PARAMEDYK 2010

Jakub Brymerski  /  SPECIAL OPS 11-12/2010  /  23-12-2010  /  1
III edycja Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2010
III edycja Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej PARAMEDYK 2010 REAGO
 2  2. Ciąg dalszy artykułu...

Kidnapped - uprowadzona

Scenariusz zakładał pościg samochodowy za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli. W pewnym momencie auto zjeżdża z drogi i ulega wypadkowi. Operatorzy muszą zatrzymać kierowcę i zabezpieczyć auto. W trakcie interwencji kierowca stara się sprowokować funkcjonariuszy, najpierw stara się z nimi nawiązać dialog, potem ich obraża, aby w finale nagle wyciągnąć broń – trzeba go błyskawicznie zneutralizować. Niespodziewanie w bagażniku uszkodzonego auta uczestnicy znajdują związaną i zakneblowaną kobietę z wyraźnymi śladami pobicia. Należy udzielić jej niezwłocznie pomocy. Tym razem oceniana była taktyka zabezpieczenia pojazdu (wyciągnięcie kluczyków, dokładne przeszukanie), neutralizacja kierowcy i udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanej.

Pożegnanie w garażu

Ostatni scenariusz opierał się na pomyśle zaskoczenia uczestników powracających po wykonaniu wszystkich zadań na kwatery. W tym celu, w drodze powrotnej zostawali oni zatrzymani przez przerażoną kobietę, która błaga o udzielenie pomocy jej dziecku. Dziecko w wieku około 4 lat ma zatrzymaną akcję serca. Zadaniem uczestników było przeprowadzenie podstawowych czynności RKO i wezwanie pomocy w postaci ambulansu. Stacja oceniała reakcję uczestników na prośbę o pomoc ze strony obywatela, a potem procedurę wezwania pogotowia i podjęcie podstawowych czynności ratujących życie.

Następnego dnia odbyły się warsztaty szkoleniowe. Sędziowie główni podsumowali zawody, wyjaśnili, czego modelowo oczekiwali od uczestników. Następnie Juan Madrid, który był jednym z ekspertów doradzających w trakcie tworzenia programu szkolenia dla jednostek policji z zakresu neutralizacji problemu active shooter (strzelca aktywnego), poprowadził prezentację z zakresu taktyki rozwiązania takiego incydentu. Zaprezentowana technika zakłada, że już pierwszych czterech policjantów na miejscu zdarzenia może udanie interweniować i zneutralizować napastnika. Ma to szczególne znaczenie, gdyż ten typ przestępcy wymaga natychmiastowej interwencji. Im więcej czasu upłynie do momentu otwarcia ognia przez przestępcę i im dłużej będzie on pozostawiony sam sobie, tym ofiar wśród osób postronnych będzie więcej. Dużym zaskoczeniem była prostota pokazanych rozwiązań.

Popołudniowy panel warsztatów zdominowały zagadnienia z zakresu medycyny taktycznej. Zaprezentowano nowy produkt, tzw. ChitoGauze firmy HemCon. Stanowi on nowość w dziedzinie hemostatyków (środków powodujących krzepnięcie krwi, stosowanych na polu walki dla zatamowania gwałtownego krwawienia). Powszechny podziw wzbudził jeden z instruktorów REAGO, który pozwolił sobie upuścić pół litra krwi, aby pokazać możliwości działania nowego środka, który w kontakcie na przykład ze sztuczną krwią nie zareagowałby prawidłowo. Oczywiście uczestnicy wykorzystali to, aktywnie uczestnicząc w panelu i praktycznie trenując tzw. technikę „pakowania rany”, czyli najskuteczniejszą metodę zatrzymania silnego krwawienia powstałego w wyniku obrażeń wywołanych postrzałem.

Ciekawy wykład na temat nowego standardu indywidualnego pakietu medycznego (IPMed) w Wojsku Polskim, włącznie z prezentacją prototypów, poprowadził przedstawiciel Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia Marek Depta. IPMed obecnie przeznaczony jest dla jednostek biorących udział w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w działaniach w Afganistanie, a następnie będzie stopniowo wprowadzany do wszystkich jednostek liniowych w kraju.

W zawodach wystartowało dziesięć drużyn podległych MSWiA oraz MON. Byli przedstawiciele Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji z Krakowa, Łodzi, Szczecina oraz Gdańska, Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji, Wydziału Realizacyjnego Ministerstwa Finansów, 12. Szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Gliwic oraz Służby Więziennej. Po podsumowaniu wyników wyróżniono trzy zespoły: SPAP ze Szczecina, SPAP z Łodzi i SPAP z Gdańska. Wielkie uznanie należy się funkcjonariuszom Służby Więziennej zarówno z Gdańska, jak i z Nowego Sącza, którzy wykazywali się ogromnym zaangażowaniem w wykonywaniu postawionych zadań, pomimo że zagadnienia z wielu konkurencji nie znajdują się w programie SW.

Jak podkreślają organizatorzy, największą wiedzą jest świadomość tego, czego się nie wie. Zawody są zarówno okazją do sprawdzenia się, jak i nauki, a także ustalenia braków poszczególnych drużyn tak, aby wiedziały, jakim zagadnieniom muszą poświęcić więcej czasu. Poza tym mają niebagatelny wymiar integrując społeczność oddziałów specjalnych z różnych resortów i terenów kraju.

W przyszłym roku planowany jest dalszy rozwój zawodów. Organizatorzy ze SPAP z Gdańska i Centrum Szkolenia REAGO planują rozszerzenie listy uczestników o zespoły zagraniczne, wprowadzenie jeszcze bardziej realnych scenariuszy konkurencji, mając jednocześnie nadzieję, że wiedza zdobywana na imprezie przeniesie się do codziennej praktyki zawodowej znacznie podnosząc bezpieczeństwo wśród funkcjonariuszy – bo przecież tak naprawdę w tym celu zaczęto organizować PARAMEDYKA.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 11-12/2010

Komentarze

1
Septiana / 16-06-2015, 07:04
i still enjoy black ops more then i enjoy MW3, while the multiplayer has its downs, one thing is for cetrain:? TREYARCH MAKES AWESOME TRAILERS!!!
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl