HUEY czyli „brzytwa”

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 6/2019  /  27-01-2020
Publikacja przedstawia nowoczesny celownik holograficzny Vortex Razor AMG UH-1. Autor opisuje jego walory użytkowe.
Publikacja przedstawia nowoczesny celownik holograficzny Vortex Razor AMG UH-1. Autor opisuje jego walory użytkowe. Zdjęcie: Ireneusz Chloupek, Vortex Optics

Od lat 70., gdy na amerykańskiej broni zaczęto montować pierwsze celowniki kolimatorowe „red dot” (Weaver Qwik-Point, Armson OEG, Normark Corp. Single Point), tego rodzaju akcesoria celownicze, ułatwiające szybkie mierzenie, stały się standardem w nowoczesnych jednostkach specjalnych i nie tylko. Pojawienie się w 1996 r. holograficznego Bushnell HoloSight przyniosło nową jakość na tym polu i szybko zapewniło dominację jego następcom, czyli HWS EOTech. W tej klasie nowoczesnych celowników optoelektronicznych niedawno pojawił się poważny konkurent dla popularnych „eotechów” - Vortex Razor AMG UH-1.

Na wstępie warto przypomnieć podstawowe kwestie techniczne, z których wynikają przewagi określonych celowników i ich nazewnictwo.

Celowniki kolimatorowe to dość proste urządzenia, które w ciągu ostatniego półwiecza uległy tylko niewielkim udoskonaleniom. Promień emitowany przez niewielką diodę LED o małej mocy (rzadziej laserową) pada bezpośrednio na soczewkę z powłoką refleksyjną, która odbija jej światło w kierunku oka – stąd najlepiej oddająca zasadę działania, angielskojęzyczna nazwa reflex sight.

Sferyczność soczewki zapewnia kolimację wiązki światła, tj. przetwarzanie rozbieżnych/rozchodzących się promieni na wiązkę biegnących możliwie równolegle (uzyskanie światła skolimowanego), a w efekcie wrażenie widzenia wyraźnego punktu na soczewce celownika i dalej. Ten punkt celowniczy, najczęściej w formie kropki o wielkości 2 MOA lub większej, w kolorze czerwonym (stąd nazwa „red dot”, choć oferowane są również zielone lub bursztynowe/żółte, a w nowszych modelach celowników również inne formy znaku celowniczego), zapewnia wycelowanie broni nawet przy patrzeniu przez celownik pod pewnym kątem, gdy nie jest widoczny po środku soczewki, lecz gdziekolwiek indziej w jej obszarze, byle naprowadzony na cel. Jednym okiem lub obuocznie, bez konieczności precyzyjnego zgrywania dwuelementowych przyrządów celowniczych, jak w przypadku mechanicznych.

Celowniki holograficzne wykorzystują do emisji wiązki świetlnej silniejsze diody laserowe i chociaż na pewnych odcinkach ich układu optycznego wiązka światła ulega kolimacji, to jednak nie w celu skupienia w formę możliwie małego znaku celowniczego o stałej wielkości, lecz dla równomiernego oświetlenia szeroko holograficznej folii na całym „ekranie” celownika – sam znak jest zaś generowany zupełnie inaczej, bo w formie hologramu, czyli pozornego obrazu powstającego w przestrzeni trójwymiarowej w wyniku przetworzenia transmisji światła laserowego.

Ogólna zasada działania obu jest podobna tylko do tego etapu, przy czym w celowniku holograficznym światło laserowe nie pada bezpośrednio na soczewkę w celu odbicia w stronę oka, lecz jest rozszerzane i dopiero następnie kolimowane za pomocą bardziej skomplikowanego układu optycznego – rozszczepiona wiązka lasera odbijana jest częściowo przez lustro – wewnętrzną soczewkę kolimującą, a częściowo przechodzi przez wzornik znaku celowniczego i soczewkę projekcyjną, zbiegając się na wysokości ekranu.

Holograficzne celowniki są droższe oraz trudniejsze w produkcji, a także z reguły większe i cięższe, silna dioda laserowa wymaga zaś mocniejszego zasilania, przez co żywotność baterii w ich przypadku jest o wiele krótsza niż w mało energochłonnych refleksyjnych celownikach kolimatorowych.

Czytaj też: Wszechstronna seria termowizorów GSCI TI-GEAR >>>

Tą drogą osiągnięto jednak wiele zalet. Ekran holograficzny jest w zasadzie płaski, a nie sferyczny, jak soczewki klasycznych kolimatorów, dzięki czemu nie zniekształca optycznie znaku na obrzeżach lub przy patrzeniu przez celownik pod kątem, minimalizuje prawie całkowicie błąd paralaksy, jest też odporniejszy mechanicznie.

Brak powłoki refleksyjnej oznacza lepszą jasność optyczną i stworzenie wyraźniejszego znaku lub siatki celowniczej (także odporniejszych na oświetlenie zewnętrzne z tyłu) na większej powierzchni, co oznacza również większe pole widzenia. A co najważniejsze, nawet rozległe zanieczyszczenie lub zniszczenie ekranu nie wyklucza dalszego wyświetlania hologramu wewnątrz celownika, między okiem a celem – podczas gdy klasyczny kolimator staje się bezużyteczny nawet przy lekkim przesunięciu szkła.

Użyta technologia pozwala oprócz tego stosować bardziej wyspecjalizowane siatki, a w przypadku stosowania przystawek powiększających nie mamy do czynienia z powiększaniem samego znaku czy siatki, jak ma to miejsce w celownikach refleksyjnych.

W przeciętnych warunkach różnice między oboma rodzajami celowników mogą wydawać się nieistotne, a nawet na plus dla „refleksów”, które są prostsze, zazwyczaj lżejsze, łatwiej je miniaturyzować, a do zasilania potrzebują niewiele energii.

W warunkach bojowych oraz zastosowaniach profesjonalnych celownik holograficzny ujawnia jednak swe przewagi, a niewielkie zwiększenie masy i wielkości są znośnym tego kosztem. To właśnie przyczyna zdominowania w ostatnich latach rynku przez flagowe celowniki EOTech, których pozycja została zachwiana dopiero problemami z nadmiernym dryftem termalnym, czyli nieakceptowalnym przesuwaniem znaku celowniczego pod wpływem dużych zmian temperatur.

Dostrzegając brak kontrpropozycji w tej klasie celowników amerykańska firma Vortex Optics z Barneveld, w stanie Wisconsin zaprezentowała na SHOT Show w 2017 r. własny celownik holograficzny nie tylko nieustępujący pod wieloma względami EOTechom, ale nawet je przewyższający – i to znacznie tańszy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[wyposażenie indywidualne, celowniki kolimatorowe, celowniki holograficzne, celowniki, celownik huey]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2019

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl