Projekt „AFGAN”

Ania "Ruda"  Lichota  /  SPECIAL OPS 5/2019  /  11-12-2019
Relacja ze szkolenia ratownictwa medycznego w Wojskowym Instytucie Medycznym w ramach trzeciego etapu projektu „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznych i technicznych"
Relacja ze szkolenia ratownictwa medycznego w Wojskowym Instytucie Medycznym w ramach trzeciego etapu projektu „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznych i technicznych" Zdjęcie: Ania „Ruda” Lichota

Warsztaty i symulacje pod nazwą TRAUMA ROOM II są częścią realizowanego obecnie w Wojskowym Instytucie Medycznym trzeciego etapu projektu „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym”. Projekt skierowany jest do żołnierzy, personelu medycznego SZ RP oraz podmiotów nadzorowanych przez MON. Miałam przyjemność być obserwatorem już III jego edycji. Czym jest wspomniany projekt? Do kogo skierowany oraz kiedy się rozpoczął?

Program szkolenia III edycji w oparciu o badania i wnioski dotyczące zgonów możliwych do uniknięcia na polu walki opracowali Szymon Rokicki oraz Paweł Wiktorzak, a konsultowany był przez Adama Machowicza (współtwórcę programów poprzednich edycji). Miało to tym bardziej szczery wymiar, ponieważ ojcowie programu byli również instruktorami podczas trwania dwudniowych zajęć.

Wielokrotnie miałam do czynienia ze szkoleniami (drogimi i popularnymi) przeznaczonymi dla medyków. Jednakże tworzyli je ludzie na co dzień niepracujący w roli ratownika medycznego, a co za tym idzie, nie do końca znający jakże różną specyfikę ich pracy. Dlatego też obce mogły im być problemy oraz trudności, z jakimi ratownik medyczny boryka się na pierwszej linii w codziennej pracy.

Tutaj było inaczej! Wiedza i doświadczenie instruktorów były bardzo widoczne podczas wszystkich symulacji medycznych. Począwszy od urazów i sytuacji spotykanych niezwykle rzadko, takich, które nawet ciężko sobie wyobrazić, a skończywszy na tak wydawać by się mogło mało ważnych drobiazgach jak brak pojedynczego sprzętu medycznego – istotnego w danym momencie do ratowania ludzkiego życia.

Dzień pierwszy

Jadąc na wspomniane szkolenie, założyłam sobie obiektywizm. Chciałam skupić się na moich – również jako medyka – odczuciach, a nie na opiniach innych.

Pierwszy dzień składał się z wykładu, na którym zostały omówione m.in. zagadnienia i forma szkolenia. Po wykładzie wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i uczestniczyli rotacyjnie w dwóch warsztatach. Instruktorem jednego z nich był Szymon. Jego warsztaty dotyczyły oceny oddechu poszkodowanego, metod tlenoterapii biernej oraz czynnej i podstaw respiroterapii. Każdy uczestnik mógł przećwiczyć działanie na sprzęcie medycznym, który u niego w pracy nie zawsze jest dostępny, bądź doskonalić technikę posługiwania się sprzętem, który już zna i z którego korzysta. Szymon często podkreślał znaczenie kapnometrii/kapnografii, jako ważnego parametru, niestety wielokrotnie pomijanego na innych szkoleniach. Ciekawostką była dla mnie możliwość wideolaryngoskopii za pomocą laryngoskopu AirTraq oraz intubacja wspomagana bronchofiberoskopem.

Dlaczego tak istotne było przypomnienie uczestnikom zagadnień dotyczących dróg oddechowych? Przecież mogłoby się wydawać, że to podstawa zawodu ratownika.

Jak wynika z badań, niedrożność dróg oddechowych jest trzecią z najczęstszych przyczyn zgonów możliwych do uniknięcia na polu walki. Dlatego umiejętność prawidłowej wentylacji poszkodowanego, walki z hipoksją, zrozumienie fizjologii oddychania, są kluczowe do sprawowania opieki nad poszkodowanym – a te właśnie umiejętności mieli rozwijać uczestnicy w kolejnym dniu. Jednocześnie w drugiej sali szkoleniowej Paweł omawiał inną przyczynę najczęstszych zgonów żołnierzy na polu walki – masywne krwotoki, które zabijają również każdego dnia cywili przy dużych urazach.

Warsztaty poświęcone kontroli krwawień miały na celu podniesienie świadomości uczestników na ich temat. Najbardziej narażonym na krwawienia miejscem u żołnierzy są kończyny, dlatego kursanci podczas warsztatów przypominali sobie podstawowe zasady używania opasek uciskowych akredytowanych przez Komitet TCCC (Tactical Combat Casualty Care) oraz plusy i minusy nowych opasek rekomendowanych przez TCCC. Dodatkowo podczas warsztatów omawiane były miejsca trudno dostępne dla opaski i trudne do zatamowania, takie jak doły pachowe czy pachwiny.

Myślę, że uczestnicy – bo ja na pewno – zobaczyli kilka medycznych sprzętów, których nie używa się i nie widzi na co dzień, a które świetnie spełniałyby swoje ratunkowe funkcje. Takim urządzeniem był m.in. SJT (Sam Junctioan Tourniquet), czyli biodrowa opaska uciskowa do tamowania krwotoków i unieruchamiania miednicy.

Czytaj też: UAE SWAT Challenge >>>

Kolejnym tematem była stabilizacja miednicy za pomocą akredytowanych przez TCCC pasów stabilizujących (T-POD, PelvicSLing) czy metod improwizowanych. Przybliżone zostały również hemostatyki oraz procedura wound packingu przećwiczona na trenażerze, która ukazała dzięki „biofitbackowi”, że to nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

Wbrew pozorom okazało się, że wiedza lubi być ulotna i czasem proste pytania wywoływały na salach ciszę.

Jak to możliwe? Bardzo często osoby, które pracują w zawodzie medycznym, potrafią sprawnie działać na całym dostępnym sprzęcie i ze stałym zespołem. Natomiast gdy przychodzi moment, w którym należy wydawać jasne i skuteczne instrukcje w stresującej sytuacji, może to sprawiać trudność. Faktem jest, że nie każdy z nas ma wrodzony talent dydaktyczny, ale nie w tym rzecz... Drogie koleżanki i koledzy ratownicy – czy potrafimy precyzyjnie wyjaśnić komuś innemu, w jaki sposób może nam pomóc ratować komuś życie?

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5/2019

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl