był na tyle głupi, by pozwolić sfilmować się z odsłoniętą twarzą na przykład w trakcie wykonywania dekapitacji bądź w innych okolicznościach wyraźnie wskazujących na popełnianie przestępstw w ramach członkostwa w organizacji terrorystycznej, to bardzo trudno jest mu cokolwiek udowodnić. Mocnych dowodów czy świadków zwykle nie ma, a oskarżony twierdzi, że wykonywał tylko zadania porządkowe, pracował w kuchni bądź co najwyżej patrolował okolice z nienaładowaną bronią (stąd te zdjęcia, które kiedyś z lubością zamieszczał na twitterze), ale nigdy nie walczył. I udowodnienie, że było inaczej, jest bardzo trudne. Dlatego wyroki, które zapadają przed europejskimi sądami (ostatnio także w Polsce – vide sprawa Dawida Ł.), są zazwyczaj niskie, bo kilkuletnie.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pobyt w zakładzie karnym tylko utrwali lub wzmocni radykalne poglądy oraz będzie dobrą okazją do zrekrutowania współosadzonych. Po wyjściu z więzienia były bojownik wraca w glorii chwały męczennika za sprawę, stając się lokalnym liderem i mistrzem dla radykalizującej się młodzieży, a ponadto ma umiejętności pozwalające na przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

Państwa UE nie garną się do przyjmowania z powrotem swoich obywateli, którzy walczyli pod czarnym sztandarem ISIS, co zresztą prezydent Trump, w swoim stylu („We have a tremendous amount of captured fighters in Syria under lock and key, mainly from Europe. Would you like some nice ISIS fighters? I could give them to you”) wypomniał podczas niedawnego szczytu NATO w Londynie. Strategie, jakie przyjmują rządy w sprawie swoich uwięzionych w Syrii obywateli, zwykle omawiane są za zamkniętymi drzwiami, a oficjalne wersje często się zmieniają. Wiadomo, że rząd Francji zgodził się na osądzenie swoich obywateli w regionie, gdzie dokonywali zbrodni.

Pod koniec maja 2019 przed irackim sądem stanęło 4 Francuzów, którzy zostali skazani na karę śmierci za przynależność do ISIS, kolejnych 12 czeka na wyrok. Na stronie francuskiego MSZ pojawiła się szybko informacja, że Francja potępia karę śmierci. Przynajmniej oficjalnie.

Innym wyjściem jest pozbawienie obywatelstwa kłopotliwego delikwenta, co niestety nie zawsze jest wykonalne. W świetle prawa międzynarodowego nie można nikogo pozbawić obywatelstwa i uczynić go/ją tym samym bezpaństwowcem. Jedynie w sytuacji tzw. podwójnego obywatelstwa takie postępowanie jest możliwe i tym sposobem około 100 osób zostało pozbawionych brytyjskiego obywatelstwa, podobnie postąpiły władze Niemiec. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że rodziny bojowników skarżą rządy i domagają się potężnych odszkodowań finansowych za nieudzielenie pomocy własnym obywatelom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, przebywając za granicą. Sytuację dodatkowo komplikuje niedawne wycofanie wojsk USA z Kurdystanu i w praktyce przekazanie Turcji pieczy nad pojmanymi bojownikami.

Odrębny problem to żony i dzieci bojowników przebywający w kurdyjskiej niewoli. Od miesięcy słychać, że obozy takie jak Al-Hol (Al-Hawl) czy Ain Issa pękają w szwach, są siedliskiem chorób, ale przede wszystkim są wylęgarnią radykalizmu, gdzie osadzone kobiety wyznają dokładnie tę samą ideologię, w imię której walczyli ich mężowie. Prasa donosi o zabójstwach, groźbach w stosunku do umiarkowanych osadzonych i fakcie, że dzieci wychowywane są tam w duchu radykalnego dżihadyzmu, chłonąc poglądy, które są prostą drogą do powtórzenia ścieżki życiowej rodziców.

Na początku 2019 roku brytyjską opinię publiczną rozgrzała do czerwoności historia 19-letniej Shamimy Begum. W 2015 roku zdjęcia jej i dwóch koleżanek przez kilka dni nie schodziły z czołówek programów informacyjnych. Trzy brytyjskie nastolatki uciekły z domów i wybrały życie w Kalifacie. Jedną z nich w obozie dla uchodźców odnalazł dziennikarz. Shamima, która pochowała już dwoje dzieci i była w zaawansowanej ciąży z kolejnym, prosiła o możliwość powrotu do Anglii, bo tylko tam zdoła uchronić od śmierci nienarodzone dziecko. Gdy jednak została zapytana o swoje życie pod rządami ISIS, śmiało opowiadała, że żyło się dobrze, spokojnie i normalnie, do publicznych egzekucji się przyzwyczaiła, bo w końcu byli to wrogowie Islamu, a zamachy terrorystyczne nie były niczym innym jak odwetem za bombardowania pozycji ISIS przez samoloty Koalicji. Teraz jednak widzi, że w Syrii jest ciężko i chciałaby wrócić do domu. W podobnym tonie wypowiadała się będąca w identycznej sytuacji Amerykanka, Hoda Muthana.

W późniejszych wywiadach Begum zmieniła narrację, ale to pierwszy komunikat poszedł w świat i rozpętał ogólnonarodową dyskusję.

  • Czy należy przyjąć z powrotem obywatelkę brytyjską i jej nienarodzone dziecko wiedząc, że wciąż wyznaje radykalne poglądy, że najprawdopodobniej była członkinią brygad Al-Khansaa (brutalna kobieca policja obyczajowa) i podobny sposób myślenia wpoi swojemu dziecku, które może w przyszłości zasilić szeregi salafickich organizacji terrorystycznych?
  • Czy można skazać na niepewny los dziecko, którego jedyną winą było to, że jego matka wyznaje radykalne poglądy?
  • Czy dziecko może być karane za przewinienia rodziców? Co w takim razie z innymi Europejkami i ich dziećmi przebywającymi w obozach? Czy należy je zostawić własnemu losowi, licząc, że fatalne warunki bytowe rozwiążą problem, czy może przyjąć, otoczyć opieką, resocjalizować?

To nie są łatwe pytania i nie ma na nie dobrej odpowiedzi. Władze brytyjskie odebrały Begum obywatelstwo, tym samym odcinając jej możliwość powrotu, jej dziecko zmarło, nie dożywszy miesiąca. Rząd francuski podjął decyzję o przyjęciu dzieci, których powiązani z ISIS rodzice zginęli, z Syrii wyjechały także dzieci rosyjskich bojowników. Tyle wiadomo oficjalnie.

Nikt więc nie chce sierot po Kalifie Ibrahimie, nie ma też sensownego pomysłu, co zrobić z tysiącami bojowników i ich rodzin. Na razie żyją w więzieniach i przepełnionych obozach w Syrii, które w prasie porównywane są do bomby z opóźnionym zapłonem.

Kiedyś w Iraku istniało więzienie, które Amerykanie uruchomili w 2003 roku. Działało przez 5 lat. Dziś określa się je mianem „uniwersytetu terrorystów”, „wylęgarni ekstremistów” czy „szkoły Al-Kaidy”.  

Camp Bucca, bo o nim mowa, był ogromnym kompleksem na pustyni, w którym zamykano islamskich radykałów, bojowników religijnych milicji, niedobitki irackiej armii, dawnych oficerów Saddama Husajna, a także osoby, które po prostu „wyglądały podejrzanie”. Przez ośrodek przewinęły się tysiące więźniów, w szczytowym okresie było tam ponad 26 tys. osadzonych, którzy łączyli się w grupy, wzniecali bunty i generalnie trudno było ich kontrolować. Mieli dużo czasu na dyskusje, planowanie, zawieranie nowych znajomości, szukanie kontaktów i tworzenie sojuszy.

W Camp Bucca przebywali m.in.: Abu Bakr al-Baghdadi, przywódca ISIS, Abu Mohammed al-Adnani, rzecznik ISIS; Abu Muslim al-Turkmani, zastępca al-Baghdadiego, Haji Bakr, ważny dowódca ISIS w Syrii, Abu Abdulrahman al-Bilawi, dowódca odpowiedzialny za zajęcie przez ISIS Mosulu, Abu Ayman al-Iraqi, inny ważny bojownik i dowódca, a także Abu Mohammad al-Julani, który tworzył struktury Al-Kaidy w Syrii, znane potem jako Front al-Nusra. Można się zastanowić, jak za kilkanaście lat publicyści nazwą więzienia i obozy usytuowane na północy Syrii, w których dziś żyją sieroty po Kalifie Ibrahimie…

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Andrzej Krugler Zanim uderzył GROM

Zanim uderzył GROM Zanim uderzył GROM

„Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun co błyska, a gdy trzeba – uderzy”. Słowa marszałka Józefa Piłsudskiego doskonale oddają charakter sił specjalnych i stanowią wyjątkowo trafne motto najnowszej...

„Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun co błyska, a gdy trzeba – uderzy”. Słowa marszałka Józefa Piłsudskiego doskonale oddają charakter sił specjalnych i stanowią wyjątkowo trafne motto najnowszej wystawy, otwartej w listopadzie, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Ireneusz Chloupek „Lubliniec”

„Lubliniec” „Lubliniec”

Drugie co do wielkości, po Częstochowie, miasto w północnej części województwa śląskiego nie należy do szczególnie kojarzonych na mapie Polski. W kręgach militarnych jego nazwa jest za to powszechnie znana,...

Drugie co do wielkości, po Częstochowie, miasto w północnej części województwa śląskiego nie należy do szczególnie kojarzonych na mapie Polski. W kręgach militarnych jego nazwa jest za to powszechnie znana, ale przede wszystkim jako jednoznaczne hasło, określające stacjonujący tam 1. Pułk Specjalny Komandosów – największą i najstarszą jednostkę specjalną Wojska Polskiego.

Ireneusz Chloupek Wspólne zadanie

Wspólne zadanie Wspólne zadanie

Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie...

Wizyta rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa w dniach 6-7 grudnia 2010 roku w Warszawie była dla Biura Ochrony Rządu jednym z najpoważniejszych tegorocznych przedsięwzięć ochronnych na terenie kraju, wymagającym za angażowania ponadprzeciętnych sił. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wsparli więc, nie po raz pierwszy zresztą, policyjni antyterroryści z BOA, co kolejny raz pokazało, jak ważne jest zadbanie o regularną współpracę szkoleniową między tymi dwiema formacjami.

Michał Piekarski Terror na ulicach

Terror na ulicach Terror na ulicach

29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone...

29 maja 1972 roku. Trzej Japończycy, członkowie lewicowej Japońskiej Armii Czerwonej, przybywają do Izraela samolotem z Paryża. W budynku portu lotniczego Lod niedaleko Tel Awiwu wyciągają z bagażu przemycone karabinki automatyczne i otwierają ogień do podróżnych. Zginęło 26 osób, ponad siedemdziesiąt zostało rannych. Dwóch sprawców zginęło, trzeci został ujęty.

Andrzej Krugler Jackal Stone 2010

Jackal Stone 2010 Jackal Stone 2010

2014 to rok, w którym Dowództwo Wojsk Specjalnych WP ma osiągnąć poziom zapewniający Polsce status państwa ramowego w dziedzinie operacji specjalnych w NATO. Aby tego dokonać, DWS musi uzyskać gotowość...

2014 to rok, w którym Dowództwo Wojsk Specjalnych WP ma osiągnąć poziom zapewniający Polsce status państwa ramowego w dziedzinie operacji specjalnych w NATO. Aby tego dokonać, DWS musi uzyskać gotowość do wystawienia stanowiska dowodzenia komponentu wojsk specjalnych w operacji sojuszniczej (CJSOCC - Combined Joint Special Operation Component Command), zdolnego do dowodzenia międzynarodowymi siłami specjalnymi. Jak złożone jest to wyzwanie, niech świadczy fakt, że do tej pory warunki takie spełniają...

Andrzej Krugler Tyczka pneumatyczna VerTmax

Tyczka pneumatyczna VerTmax

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko...

Jednym z trudniejszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się operatorzy jednostek specjalnych, jest abordaż jednostki pływającej z wody. Wysoka, płaska burta, metalowe relingi, wzburzone morze, to tylko kilka z przeciwności, jakie muszą oni pokonać próbując dostać się na pokład statku, okrętu lub promu. Wpływ na sukces takiej operacji ma zarówno wyszkolenie, jak i specjalistyczny sprzęt.

Ireneusz Chloupek ATLAS - pomoc i współpraca

ATLAS - pomoc i współpraca ATLAS - pomoc i współpraca

Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze...

Artykuł 29 Traktatu o Unii Europejskiej, w Tytule VI dotyczącym współpracy policyjnej i sądowej, wskazuje, że „celem Unii powinno być zapewnienie mieszkańcom wysokiego poziomu bezpieczeństwa w obszarze wolności, ochrony i sprawiedliwości (...) poprzez zapobieganie i zwalczanie przestępczości zorganizowanej lub innej, zwłaszcza terroryzmu (…), dzięki ściślejszej współpracy policji, służb celnych oraz innych właściwych władz w Państwach Członkowskich, prowadzonej zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem...

Ireneusz Chloupek Formoza

Formoza Formoza

13 listopada br. minie 35 lat od utworzenia jednostki płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej RP, rozwiniętej w ostatnich latach w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP....

13 listopada br. minie 35 lat od utworzenia jednostki płetwonurków bojowych Marynarki Wojennej RP, rozwiniętej w ostatnich latach w Morską Jednostkę Działań Specjalnych Dowództwa Wojsk Specjalnych WP. Powszechnie znana jest pod zwyczajową nazwą „Formoza”, ze względu na charakterystyczną lokalizację jednostki w przybrzeżnym obiekcie przy porcie wojennym na Oksywiu, skojarzoną z Ilha Formosa (port. Piękna Wyspa - dzisiejszy Tajwan) u brzegów Chin.

Ireneusz Chloupek Tobie, Ojczyzno!

Tobie, Ojczyzno! Tobie, Ojczyzno!

13 lipca br. mija 20 lat od oficjalnej daty utworzenia najlepszej i najnowocześniejszej polskiej jednostki specjalnej – JW 2305 GROM. 20 lat służby, podczas których - mimo niejednokrotnie trudnych okresów...

13 lipca br. mija 20 lat od oficjalnej daty utworzenia najlepszej i najnowocześniejszej polskiej jednostki specjalnej – JW 2305 GROM. 20 lat służby, podczas których - mimo niejednokrotnie trudnych okresów – jej żołnierze pokazali, jak można osiągnąć w swej profesji najwyższy, światowy poziom, przynosząc chwałę Polsce oraz świetne oceny Wojsku Polskiemu. 20 lat potwierdzających, że nie bez powodu i bez przesady GROM nazywano naszym dobrem narodowym.

Andrzej Krugler Warsztaty taktyczne w MOSG

Warsztaty taktyczne w MOSG Warsztaty taktyczne w MOSG

Jednym z najlepszych sposobów podnoszenia umiejętności taktycznych jest wymiana doświadczeń z podobnymi jednostkami, także z innych służb, w trakcie wspólnych szkoleń. Wiedzą o tym doskonale funkcjonariusze...

Jednym z najlepszych sposobów podnoszenia umiejętności taktycznych jest wymiana doświadczeń z podobnymi jednostkami, także z innych służb, w trakcie wspólnych szkoleń. Wiedzą o tym doskonale funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy w tym celu zorganizowali w dniach 22-26 marca br. warsztaty taktyczne na temat: „Działania sekcji realizacyjnych w trakcie zatrzymań szczególnie niebezpiecznych przestępców”.

Michał Uher Grupa Interwencyjna EULEX

Grupa Interwencyjna EULEX Grupa Interwencyjna EULEX

W obecnych czasach nikogo nie dziwią już zagraniczne misje pokojowe czy operacje stabilizacyjne sił zbrojnych w różnych punktach globu. W wielu z nich biorą udział nie tylko żołnierze, ale również policjanci....

W obecnych czasach nikogo nie dziwią już zagraniczne misje pokojowe czy operacje stabilizacyjne sił zbrojnych w różnych punktach globu. W wielu z nich biorą udział nie tylko żołnierze, ale również policjanci. Przykładem tego jest misja EULEX (EU Rule of Law Mission) Unii Europejskiej w Kosowie, w skład której wchodzi m.in. bardzo specyficzna policyjna jednostka specjalna, nosząca ogólną, ale mimo to dokładnie oddającą jej przeznaczenie nazwę „Grupa Interwencyjna”.

Ireneusz Chloupek ŚP. SOG (część 2)

ŚP. SOG (część 2) ŚP. SOG (część 2)

Rok 2009, kolejny rok rozwoju wielu formacji specjalnych na całym świecie w tak szczególnie sprzyjających temu czasach, przyniósł również, tuż za naszą południową granicą, wręcz odwrotny przykład zmarnowania...

Rok 2009, kolejny rok rozwoju wielu formacji specjalnych na całym świecie w tak szczególnie sprzyjających temu czasach, przyniósł również, tuż za naszą południową granicą, wręcz odwrotny przykład zmarnowania olbrzymiego potencjału czołowej jednostki elitarnej tamtejszych sił zbrojnych. Stworzona pod zwierzchnictwem czeskiej Vojenskej Policie (VP) doskonale wyszkolona i wyposażona, zdobywająca uznanie wśród zagranicznych partnerów, m.in. podczas działań bojowych w Afganistanie, jednostka operacji...

Ireneusz Chloupek Ćwiczenia WZD Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Ćwiczenia WZD Karpackiego Oddziału Straży Granicznej Ćwiczenia WZD Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Pod koniec lutego br. Sekcja Realizacji Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadziła ćwiczenia z udziałem śmigłowca na terenie starego szpitala w Nowym Targu. Blisko...

Pod koniec lutego br. Sekcja Realizacji Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadziła ćwiczenia z udziałem śmigłowca na terenie starego szpitala w Nowym Targu. Blisko 30 funkcjonariuszy WZD trenowało działania taktyczno-bojowe i ratownicze w terenie zurbanizowanym, uzupełniające podobne w masywach górskich i w rejonach cieków wodnych. Obecność śmigłowca umożliwiła doskonalenie umiejętności m.in. w zakresie różnych sposobów desantowania z powietrza oraz podejmowania...

Adam Gawron Shot Show 2010

Shot Show 2010 Shot Show 2010

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.

Redakcja Israeli Krav Maga - broń, której nie widać

Israeli Krav Maga - broń, której nie widać Israeli Krav Maga - broń, której nie widać

Na zaproszenie Krzysztofa Sawickiego – szefa szkolenia Israeli Krav – Maga Association w Polsce, w dniach 23-24 oraz 27 stycznia br . w Warszawie odbyło się szkolenie dla etatowych instruktorów służb mundurowych...

Na zaproszenie Krzysztofa Sawickiego – szefa szkolenia Israeli Krav – Maga Association w Polsce, w dniach 23-24 oraz 27 stycznia br . w Warszawie odbyło się szkolenie dla etatowych instruktorów służb mundurowych oraz operatorów grup specjalnych wojska i policji. Tematem przewodnim szkolenia była poprawa bezpieczeństwa w czasie realizacji procedur bojowych, poprzez zastosowanie rozwiązań systemowych Israeli Krav Maga oraz trening psychofizyczny przygotowujący do działania w sytuacjach ekstremalnych.

Ireneusz Chloupek ŚP. SOG (część 1)

ŚP. SOG (część 1) ŚP. SOG (część 1)

Rok 2009, kolejny rok rozwoju wielu formacji specjalnych na całym świecie - w tak szczególnie sprzyjających temu czasach przyniósł również, tuż za naszą południową granicą, wręcz odwrotny przykład zmarnowania...

Rok 2009, kolejny rok rozwoju wielu formacji specjalnych na całym świecie - w tak szczególnie sprzyjających temu czasach przyniósł również, tuż za naszą południową granicą, wręcz odwrotny przykład zmarnowania olbrzymiego potencjału czołowej jednostki elitarnej tamtejszych sił zbrojnych. Stworzona pod zwierzchnictwem czeskiej Vojenskej Policie (VP), doskonale wyszkolona i wyposażona, zdobywająca uznanie wśród zagranicznych partnerów m.in. podczas działań bojowych w Afganistanie, jednostka operacji...

Mateusz Kurmanow Izraelskie hełmy RBH 303AU

Izraelskie hełmy RBH 303AU Izraelskie hełmy RBH 303AU

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...

Mateusz J. Multarzyński Vip-owskie opancerzone samochody terenowe

Vip-owskie opancerzone samochody terenowe Vip-owskie opancerzone samochody terenowe

3 październik a 2007 roku Al-Kaida dokonała w Bagdadzie zamachu na polskiego ambasadora w Iraku – gen. broni Edwarda Pietrzyka. Kolumna samochodów wiozących ambasadora została zaatakowana za pomocą bomb...

3 październik a 2007 roku Al-Kaida dokonała w Bagdadzie zamachu na polskiego ambasadora w Iraku – gen. broni Edwarda Pietrzyka. Kolumna samochodów wiozących ambasadora została zaatakowana za pomocą bomb oraz ostrzelana z broni maszynowej. W wyniku tego zamachu zginął funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu – plut. Bartosz Orzechowski, a czterech innych zostało rannych. Generał Pietrzyk został ciężko poszkodowany.

Ireneusz Chloupek Feniks

Feniks Feniks

Otwarcie granic Polski z innymi państwami Unii Europejskiej dla swobodnego przemieszczania się obywateli wspólnoty i przepływu towarów po pełnym przystąpieniu naszego kraju do Układu z Schengen w styczniu...

Otwarcie granic Polski z innymi państwami Unii Europejskiej dla swobodnego przemieszczania się obywateli wspólnoty i przepływu towarów po pełnym przystąpieniu naszego kraju do Układu z Schengen w styczniu 2008 r., wiązało się z koniecznością dostosowania struktur służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny do związanych z tym nowych wyzwań. W Straży Granicznej jednym z najważniejszych posunięć w tym zakresie było utworzenie w Komendzie Głównej nowej jednostki organizacyjnej pod...

Andrzej Krugler Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów

Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów

8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany...

8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany w 1993 roku, a wyróżniającą nazwę Komandosów otrzymał w 1995 roku). W porównaniu do zeszłorocznej 15. rocznicy, która dzięki obecności Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego miała szczególny charakter, tegoroczna miała skromniejszą oprawę, jednak nie zabrakło na niej zarówno znamienitych gości jak...

Michał Piekarski Zamach w Fort Hood

Zamach w Fort Hood Zamach w Fort Hood

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team...

Listopadowa tragedia w amerykańskiej bazie wojskowej, która na pewien czas przykuła uwagę mediów „głównego nurtu”, zwłaszcza telewizji, jest z całą pewnością wydarzeniem szczególnym. Special Reaction Team żandarmerii wojskowej przybyły na miejsce zdarzenia. Według dostępnych informacji, sprawcę obezwładnili pierwsi przybyli funkcjonariusze cywilnej policji, jednak grupy specjalne prawdopodobnie przeczesywały teren bazy i pozostawały w gotowości na wypadek, gdyby sprawca nie działał sam. Warto zwrócić...

Michał Piekarski Zagrożone mistrzostwa

Zagrożone mistrzostwa Zagrożone mistrzostwa

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej...

W 2012 roku Polska wspólnie z Ukrainą będzie gospodarzem finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Jest to niewątpliwe wyróżnienie, ale i źródło ryzyka. Imprezy masowe, zwłaszcza w tak popularnej i medialnej dyscyplinie jak piłka nożna, zawsze są poważnym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za ich bezpieczny przebieg.

Michał Piekarski Bezpieczne mistrzostwa

Bezpieczne mistrzostwa Bezpieczne mistrzostwa

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL...

Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.

Sebastian Kalitowski Morski terroryzm

Morski terroryzm Morski terroryzm

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy...

Analitycy badający terroryzm oraz eksperci bezpieczeństwa od dawna zwracają uwagę, że w najbliższym czasie może dojść do ataków terrorystycznych wymierzonych w obiekty gospodarki morskiej oraz elementy żeglugi. O tym, jak łatwym celem ataków terrorystycznych mogą być statki, niech świadczy choćby ostatni wzrost aktywności pirackiej w rejonie Rogu Afryki. W samym tylko 2009 roku doszło do 406 ataków o charakterze aktu piractwa morskiego, z czego 202 zakończyły się sukcesem.

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.