Do tej pory operatorzy pododdziałów kontrterrorystycznych prowadzili działania bojowe z wykorzystaniem starszych modeli śmigłowców, takich jak: Mi-2, Sokół czy Mi-8. Na tych ostatnich już po raz czwarty szkolenie z przedstawicielami innych służb, a tym razem także Wojsk Obrony Terytorialnej, zorganizował SPKP z Lublina.
Pierwsze szkolenie z wykorzystaniem śmigłowców Black Hawk odbyło się w dniach 16–18 września 2019 r. na terenie Poznania. Kolejne, czterodniowe, zorganizowano pod koniec września 2019 r. i było to pierwsze tego typu na Śląsku. W ćwiczeniach wzięły udział SPKP m.in. z: Lublina, Kielc, Rzeszowa, Poznania, Opola, Łodzi oraz Katowic. Dodatkowo na Śląsku pojawili się także operatorzy z JW AGAT i JW Komandosów.
Celem szkolenia było przygotowanie operatorów zespołów bojowych do prowadzenia działań z wykorzystaniem nowych śmigłowców. Oprócz opanowania i doskonalenia technik szybkiego desantowania po grubej linie „fast rope” oraz z użyciem lin osobistych, ćwiczono desant z przyziemienia, z zawisu oraz „z postępowej”.
Parametry oraz charakterystyka śmigłowca Black Hawk pozwalają na wykonanie dynamicznego podejścia oraz stabilnego zawisu, a tym samym na przeprowadzenie działań bojowych w trudnych warunkach. W ramach ćwiczeń doskonalono techniki desantu, które na co dzień wykorzystywane są do prowadzenia działań kontrterrorystycznych w terenie zurbanizowanym, w tym desant na dachu budynku oraz ewakuację na pokład śmigłowca. Pod koniec września wspólnie z SPKP z Krakowa trenowali na Black Hawkach funkcjonariusze WZD Karpackiego OSG i ZIS PSG z Balic.
Czytaj też: To nie była ostatnia Selekcja >>>
Swoje szkolenie taktyczno-wysokościowe zorganizowali także policjanci z lubelskiego SPKP. Tym razem do ćwiczeń taktycznych nie posłużyły nowe Black Hawki, a śmigłowiec Mi-8. Obok kontrterrorystów w zajęciach wzięli udział funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, grupa wysokościowa Państwowej Straży Pożarnej z Lublina, ratownicy GOPR, funkcjonariusze WOT oraz mundurowi z Oddziału Prewencji w Lublinie – łącznie blisko 80 osób. Antyterroryści ćwiczyli różne scenariusze, m.in. elementy działań związanych z ratownictwem, przerzutem sił czy też szturmem na obiekty z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca.
W ramach jednego ze scenariuszy przeprowadzono także desant z udziałem psa bojowego. Tego typu umiejętności wykorzystywane są zarówno podczas działań bojowych, ale także podczas działań ratowniczych, w sytuacjach kryzysowych związanych z katastrofą naturalną czy awarią techniczną.
Tekst: na podstawie materiałów Policji
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[black hawk, trening, szkolenie, śmigłowce, ćwiczenia desantowe, szkolenie taktyczno-wysokościowe]
<tbody>
<tr>
<td><strong><a href="/newsletter"><span style="color: #ff0000;">Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!</span></a></strong></td>
</tr>
</tbody>
</table>