Po co konserwować broń?
Odpowiadając na to pytanie warto przypomnieć, co dzieje się z naszą bronią w czasie wystrzału. Wówczas to w lufie osadzają się resztki niedopalonego prochu i sadzy, które zawierają resztki wytwarzanych związków chemicznych, głównie kwasów działających negatywnie na elementy stalowe, prowadząc do ich korozji. Dla ucha brzmi groźnie, a dla broni to prawdziwy cichy zabójca. Dlatego właściwa konserwacja, jak również dobry dobór środków do jej przeprowadzenia, pozwala na pełne zabezpieczenie broni przed efektem korozji.
Jak to właściwie robić?
Broń należy czyścić gdy jej temperatura jest możliwie jak najbardziej zbliżona do temperatury pomieszczenia, w którym jest przechowywana, tak by nie wystąpiło zjawisko kondensacji pary wodnej. Przegląd stanu broni należy rozpocząć od sprawdzenia śladów rdzy. W przypadku jej wystąpienia należy miejsce korozji przetrzeć cienką i naoliwioną wełną stalową przeznaczoną do polerowania metali. Warto sprawdzić przede wszystkim komorę nabojową oraz lufę. Jeżeli występują na nich ślady rdzy, wówczas miejsce te należy odtłuścić, a następnie ostrożnie nałożyć preparat do oksydacji na zimno. Wybierz najlepsze produkty do pielęgnacji broni >>
Pamiętaj o konserwacji zamka
Tak, jak w przypadku każdego elementu, także i tutaj konserwację należy rozpocząć od dokładnego sprawdzenia czystości węzła ryglowego zamka i usunąć wszelkie zanieczyszczenia, a następnie nanieść cienką warstwę smaru do ruchomych części broni GunTec lub ceramiczny spray olejowy Ballistol GunCer. Ważne, aby pamiętać, że nigdy nie powinno się smarować mechanizmu kurkowego, ponieważ w ujemnych temperaturach olej gęstnieje, co może uniemożliwić prawidłowe zwalnianie iglicy.
Jak konserwować części drewniane?
Wiele typów broni, zwłaszcza długiej, posiada elementy z drewna lub laminowanej
sklejki. Osady, kolby czy czółenka, wymagają oddzielnej uwagi i właściwej
konserwacji. Opiekę nad nimi najlepiej powierzyć olejom pochodzenia roślinnego,
gdzie prym wiedzie wysokiej jakości olej lniany. Jego nakładanie oraz wcieranie
do momentu lekkiego rozgrzania powierzchni drewna powinno się stosować zgodnie
z kierunkiem ułożenia soi. Jeżeli kolba zawiera elementy metalowe, należy także
je przetrzeć olejem. Trzeba też pamiętać, że po takiej procedurze a przed
schowaniem broni, należy ją wysuszyć, zapewniając należytą cyrkulację powietrza
przez 48 godzin.
Kolej na komorę i lufę
Podczas konserwacji broni nie wolno zapomnieć o należytym wyczyszczeniu komory nabojowej i przewodu lufy. Tutaj do dyspozycji mamy całą gamę produktów. Najlepiej zrobić to za pomocą przecieraków filcowych nasączonych kilkoma kroplami oleju do broni Gunex, za pomocą których usuniemy elementy ołowiu, miedzi i tombaku. Nigdy nie można wsuwać wycioru przez komorę, zawsze przez wylot lufy!
Jak zadbać o broń, kiedy nie ma na to miejsca ani czasu?
Zdarzają się także takie sytuacje, kiedy nie ma mowy o przeprowadzeniu konserwacji broni w wygodnych warunkach domowych. Należą do nich na pewno dłuższe przebywanie na strzelnicy czy wypad na jakieś polowanie lub poligon. Wówczas okazuje się, że tradycyjne puszki ze środkami czyszczącymi nie mieszczą się na liście najpotrzebniejszych rzeczy, jakie powinny znaleźć się w plecaku. Na ratunek w takiej sytuacji przychodzą bardzo poręczne chusteczki, nasączone olejem Ballistol. Właściwy dobór składników zapewnia doskonałe właściwości czyszczące – olej usuwa 100% zabrudzeń o kwaśnym odczynie.
Zawsze warto pamiętać, że dbałość o czystość broni zwiększa jej żywotność, niezawodność i celność, a także przyczynia się do większego bezpieczeństwa samego użytkownika.
![]() |
INCORSA Sp. z o.o. Ul. Marconich 3 +48 22 885 28 00 |
[Incorsa sp. z o.o.,czyszczenie broni,konserwacja broni,produkty do czyszczenia i konserwacji broni,ballistol,gunex,guncer]