Special-Ops.pl

"Przełęcz ocalonych", czyli sanitariusz inny niż wszyscy

Andrew Garfield jako szer. Desmond T. Doss

Andrew Garfield jako szer. Desmond T. Doss

"Najbardziej śmiercionośna broń na świecie to żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej i jego karabin" - tak o słynnych U.S. Marines zza oceanu wypowiedział się generał John Pershing. Jednak najnowszy obraz Mela Gibsona nie opowiada historii wojaka ze słynnego Korpusu. Ba! Nie traktuje też o walce żołnierzy szturmujących bohatersko okopów przeciwnika czy broniących do ostatniego naboju swoich pozycji czy wycofujący się kolegów. W "Przełęczy ocalonych" bohaterem jest człowiek, który swoją postawą sprzeciwił się szaleństwu wojennemu i machnie zniszczenia, by zgodnie z przekonaniami religijnymi ratować ludzkie życie jako sanitariusz w U.S.Army, odmawiając jednocześnie prawa do noszenia jakiejkolwiek broni.

Zobacz także

eobuwie.com.pl Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Jakie powinny być wygodne buty do biegania? Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla...

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla Twoich stawów. Jak wybrać najlepsze i najwygodniejsze buty do biegania?

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Mel Gibson, znany z kultowych ról w serii "Zabójczej broni" czy "Mad Maxa", kilkurotnie stawał także za kamerą, w paru przypadkach bedą równiez odtwórcą głównej roli w reżyserowanych przez siebie filmach. Tak było w przypadku "Walecznego serca" (Braveheart, 1995) czy wojennego obrazu "Byliśmy żołnierzami" (We Were Soldiers, 2002), gdzie wcielił się odpowiednio w sir Williama Wallace'a, przywódcę powstania szkockich górali przeciwko angielskiej koronie, oraz płk. Harolda "Hala" Moore, który w 1965 r. dowodził 1. batalionem 7. Pułku Kawalerii w bitwie w Ia Đrăng. W ostatnich latach Gibson zasłynął kontrowersyjnymi, m.in. z uwagi na hiper-realistyczną brutalność filmami, jak "Pasja" (The Passion of the Christ, 2004) czy "Apocalypto" (2006). Od czasu tego drugiego tytułu nie podejmował się ponownie reżyserowania, pojawiając się kilkukrotnie przed kamerą, choćby wśród weteranów kina akcji osatniego dwudziestolecia ubiegłego wieku w trzeciej odsłonie "Niezniszczalnych" (The Expendables 3, 2014), a ostatnio w thrillerze "Blood Father" (2016, Jean Francois Richet), zaś w międzyczasie na okładkach brukowców w zwiazku z kolejnymi skandalami. Ten stan otrzymywał się do ubiegłego roku, kiedy pod koniec września rozpoczęły się zdjęcia do "Przełęczy ocalonych" (tyt. oryg. Hacksaw Ridge).

Przeczytaj także: Polscy filmowcy w ekstremalnych warunkach - kulisy powstawania "Karbali"

Akcja filmu toczy się wiosną 1945 roku. W Europie los Trzeciej Rzeszy, w założeniu tysiącletniej, jest przesądzony. Po sforsowaniu Renu, zachodni alianci suną przez Niemcy jak nóż przez masło, na Wschodzie Armia Czerwona miażdzy wroga. Padają ostatnie nazistowskie twierdze, bronione przez fanatyków z SS, młokosów z Hitlerjugend, niedobitki Wehrmachtu i starców z Volskstrumu. W końcu Hitler popełnia samobójstwo. Tymczasem po drugiej stronie kuli ziemskiej, na wyspach Pacyfiku, walka wydaje się nie mieć końca - do tego stopnia, że Amerkanie walczący w Europie zaczynają się powoli zastanawiać się, czy po tym, jak Führer  "zrobi kaputt" nie czeka ich przypadkiem przerzucenie do Japonii. Bo to właśnie tam, w środek bitwy o Okinawę, która toczyła się od kwietnia do drugiej połowy czerwca 1945 r., rzuca widza Gibson.

Nie jest to jednak jedyna treść filmu, bowiem historia skupia się na postaci i życiu Desmonda T. Dossa, sanitariusza z  Kompanii B, 1. Batalionu, 307 Pułki Piechoty, 77 Dywizji Piechoty. Już choćby ten fakt wyróżnia film Mela Gibsona spośród innych dramatów wojennych. Jeśli już, sanatariusze na polu walki pojawiają się jako jedni z bohaterów filmów lub seriali, nigdy jednak jako protagoniści. Dla nas, Europejczyków, a w szczególności Polaków, będzie to również dodatkowa odsłona wojny na Pacyfiku, z oczywistych przyczyn dla nas odległej. Po trzecie, zwykle w kontekście tego egzotycznego teatru przedstawienie działań jednostek U.S.Army jest stosunkową rzadkością - jednym z niewielu przykładów może być tu "Cienka Czerwona Linia" (The Thin Red Line, 1998) w reż. Terrence'a Mallicka. Prym wiodzą obrazy prezentujące losy wojaków z Korpusu Piechoty Morskiej USA. Wystarczy wymienić znakomity serial "Pacyfik", dzieła Eastwooda "Listy z Iwo Jimy" (Letters From Iwo Jima, 2006) i "Sztandar chwały" (Flags of Our Fathers, 2006), opowiadające o udziale Indian Navajo "Szyfry Wojny" (Windtalkers, 2002, reż. John Woo) czy klasyczne "Przeklęte Wzgorza" (Halls of Montezuma) Lewisa Milestone'a z 1950 r. Należy wziąć również poprawkę na fakt, iż nie wszystkie obrazy zza oceanu docierają do polskiego widza.

Sprawdź szczegóły: “Twenty-nine, let’s go!” – premiera “Oblitus: Rise of the Forgotten” już we wrześniu

To, co sprawia jednak, że historia jest niezwykła i przyciągająca uwagi, to fakt, iż jest ona oparta na życiu realnej postaci - życiu niezwykłym. "Przełęcz ocalonych" to bowiem film biograficzny. Desmond T. Doss to młody chłopak pragnący zostać lekarzem. Urodził się jednak w burzliwych czasach, których realia nie pozwalały mu stać obojętnie i wieść spokojne życie. Zgłosza się on więc na ochotnika do wojska, by tak, jak inni mężczyźni, służyć krajowi. Z uwagi na swoje wyznanie, tj. będąc adwentystą Dnia Siódmego, Desmond odmówia wszelkich ćwiczeń związanych z bronią i zabijaniem czy ogólnie z przemocą wobec drugiego człowieka. Nie chce przyjąć żadnego uzbrojenia - tak do ataku, jak i do własnej obrony.

Nietrudno sobie wyobrazić, jakie wywołuje to reakcje u jego przełożonych i kolegów z jednostki. W czasach wojennego szaleństwa, kiedy np. Amerykanie szukali chęci zemsty za Pearl Harbor i rwali się, by dokopać "Japsom", wyszydzanym karykaturalnie w gazetowych kreskówkach, postawa Desmonda była traktowana jako zdrada uchylanie się od aktywnej żołnierskiej służby i patriotycznego obowiązku, a on sam jako niegodny zaufania, przyjaźni, szacunku mięczak. Nawet mając oficjalną zgodę na służbę i kontunuowanie przygotowań do udziału w walce bez broni, nie miał łatwego życia. Wyszydzany, prześladowany lub lekceważony, wytrwał, by dowieść wartości swoich przekonań, siebie jako człowieka i medyka w kolejnych starciach z Japończykami.

Szeregowy Doss, co możemy obejrzeć w filmie, uczestniczył w bitwie o Okinawę, gdzie z tytułowej "Hacksaw Ridge" - "Przełęczy ocalonych", czyli Skarpy Meada uratował 75 rannych kolegów, nie zważając na swoje życie. Jak w wielu miejscach na wyspach Japonii, były to silnie bronione pozycje z  gniazdami cekaemów, wstrzelanymi precyzyjnie moździerzami i fanatycznymi żołnierzami okopanymi w tunelach i jaskiniach, gotowymi bronić się do ostatniego naboju lub zginać w szarży banzai. Nie był to jedyny przykład odwagi i bezinteresowności oraz poświęcenia szeregowego Dossa, jego wiary w swoje wartości i ogromnej woli walki - nie przemocą, ale czynem przynoszącym ulgę rannym. Za zasługi na Okinawie został odznaczony Medalem Honoru, stając się jednocześnie pierwszą osobą, tzw. obdżektorem (ang. conscientious objector), odmawiającym odbycia obowiązkowej służby wojskowej lub wykonywania pewnych jej elemntów z powodów religijnych, moralnych lub etycznych, która otrzymała to wyróżneinie. Jego historia poruszyła Mela Gibsona, który postanowił przenieść ją na srebrny ekran.

Zobacz również: Czy to już koniec przygód w alernatywnej rzeczywistości Polski? – recenzja „Kapitana Jamroza”

W rolę szeregowego Desmonda T. Dossa wcielił się Andrew Garfield, który o elementy kina wojennego otarł się w dramacie "Ukryta strategia" (Lions for Lambs, 2007) w reżyserii Roberta Redforda. W produkcji Gibsona, jako przełożonych głównego bohatera, zobaczymy Vince'a Vaugna (sierż. Howell) i Sama Worthingtona (kpt. Glover). Worthington, najbardziej znany z czwartej części "Terminatora" - "Terminator: Ocalenie" (Terminator: Salvation, 2009, Joseph McGinty Nichol) czy "Avatara" (2009, James Cameron), wystąpił w roli drugoplanowej 2002 roku w wojennym dramacie sądowym "Wojna Harta" (Hart's War, 2002) Gregory'ego Hoblita , poruszającym kwestię rasizmu w szeregach U.S. Army. Dla Vaughna będzie to debiut w pełnowymiarowej wojennej produkcji, jeśli nie liczyć statystowania w tłumie jako "wiwatujący żołnierz" (niewymieniony w czołówce) w filmie "Dla naszych chłopców" (For the Boys, 1991, reż. Mark Rydell). Warto wspomnieć o Hugo Weavingu, czyli pamiętnym Agencie Smithie z "Matrixa" (The Matrix, 1998, bracia Wachowscy) - tu w roli ojca głównego bohatera - Toma Dossa. Ukochaną Desmonda - Dorothy Schutte, jedną z niewielu osób w niego wierzących, wcieliła sie Teresa Palmer.

Film powstał w ciągu 105 dni przy budżecie 45 milionów dolarów. Zdjęcia powstały w Nowej Południowej Walii. Premiera odbyła się 4 września podczas 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie produkcja zebrała gromkie owacje. W Polsce "Przełęcz ocalonych" będziemy mogli ogladać od 4 listopada. Biorąc pod uwagę doświadczenie filmowe Gibsona, jego bezkompromisowość i determinację w podążaniu swoją drogą, nawet kosztem konfliktów w branży, możemy spodziewać się filmu z epickim rozmachem, realistycznego, z niemal fizycznie namacalnym (na tyle, na ile to możliwe w kinowym fotelu) piekłem wojny. Jako aktor, Gibson zasmakował wcześniej kina wojennego i historycznego w obrazach "Gallipoli" (1981) Petera Weiera i "Patriocie" (The Patriot, 2002) Rolanda Emmericha. Za scanariusz najnowszego obrazu odpowiadają Robert Schenkkan, Andrew Knight i Randal Wallace. Z tym ostatnim reżyser miał okazję pracować już kilkukrotnie - choćby przy "Walcznym sercu" i "Byliśmy żołnierzami". Wierzę więc, że otrzymamy kawał "mięsistego" kina wojennego, które jednocześnie opowie historię szeregowego Desmonda T. Dossa w taki sposób, wyjąkowym medyku, w jaki on na nią zasłużył. A że zasłużył na wielki film to nie ulega wątpliwości. Na "Hacksaw Ridge" czekam z niecierpliwością.

Zwiastun filmu dostępny jest tutaj. Szczegółowe informacje - na profilu filmu w serwisie Facebook oraz na stronie /www.hacksawridge.movie/.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Dariusz Dariusz, 09.10.2016r., 19:51:04 Czeka nas naprawdę smakowity kąsek,świetnego kina wojennego w wydaniu Gibsona,a tak na marginesie.Jeżeli "Pasja" to kontrowersyjny film obfitujący w hiper-realistyczne brutalne sceny,to pozostaje pytanie,czy Pan ostatni film Made in Hollywood oglądał 40 lat temu?

Powiązane

RTcom NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu

NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu NoizeBarrier ™  Range SA - aktywne ochronniki słuchu

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji...

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji radiowej.

Ireneusz Chloupek Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR Latarki na broń Mactronic - T-FORCE PSL i LSR

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około...

Spółka Mactronic z Wrocławia to najbardziej rozpoznawalny, czołowy producent oświetlenia bateryjnego oraz akumulatorowego i dostawca takiego sprzętu dla służb mundurowych w naszym kraju, z ofertą około 500 modeli: od kieszonkowych, po wysokiej jakości szperacze. Działa na rynku już ponad 30 lat, sprzedając sprzedając 250 tys. latarek rocznie w kraju i za granicą.

direct.money.pl Kalkulator kredytowy przydatny jest szczególnie wtedy, gdy kwoty kredytu są naprawdę wysokie

Kalkulator kredytowy przydatny jest szczególnie wtedy, gdy kwoty kredytu są naprawdę wysokie Kalkulator kredytowy przydatny jest szczególnie wtedy, gdy kwoty kredytu są naprawdę wysokie

Poszukujesz kredytu gotówkowego? Uważaj, ponieważ nie sprawdzając wszystkich ofert przygotowanych przez różne banki, możesz zdecydować się na kredyt, którego koszty będą znacznie większe niż te, które...

Poszukujesz kredytu gotówkowego? Uważaj, ponieważ nie sprawdzając wszystkich ofert przygotowanych przez różne banki, możesz zdecydować się na kredyt, którego koszty będą znacznie większe niż te, które mógłbyś ponieść, sprawdzając większą ilość ofert. Tylko jak znaleźć najtańszą propozycję? Oto kilka ważnych informacji na ten temat. Zapoznaj się z nimi i koniecznie sprawdź intuicyjnie działający kalkulator kredytowy, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem Skuteczne rozwiązania do walki z koronawirusem

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed...

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zupełnie odmieniła otaczającą nas rzeczywistość. Noszenie maski w przestrzeni publicznej i częsta dezynfekcja rąk stały się rutyną, podobnie jak pomiar temperatury przed wejściem na basen lub na terenie lotniska. Nic dziwnego – ochrona sanitarna w miejscach pracy i użyteczności publicznej to obecnie kwestia o najwyższym priorytecie. Do realizacji tego celu niezbędne są wysokiej klasy urządzenia antywirusowe – m.in. bramki detekcyjne, kamery termowizyjne i testy przesiewowe....

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko

Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko

W strzelectwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – dobry sprzęt optyczny ma równie duże znaczenie jak broń. Wysokiej jakości lornetka ułatwi orientację w terenie i namierzenie celu, natomiast...

W strzelectwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – dobry sprzęt optyczny ma równie duże znaczenie jak broń. Wysokiej jakości lornetka ułatwi orientację w terenie i namierzenie celu, natomiast profesjonalne termowizory i noktowizory zapewnią widoczność nawet w zupełnych ciemnościach. Tyczy się to również wszelkich innych aktywności outdoorowych takich jak survival czy wędrówki górskie, podczas których warto mieć przy sobie odpowiednie wyposażenie. Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w konkretnej...

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

NEONET Myszki gamingowe - czym różnią się od zwykłych i dlaczego są tak przydatne dla graczy?

Myszki gamingowe - czym różnią się od zwykłych i dlaczego są tak przydatne dla graczy? Myszki gamingowe - czym różnią się od zwykłych i dlaczego są tak przydatne dla graczy?

Myszka komputerowa to urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie komputera. Jednak zwykła myszka dla przeciętnego fana gier komputerowych to za mało – bardzo często o zwycięstwie w grach...

Myszka komputerowa to urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie komputera. Jednak zwykła myszka dla przeciętnego fana gier komputerowych to za mało – bardzo często o zwycięstwie w grach decydują ułamki sekund, dlatego dobra myszka gamingowa jest niekiedy na wagę złota. Myszy dla graczy bardzo łatwo rozpoznać, gdyż są one dość rozbudowane fizycznie, posiadają również więcej przycisków niż klasyczna mysz, dzięki czemu można wykonać za ich pomocą znacznie więcej czynności. Liczba...

Skazani na Sukces Mężczyźni też mogą grać w gry!

Mężczyźni też mogą grać w gry! Mężczyźni też mogą grać w gry!

W społeczeństwie na szczęście zanika stereotyp, który mówi o tym, że w gry grają jedynie dzieci. Coraz częściej graczami zostają mężczyźni, którzy automatycznie po pracy siadają przy konsoli lub komputerze....

W społeczeństwie na szczęście zanika stereotyp, który mówi o tym, że w gry grają jedynie dzieci. Coraz częściej graczami zostają mężczyźni, którzy automatycznie po pracy siadają przy konsoli lub komputerze. Często jest to dużo bardziej rozwijająca pasja niż przesiadywanie przed telewizorem czy oglądanie seriali na platformach streamingowych. Dlaczego mężczyźni coraz częściej wybierają gry i jaki sprzęt jest do tego potrzebny?

Allegro O czym należy pamiętać przy kupowaniu nowych części samochodowych i opon?

O czym należy pamiętać przy kupowaniu nowych części samochodowych i opon? O czym należy pamiętać przy kupowaniu nowych części samochodowych i opon?

Bardzo często znalezienie potrzebnej części do samochodu zajmuje wiele czasu, przez co niektórzy kierowcy zniechęcają się do samodzielnego kupowania i powierzają to zadanie pracownikom serwisu. Problem...

Bardzo często znalezienie potrzebnej części do samochodu zajmuje wiele czasu, przez co niektórzy kierowcy zniechęcają się do samodzielnego kupowania i powierzają to zadanie pracownikom serwisu. Problem w tym, że z reguły przekłada się to na dużo wyższe ceny. Lepiej więc, jeżeli tylko jest taka możliwość, samemu zamówić nowy mechanizm różnicowy lub inne elementy, bo dzięki temu można zyskać gwarancję dobrej jakości oraz skorzystać z najlepszych w danym momencie cen. Podobnie jest z oponami, których...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

TVprzemyslowa sp. z o.o. sp.k. System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony

System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony

System Reconeyez to mobilny monitoring ze sztuczną inteligencją, pozwalającą na inteligentne wykrycie wtargnięcia, zapewniając brak fałszywych alarmów. Rozwiązanie zakorzenione jest w przemyśle obronnym...

System Reconeyez to mobilny monitoring ze sztuczną inteligencją, pozwalającą na inteligentne wykrycie wtargnięcia, zapewniając brak fałszywych alarmów. Rozwiązanie zakorzenione jest w przemyśle obronnym - jego odpowiednik dla celów wojskowych działa aktualnie w 38 krajach.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

eobuwie.com.pl Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Jakie powinny być wygodne buty do biegania? Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla...

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla Twoich stawów. Jak wybrać najlepsze i najwygodniejsze buty do biegania?

Redakcja Operator U.S. Navy SEALs odznaczony Medalem Honoru

Operator U.S. Navy SEALs odznaczony Medalem Honoru Operator U.S. Navy SEALs odznaczony Medalem Honoru

Edward C. Byers Jr. - Senior Chief Special Warfare Operator, za niezwykłą odwagę podczas służby w Afganistanie, zostanie w poniedziałek, 29 lutego br., odznaczony Medalem Honoru przez prezydenta Stanów...

Edward C. Byers Jr. - Senior Chief Special Warfare Operator, za niezwykłą odwagę podczas służby w Afganistanie, zostanie w poniedziałek, 29 lutego br., odznaczony Medalem Honoru przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Redakcja Wojna Restrepo

Wojna Restrepo Wojna Restrepo

Wojna Restrepo jest jednym z nielicznych filmów we współczesnej kinematografii, w którym zarówno kule jak i wznoszony przez nie obłoczek kurzu tuż przy nogach stojącego żołnierza są do bólu prawdziwe.

Wojna Restrepo jest jednym z nielicznych filmów we współczesnej kinematografii, w którym zarówno kule jak i wznoszony przez nie obłoczek kurzu tuż przy nogach stojącego żołnierza są do bólu prawdziwe.

Redakcja Bitwa o Irak

Bitwa o Irak Bitwa o Irak

Kanwą fabularyzowanego dokumentu Nicka Broomfielda jest masakra w irackiej miejscowości Haditha pod koniec 2005 roku, gdzie w odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines zabijają 24 cywilów, w tym kobiety...

Kanwą fabularyzowanego dokumentu Nicka Broomfielda jest masakra w irackiej miejscowości Haditha pod koniec 2005 roku, gdzie w odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines zabijają 24 cywilów, w tym kobiety i dzieci.

Redakcja Armadillo - wojna jest w nas

Armadillo - wojna jest w nas Armadillo - wojna jest w nas

Armadillo to nazwa wojskowej bazy operacyjnej, zlokalizowanej w prowincji Helmand w południowym Afganistanie. Stacjonuje w niej zazwyczaj około 170 brytyjskich i duńskich żołnierzy. Są wśród nich młodzi...

Armadillo to nazwa wojskowej bazy operacyjnej, zlokalizowanej w prowincji Helmand w południowym Afganistanie. Stacjonuje w niej zazwyczaj około 170 brytyjskich i duńskich żołnierzy. Są wśród nich młodzi ludzie, traktujący wyjazd wojnę niczym przygodę, test lub wyzwanie, któremu nie da się oprzeć.

Redakcja Misyjne historie - "Weterani. Wyrwani śmierci"

Misyjne historie - "Weterani. Wyrwani śmierci" Misyjne historie - "Weterani. Wyrwani śmierci"

25 maja FOKUS TV rozpoczął emisję serialu dokumentalnego produkcji własnej „Weterani. Wyrwani śmierci”. Bohaterami programu są polscy żołnierze, którzy zostali ciężko ranni podczas misji w Afganistanie....

25 maja FOKUS TV rozpoczął emisję serialu dokumentalnego produkcji własnej „Weterani. Wyrwani śmierci”. Bohaterami programu są polscy żołnierze, którzy zostali ciężko ranni podczas misji w Afganistanie. Przeżyli piekło wojny dzięki pomocy kolegów i polskich lekarzy walczących o ich życie. W serialu zostały wykorzystane zdjęcia dotąd niepublikowane w mediach. Serial powstał przy współpracy z Wojskowy Instytutem Medycznym w Warszawie, w którym leczeni byli bohaterowie.

Redakcja Długa droga do domu / The Long Road Home

Długa droga do domu / The Long Road Home Długa droga do domu / The Long Road Home

Entuzjaści przenoszenia wojennych historii na kinowy czy telewizyjny ekran mają nowy "powód do mruczenia". Jest nim mini-serial produkcji National Geographic pt. "Długa droga do domu" (The Long Road Home),...

Entuzjaści przenoszenia wojennych historii na kinowy czy telewizyjny ekran mają nowy "powód do mruczenia". Jest nim mini-serial produkcji National Geographic pt. "Długa droga do domu" (The Long Road Home), opowiadający o kilkugodzinnej walce żołnierzy jednego z plutonów 1. Dywizji Kawalerii z Ford Hood w Teksasie, jaka rozegrała się w kwietniu 2004 r. w Iraku.

Redakcja Wojenny świat w skali mikro, czyli szaleństwo i okrucieństwo dorosłych oczami dzieci

Wojenny świat w skali mikro, czyli szaleństwo i okrucieństwo dorosłych oczami dzieci Wojenny świat w skali mikro, czyli szaleństwo i okrucieństwo dorosłych oczami dzieci

II wojna światowa zakończyła się 72 lata temu. Patrząc na kolejne lata dochodzimy do wniosku, że po jednym z najbardziej brutalnych i okrutnych konfliktów, których pochłonął miliony żyć, niczego się nie...

II wojna światowa zakończyła się 72 lata temu. Patrząc na kolejne lata dochodzimy do wniosku, że po jednym z najbardziej brutalnych i okrutnych konfliktów, których pochłonął miliony żyć, niczego się nie nauczyliśmy. Także mimo swobodnego dostępu do informacji, ogromnej liczby źródeł traktujących o II wojnie światowej, symbole i wydarzenia z nią związane wydają się mieć obecnie więcej wspólnego z modą (np. odzieżową) niż ze świadomością i wiedzą czy bolesną historią. Ignorancja czy brak chęci, by...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops