Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni - formacja do zadań specjalnych

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni
Zdjęcie: Łukasz Grzyb

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni


Zdjęcie: Łukasz Grzyb

Pogląd, iż cyberprzestrzeń jest kolejną domeną walki, był powszechny przez lata. Jednak dopiero w Warszawie podczas szczytu NATO zarówno państwa członkowskie, jak i te niebędące członkami sojuszu oficjalnie uznały cyberprzestrzeń, obok ziemi, morza i przestrzeni powietrznej za kolejną domenę operacyjną.

Zdjęcia: Łukasz Grzyb

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Nowa jednostka specjalna Irlandii

Nowa jednostka specjalna Irlandii Nowa jednostka specjalna Irlandii

Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Irlandii ogłosiło powstanie nowej jednostki specjalnej pod nazwą Ireland Special Operations Forces, w skrócie IRL-SOF. Nowa formacja powstanie dzięki rozbudowie...

Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Irlandii ogłosiło powstanie nowej jednostki specjalnej pod nazwą Ireland Special Operations Forces, w skrócie IRL-SOF. Nowa formacja powstanie dzięki rozbudowie i restrukturyzacji istniejącej od 1980 roku jednostki specjalnej Army Ranger Wing (ARW). Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: Óglaigh na hÉireann / Irish Defence Forces

Krzysztof Mątecki Podlaska GZD

Podlaska GZD Podlaska GZD

W 2019 roku powołano do życia Podlaską Grupę Zabezpieczenia Działań, która ma za zadanie zwalczać przestępczość zorganizowaną specjalizującą się w przestępstwach gospodarczych. Grupa ta działa na terenie...

W 2019 roku powołano do życia Podlaską Grupę Zabezpieczenia Działań, która ma za zadanie zwalczać przestępczość zorganizowaną specjalizującą się w przestępstwach gospodarczych. Grupa ta działa na terenie województwa podlaskiego i całej Polski, a jej głównym zadaniem jest wsparcie Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Ministerstwa Finansów (WDTiO) w czasie ich działań realizacyjnych. Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: Gazeta Policyjna, Marek Kupczewski, PUCS w Białymstoku

Krzysztof Mątecki, Tomasz Łukaszewski Policyjni kontrterroryści

Policyjni kontrterroryści Policyjni kontrterroryści

Polska dysponuje 18 wysoce wyspecjalizowanymi jednostkami kontrterrorystycznymi Policji, których nadrzędnym celem jest fizyczne zwalczanie terroryzmu. Siedemnaście z nich to Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne...

Polska dysponuje 18 wysoce wyspecjalizowanymi jednostkami kontrterrorystycznymi Policji, których nadrzędnym celem jest fizyczne zwalczanie terroryzmu. Siedemnaście z nich to Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne Policji (SPKP), podlegające pod Komendy Wojewódzkie Policji. Skład uzupełnia Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, który od tego roku odpowiada za koordynację i przeprowadzanie selekcji do służby KT.

Szefowie Państw i Rządów uczestniczących w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w Warszawie w dniach 8 i 9 lipca 2016 roku za pośrednictwem Komunikatu ze szczytu NATO w Warszawie jednoznacznie zadeklarowali: „(…) Teraz, w Warszawie, potwierdzamy mandat NATO do obrony i uznajemy cyberprzestrzeń za obszar działań, w którym NATO musi bronić się tak samo skutecznie jak w powietrzu, na lądzie i na morzu. Poprawi to zdolność NATO do ochrony tych obszarów i prowadzenia w nich działań oraz do zachowania swobody działań i decyzji w każdych okolicznościach; będzie się również przyczyniać do poszerzenia obszaru odstraszania i obrony NATO: cyberobrona w dalszym ciągu będzie włączona w planowanie operacyjne oraz operacje i misje Sojuszu, i będziemy wspólnie pracować, aby przyczynić się do ich sukcesu. Ponadto zapewni to skuteczniejszą organizację cyberobrony NATO i lepsze zarządzanie zasobami, umiejętnościami i zdolnościami. Stanowi to element adaptacji NATO w dłuższej perspektywie (…).

Ponadto, aby zapewnić, że NATO dotrzyma kroku dynamicznie zmieniającemu się otoczeniu oraz sprosta pojawiającym się cyberzagrożeniom, państwa członkowskie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego podpisały w 2016 roku Zobowiązanie do cyberobrony (ang. Cyber Defence Pledge). W wyrazie wzajemnej obrony i solidarności sojuszniczej państwa członkowskie potwierdziły swoje zobowiązanie do wzmocnienia i poprawy cyberobrony krajowych sieci (w domyśle teleinformatycznych) oraz infrastruktury poprzez rozwijanie najpełniejszego zakresu zdolności.

Konsekwencją przyjętego zobowiązania oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa Polski i jej obywateli w cyberprzestrzeni była potrzeba zbudowania zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (SZ RP) do „jak najpełniejszego zakresu zdolności” do cyberdziałań. Ponadto Zobowiązanie NATO do cyberobrony w drugim punkcie przywołuje artykuł 3 Traktatu Waszyngtońskiego, który jednoznacznie wskazuje, że „dla skuteczniejszego osiągnięcia celów niniejszego Traktatu Strony, każda z osobna i wszystkie razem, przez stałą i skuteczną samopomoc i pomoc wzajemną będą utrzymywały i rozwijały swoją indywidualną i zbiorową zdolność do odparcia zbrojnej napaści. Oznacza to dla Polski wymóg posiadania zdolności SZ RP do cyberdziałań. Jednak resort obrony narodowej (RON) wiele działań zmierzających do budowania zdolności w zakresie ochrony sieci i systemów teleinformatycznych RON podjął już przed 2016 rokiem. Przedsięwzięć było wiele, jednak w tym miejscu przedstawione zostaną jedynie główne.

W celu zapewnienia realizacji i koordynacji procesów zapobiegania, wykrywania i reagowania na incydenty komputerowe w systemach i sieciach teleinformatycznych resortu obrony narodowej, z wyłączeniem systemów i sieci teleinformatycznych i narodowych segmentów sieci międzynarodowych Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego w 2008 roku zorganizowano System Reagowania na Incydenty Komputerowe (SRnIK). Zgodnie z tym aktem prawnym System Reagowania na Incydenty Komputerowe resortu obrony narodowej zorganizowany był w trzypoziomową strukturę:

  1. Centrum Koordynacyjne, którego funkcję spełniało Wojskowe Biuro Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki (WBBŁiI),
  2. Centrum Wsparcia Technicznego (CWT), którego funkcję spełniało Centrum Zarządzania Systemami Teleinformatycznymi (CZT),
  3. administratorzy systemów i sieci teleinformatycznych w jednostkach i komórkach organizacyjnych.

Z dniem 1 kwietnia 2011 roku, Minister Obrony Narodowej postanowił o utworzeniu:

  • Resortowego Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Sieci i Usług Teleinformatycznych (RCZBSiUT), które przejęło (po WBBŁiI jako jego następca prawny) funkcję Centrum Koordynacyjnego SRNiK.
  • Resortowego Centrum Zarządzania Sieciami i Usługami Teleinformatycznymi (RCZSiUT), które przejęło (po CZST jako następca prawny) funkcję Centrum Wsparcia Teleinformatycznego.

Minister Obrony Narodowej w dniu 1 czerwca 2013 roku utworzył Narodowe Centrum Kryptologii (NCK), do którego zadań należała konsolidacja kompetencji i zasobów resortu obrony narodowej w obszarze kryptologii w szczególności prowadzenia badań projektowanie oraz wytwarzanie nowych produktów w ramach działalności między innymi badawczo-rozwojowej i wdrożeniowej w zakresie związanym z kryptologią.

W SRnIK w 2014 roku zmieniły się elementy:

  1. funkcję Centrum Koordynacyjnego przejęła właściwa komórka wewnętrzna NCK,
  2. funkcję Centrum Technicznego przejęła właściwa komórka wewnętrzna RCZBSiUT,
  3. administratorzy systemów teleinformatycznych w jednostkach i komórkach organizacyjnych.

W 2014 roku pojawiła się definicja obszaru odpowiedzialności SRnIK, czyli definicja cyberprzestrzeni, która określiła, iż cyberprzestrzeń rozumiana będzie zgodnie z art. 2 ust. 1b ustawy z dnia 29 sierpnia 2002 r. o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej [Dz.U. z 2014 r., poz. 1815 oraz z 2015 r., czyli przestrzeń przetwarzania i wymiany informacji tworzoną przez systemy teleinformatyczne, określone w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. Nr 64, poz. 565, z późn. zm.)], wraz z powiązaniami pomiędzy nimi oraz relacjami z użytkownikami.

Kolejną zmianą w RON było rozformowanie Departamentu Informatyki i Telekomunikacji i sformowanie Inspektoratu Systemów Informacyjnych, będącego jednostką organizacyjną RON podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Inspektorat rozpoczął funkcjonowanie z dniem 1 października 2013 r.

centrum bezpieczeństwa cybernetycznego sił zbrojnych

Zdjęcie: Łukasz Grzyb

Rok 2015 przyniósł kolejne zmiany w SRnIK (w kontaktach międzynarodowych określany był jako MIL-CERT PL). Nadal posiadał trzypoziomową strukturę, jednak tworzyły ją:

  1. Centrum Koordynacyjne SRnIK, którego funkcję pełniła właściwa komórka wewnętrzna Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW),
  2. Centrum Wsparcia SRnIK, którego funkcję pełniła właściwa komórka wewnętrzna RCZBSiUT,
  3. administratorzy systemów teleinformatycznych w jednostkach i komórkach organizacyjnych.

W sierpniu 2018 roku zapadła decyzja, że funkcję Centrum Wsparcia SRnIK przejęła właściwa komórka wewnętrzna NCK. Zgodnie z tą decyzją podjętą w listopadzie 2019 roku SRnIK przestał funkcjonować.

Czytaj też: Infrastruktura, która gwarantuje przetrwanie >>>

Zgodnie z informacjami zawartymi w otwartych źródłach w ramach funkcjonowania SRnIK opracowano katalog (klasyfikację) incydentów i podporządkowany do nich zbiór procedur działania, prowadzono wymianę informacji z innymi podmiotami państwowymi realizującymi zadania w zakresie ochrony cyberprzestrzeni RP, określono wskaźniki (mierniki realizacji zadań) w powiązaniu z szacowaniem ryzyka, przyjęto „Politykę resortu obrony narodowej w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni” oraz opracowano „Projekt założeń do planu obrony cyberprzestrzeni”. Przedstawiciele resortu obrony narodowej brali udział w ćwiczeniach systemu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, prowadzono testy systemów i sieci teleinformatycznych.

Od 1 lipca 2010 roku funkcjonowanie rozpoczęło Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych (CBC SZ). Jako jednostka organizacyjna MON podporządkowana została szefowi Zarządu Planowania i Systemów Dowodzenia i Łączności – P6 Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych.

CBC SZ było pierwszym podmiotem w SZ RP właściwym do budowania zdolności do działań militarnych w cyberprzestrzeni. Była to jednostka poziomu taktycznego. Podmiot ten zapoczątkował rozwój w SZ RP działań defensywnych i oraz dał zaczątki ofensywy. Zgodnie z oficjalnymi źródłami w Centrum zadania realizowało kilkudziesięciu wykwalifikowanych żołnierzy.

Jednym z podstawowych zadań Centrum było przygotowanie doktryny prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni. Jednostka ta realizowała również prace nad projektem Doktryny Działań Cyberprzestrzennych. Głównym obszarem zadaniowym dla CB CSZ było przygotowanie zasobów osobowych oraz zabezpieczenie zaplecza technicznego w celu osiągnięcia zdolności do prowadzenia operacji ofensywnych w cyberprzestrzeni.

Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych z dniem 15 listopada 2013 roku zostało przekazane wraz z zadaniami w podporządkowanie dyrektorowi Narodowego Centrum Kryptologii.

Odznaka  pamiątkowa Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych (CBC SZ); źródło: Decyzja Nr 172/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 19 maja 2015 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej
Centrum Bezpieczeństwa C.

Odznaka pamiątkowa Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych (CBC SZ); (Decyzja Nr 172/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 maja 2015 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych - załącznik 1).


Źródło: Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 maja 2015 roku, poz. 150

Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych otrzymało odznakę pamiątkową oraz oznakę rozpoznawczą CBC SZ. Odznaka  pamiątkowa  CBC SZ  ma kształt proporczyka barwy chabrowo-czarnej ze srebrzystym obrzeżem. Barwy te nawiązują do barw jednostek dowodzenia i łączności. W górnej części proporczyka,  na  srebrzystej  szarfie,  umieszczony  jest  skrót  nazwy  –  „CBC  SZ”.  Poniżej znajduje się wizerunek orła Ministerstwa Obrony Narodowej trzymającego w szponach klucz. Symbole umieszczone na odznace nawiązują do realizowanych zadań.

Pełną gotowość bojową CBC SZ miało osiągnąć w 2015. Niestety, do tego nie doszło. Ostatecznie jednostka została rozformowana przed upływem tego terminu, a na jej bazie sformowano Centrum Operacji Cybernetycznych (COC). Minister Obrony Narodowej w styczniu 2017 roku określił, iż Centrum Operacji Cybernetycznych przejmuje dziedzictwo tradycji Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych (funkcjonujące w latach 2010–2015).

Jednostka utrzymuje dotychczasowe i buduje nowe zdolności umożliwiające wykonywanie zadań o znaczeniu strategicznym i operacyjnym w okresie pokoju i wojny, a także w sytuacjach kryzysowych przy wykorzystaniu specjalistów, sprzętu, technik, sposobów działania i procedur niebędących w standardowym użyciu innych rodzajów sił zbrojnych, zapewniając jednocześnie swobodę działania SZ RP we współczesnej przestrzeni walki. Poprzez nieustanne, wysoce wyspecjalizowane, unikalne w skali SZ RP szkolenie oparte na specjalnie przygotowanym i wdrożonym systemie wykorzystującym najnowocześniejsze technologie, sprzęt, oprogramowanie, metodyki i techniki skupione wokół zbudowanego na jego potrzeby środowiska treningowego personel jednostki przygotowuje się do natychmiastowej realizacji każdej misji i zadania w cyberprzestrzeni, zarówno samodzielnie, jak i na rzecz oraz w kooperacji z rodzajami sił zbrojnych i wojsk, a także podmiotami pozamilitarnymi w układzie narodowym, sojuszniczym i koalicyjnym.

Wzór graficzny odznaki rozpoznawczej Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych na mundur wyjściowy

Wzór graficzny oznaki rozpoznawczej Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych na mundur wyjściowy – załącznik nr 3 (po lewej) i na mundur polowy – załącznik nr 4 (po prawej); (Decyzja Nr 172/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 maja 2015 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych


Źródło: Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 maja 2015 roku, poz. 150

Kultura służby i pracy w jednostce budowana jest w oparciu o prawdy znane z innych elitarnych formacji SZ RP, w ramach których ludzie są ważniejsi niż sprzęt, a jakość jest ważniejsza niż ilość. Zdolności jednostki nie mogą być produktem masowym i powinny być tworzone oraz rozwijane zawczasu, a nie po tym, jak zaistnieje potrzeba ich użycia. Skuteczność działania COC jest pochodną bezprzykładnego współdziałania z jednostkami innych formacji Sił Zbrojnych oraz służb specjalnych RP.

Decyzją Nr 2/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej Centrum Operacji Cybernetycznych wprowadzono odznakę pamiątkową oraz oznakę rozpoznawczą Centrum Operacji Cybernetycznych.

pamiątkowa odznaka oraz odznaka rozpoznawcza Centrum Operacji Cybernetycznych

Po lewej: wzór graficzny odznaki pamiątkowej Centrum Operacji Cybernetycznych (Decyzja Nr 2/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 stycznia 2017 r.  w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej Centrum Operacji Cybernetycznych - załącznik Nr 1; po prawej: wzór graficzny oznaki rozpoznawczej Centrum Operacji Cybernetycznych na mundur wyjściowy (załącznik Nr 3 tamże)


Źródło: Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 marca 2017 roku, poz. 54

Na bazie Centrum Operacji Cybernetycznych sformowane zostaną Siły Obrony Cyberprzestrzeni, które docelowo zostaną przekształcone w Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (WOC).

W marcu 2019 roku Minister Obrony Narodowej zmienił nazwę NCK na Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC). Do zakresu zadań Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni należy w szczególności: realizacja zadań związanych z prowadzeniem badań, projektowaniem, budową, wdrażaniem, użytkowaniem oraz ochroną narodowych technologii kryptologicznych; wytwarzanie nowych produktów dla państwa przez zespolenie potencjału naukowego i przemysłowego w obszarze zaawansowanych technologii informatycznych i kryptograficznych czy realizacja zadań w zakresie kryptologii zleconych, za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej, przez inne organy państwa lub administracji publicznej. Centrum prowadzi także działalność naukowo-edukacyjną, badawczo-rozwojową, wdrożeniową oraz opiniodawczą.

NCBC jest instytucją ekspercką MON, która zapewnia funkcjonowanie oraz bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych całego resortu. Centrum odpowiada za kluczowe obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz budową i eksploatacją systemów IT. Pełni także funkcję krajowego CSIRT-MON. NCBC jest też odpowiedzialne za utworzenie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. NCBC jest instytucją obejmującą ponad 5 tysięcy personelu (żołnierzy i pracowników RON) skupionych w samym NCBC, dziesięciu jednostkach podporządkowanych oraz ponad 100 Rejonach Wsparcia Teleinformatycznego i Węzłów Teleinformatycznych.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni im. Jerzego Witolda Różyckiego posiada własną odznakę pamiątkową, oznaki rozpoznawcze oraz proporczyk na beret. Minister Obrony Narodowej w lutym 2019 roku uruchomił program CYBER.MIL.PL,  a we wrześniu 2019 r. zatwierdził Koncepcję organizacji i funkcjonowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, opracowaną przez Dyrektora NCBC i zarazem Pełnomocnika MON ds. utworzenia WOC. Zgodnie z tym dokumentem do końca 2022 r. powstanie Dowództwo WOC, a do końca 2024 roku WOC osiągną gotowość do działań operacyjnych. Program CYBER.MIL.PL stanowi kompleksową odpowiedź na aktualne zagrożenia i jako efektywnie działająca platforma buduje nowe zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa. CYBER.MIL.PL to przełomowa zmiana zdolności Sił Zbrojnych RP.

Z myślą o przyszłych kadrach, NCBC podjęło współpracę z wojskowymi i cywilnymi uczelniami wyższymi poprzez uruchomienie Programu Cyfrowych Ambasadorów NCBC. W ten sposób dociera do uczelnianych prymusów i entuzjastów. Mając na uwadze potrzeby całego Wojska Polskiego rozbudowywana jest infrastruktura, czego efektem jest otwarcie nowoczesnego Centrum Obliczeniowo-Projektowego i Projektowo-Konstrukcyjnego.

W NCBC funkcjonuje zespół CSIRT MON, który w trybie ciągłym reaguje na występujące incydenty komputerowe i zapewnia bezpieczeństwo RON w cyberprzestrzeni. Program CYBER.MIL.PL to także budowanie silnej pozycji na arenie międzynarodowej. Prowadzona jest intensywna rekrutacja żołnierzy i pracowników RON oraz doskonalenie kompetencji tych, którzy już na co dzień bronią nas w cyberprzestrzeni. Rekrutacja do NCBC, które jest odpowiedzialne za formowanie WOC, prowadzona jest przy wykorzystaniu nowoczesnych, elektronicznych narzędzi komunikacyjnych, takich jak Twitter, Facebook, Messenger, LinkedIn czy Skype.

Wojskach Obrony Terytorialnej uruchomiono komponent właściwy do działań w cyberprzestrzeni, w którego składzie przewidziano ponad stuosobowy Zespół Działań Cyberprzestrzennych. Formacja przeznaczona jest dla osób, które zechcą kontynuować karierę zawodową na rynku cywilnym i jednocześnie służyć W SZ RP na rzecz bezpieczeństwa Polaków w cyberprzestrzeni.

Również w dobie pandemii cyberżołnierze NCBC wraz Rządowym Centrum Bezpieczeństwa (RCB) realizują zadania na rzecz bezpieczeństwa Polski w cyberprzestrzeni. Zabezpieczają funkcjonowanie oprogramowania GisCOVID-19, pozwalającego na szybsze i precyzyjniejsze reagowanie na rozwój sytuacji związanej z COVID-19. NCBC udostępnia RCB infrastrukturę teleinformatyczną oraz zapewnia wsparcie eksperckie do jej prawidłowego funkcjonowania. Ponadto, eksperci z NCBC i WAT stworzyli aplikację pod nazwą Health Environment for Living in Pandemia (H.E.L.P.), której celem jest wyszukiwanie osób z koronawirusem znajdujących się w pobliżu i ostrzeganie użytkowników telefonów komórkowych przed niebezpieczeństwem. Aplikacja powstała w ramach #BuildforCOVID19 Global online Hackathon – międzynarodowego przedsięwzięcia zorganizowanego na platformie DEVPOST i wspieranego przez World Health Organization i naukowców z Chan Zuckerberg Biohub.

W ramach budowania zdolności do cyberdziałań w listopadzie 2020 roku zostało otwarte Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC). Instytucja ta podporządkowana jest MON za pośrednictwem NCBC, ECSC jest ośrodkiem szkoleniowym dla cyberżołnierzy. Głównym zadaniem ECSC jest prowadzenie szkoleń i ćwiczeń oraz poszerzanie kompetencji SZ RP w zakresie cyberdziałań. Eksperckie Centrum, podnosząc kwalifikacje żołnierzy i pracowników, będzie pełnić też funkcję jednostki do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni, a także odgrywać rolę jednostki konsolidującej potencjał ekspercki oraz wspierającej Ministerstwo Obrony Narodowej w rozwijaniu współpracy krajowej i międzynarodowej. Jednym z zasadniczych celów ECSC jest wyszkolenie kadr na potrzeby WOC, a także przygotowanie i utrzymanie środowiska na potrzeby prowadzenia procesu certyfikacji personelu i jednostek wojskowych w ramach tworzenia WOC.

W strukturach Akademii Sztuki Wojennej 1 czerwca 2020 roku powstał nowy think tank – Akademickie Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa. Zadania realizowane przez ten ośrodek koncentrują się w szczególności na przygotowywaniu opracowań analitycznych raportów i rekomendacji w zakresie cyberbezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów prawnych, na potrzeby RON oraz innych podmiotów działających na rzecz cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.

We wrześniu 2020 roku w Akademii Marynarki Wojennej utworzono ośrodek analityczno-ekspercki – Morskie Centrum Cyberbezpieczeństwa (MCC), przeznaczone do prowadzenia badań naukowych, analiz eksperckich oraz cyklicznych szkoleń na rzecz SZ RP, służb, administracji publicznej, przemysłu oraz społeczeństwa. Ponadto Centrum koordynuje współpracę oraz wspomaga działania w obszarze cyberbezpieczeństwa, w szczególności związanego z obszarem morskim i kosmicznym, na potrzeby RON, w tym kadry kierowniczej oraz innych podmiotów działających na rzecz cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2020 roku uruchomiono program Ministra Obrony Narodowej „CYBER.MIL z klasą”. Polega on na utworzeniu i prowadzeniu w szkołach ponadpodstawowych klas o profilu „cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Do udziału w projekcie zakwalifikowano 16 szkół w całej Polsce, po jednej w każdym województwie. Program zakłada rozszerzone kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwaPrzygotowanie kadr do cyberdziałań odbywa się także w czasie specjalistycznych szkoleń w ramach Legii Akademickiej (LA), kierowanych do studentów, którzy z sukcesem przeszli dodatkową kwalifikację. We wrześniu 2020 roku, pod okiem wojskowych specjalistów z NCBC, w szkoleniu LA z zakresu cyberbezpieczeństwa wzięło udział siedemdziesięciu sześciu najlepszych studentów z całego kraju.

W dniu bezpiecznego Internetu, czyli 8 lutego 2022 roku Minister Obrony Narodowej na bazie NCBC i jednostek bezpośrednio podporządkowanych powołał Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Wojska Obrony Cyberprzestrzeni jako specjalistyczny komponent Sił Zbrojnych są właściwe do realizacji pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni, w szczególności w zakresie proaktywnej ochrony oraz aktywnej obrony elementów i zasobów cyberprzestrzeni kluczowych z punktu widzenia Sił Zbrojnych. Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni podporządkowane są jednostki poziomu taktycznego. Ich prawidłowe funkcjonowanie zapewnia Jednostka Wsparcia Działań. DKWOC odpowiada również w resorcie obrony narodowej za kluczowe obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz budową i eksploatacją systemów IT.

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni prowadzi też działalność naukowo-edukacyjną, wdrożeniową, badawczo-rozwojową i opiniodawczą. Eksperci DKWOC opracowują nowoczesne metody wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektują rozwiązania do ochrony i zabezpieczenia informacji, rozwijają też własne metody i urządzenia kryptograficzne.

Nieprzerwanie trwa proces informatyzacji SZ RP. W tym celu projektuje, implementuje i wdraża się szereg rozwiązań technicznych, które są ukierunkowane na dostarczanie użytkownikom funkcjonalności przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowania.

Podsumowując. Proces formowania WOC został ukończony. Ponadto RON w ramach programu CYBER.MIL.PL konsoliduje i buduje struktury cyberbezpieczeństwa; edukuje, szkoli i trenuje obecne i przyszłe kadry; współpracuje z partnerami zagranicznymi i buduje silną pozycję międzynarodową Polski oraz podnosi poziomu bezpieczeństwa resortowych oraz wojskowych sieci i systemów teleinformatycznych.

Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo - wojny przy klawiaturze >>>

Nie do przecenienia jest działalność krajowego CISIRT MON funkcjonującego w ramach NCBC, które zapewnia bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni poprzez monitorowanie, analizowanie sieci i systemów teleinformatycznych RON w trybie 24/7/365, reagując na incydenty naruszające bezpieczeństwo tychże sieci i systemów oraz ich użytkowników.

[na podstawie ogólnodostępnych źródeł]

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami Cenna współpraca Trening WZD MOSG z Finami

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej...

Grupa funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej od 28 września do 4 października 2014 roku przebywała w Finlandii. Na zaproszenie Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoki Fińskiej (Suomenlahden Valmiusjoukkue Merivartiosto) uczestniczyła w szkoleniu z udziałem żołnierzy Specjalnej Jednostki Fińskiej Marynarki Wojennej ETO (Erikoistoimintaosasto).

Ireneusz Chloupek 10-lecie WR KSP

10-lecie WR KSP 10-lecie WR KSP

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z...

1 stycznia 2005 r. Komendant Stołeczny owołał do życia w pionie kryminalnym warszawskiej policji nową jednostkę specjalnądo wsparcia innych jego komórek na najbardziej niebezpiecznych odcinkach walki z przestępczością - Wydział Realizacyjny KSP. W ciągu następnych 10 lat należał on do najaktywniejszych bojowo policyjnych pododdziałów specjalnych w kraju, zdobywając podczas kolejnych „realizacji” bogate doświadczenie i wypracowując własną „tożsamość taktyczną”.

Ireneusz Chloupek KJK Komandosi Fiordów

KJK Komandosi Fiordów KJK Komandosi Fiordów

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej....

Położona na północnej flance NATO Norwegia, mimo mierzącej ponad 80 000 km linii brzegowej (wraz z wyspami), jeszcze do niedawna nie posiadała w swych siłach zbrojnych wyspecjalizowanej formacji morskodesantowej. Do ofensywnych działań od strony morza przygotowany był jedynie mały pododdział dywersyjny płetwonurków bojowych marynarki wojennej MJK, defensywne zaś pozostawały domeną artylerii nabrzeżnej. Dopiero w 2001 r., w ramach reorganizacji marynarki, powołano w jej strukturze rozpoznawczo-uderzeniową...

SPECIAL OPS SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych SPECIAL OPS patronem medialnym Mistrzostw Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak...

11 czerwca br. w Centrum Szkolenia Policji Legionowo ruszają Mistrzostwa Polski Jednostek Specjalnych w Dyscyplinach Wytrzymałościowo-Siłowych. To pierwsza tego typu impreza w Polsce organizowana na tak szeroką skalę. Została wpisana do kalendarza wydarzeń sportowych pod patronatem Komendanta Głównego Policji na rok 2015.

Ireneusz Chloupek KOBRA SAT KWP w Lublinie

KOBRA SAT KWP w Lublinie KOBRA SAT KWP w Lublinie

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały...

W 2003 r. w strukturze lubelskiej policji utworzono własną Sekcję Antyterrorystyczną (SAT KWP) – jedną z siedmiu nowych jednostek tego typu w Polsce, sformowanych w komendach wojewódzkich, które nie dysponowały Samodzielnym Pododdziałem Antyterrorystycznym. W Lublinie rozwinięto ją z funkcjonującej tam już od kilku lat, nieetatowej Sekcji Specjalnej.

SPECIAL OPS 25 lat GROM

25 lat GROM 25 lat GROM

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy...

Czerwiec 2015 r. to dla nas czas szczególny. To miesiąc, w którym jedna z najlepszych światowych, a także polskich jednostek specjalnych obchodzi swoje święto – ćwierćwiecze istnienia. Z okazji 25. rocznicy powstania Jednostki Wojskowej GROM redakcja SPECIAL OPS przygotowała wydanie specjalne SPECIAL OPS EXTRA.

Mateusz J. Multarzyński Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych Polsko-fińskie szkolenie pododdziałów specjalnych

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach...

Szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz morskiego oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej przeprowadzono w dniach 30 maja do 6 czerwca. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, Lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej z udziałem śmigłowca Straży Granicznej oraz najnowszego patrolowca Fińskiej Straży Granicznej "Turva", który specjalnie przypłynął w piątek do Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej.

Ireneusz Chloupek Ratownicy

Ratownicy Ratownicy

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię...

Przechodzą zaawansowane szkolenie spadochronowe, nurkowe i surwiwalowe oraz trudny trening fizyczny. Działają w niewielkich zespołach, w najtrudniejszych warunkach, często na tyłach wroga i ramię w ramię z operatorami najlepszych jednostek specjalnych amerykańskich sił zbrojnych. W odróżnieniu od nich zasadniczym celem US Air Force Pararescue jest jednak ratowanie życia towarzyszy broni oraz poszukiwanie i odzyskiwanie utraconego personelu (ang. Personnel Recovery), któremu grozi niebezpieczeństwo...

Ireneusz Chloupek Zespół Interwencji Specjalnych

Zespół Interwencji Specjalnych Zespół Interwencji Specjalnych

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Publikacja opisuje genezę i rys historyczny Zespołu Interwencji Specjalnych zajmującym się m.in. kontrolą ruchu granicznego, jego zadania oraz dzień powszedni jego członków.

Ireneusz Chloupek FUERZAS COMANDO 2015

FUERZAS COMANDO 2015 FUERZAS COMANDO 2015

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych...

23 lipca 2015 r. podczas uroczystej ceremonii w bazie gwatemalskich sił specjalnych w Poptún, ogłoszono wyniki kolejnych, już XI zawodów „Competencia Fuerzas Comando”. W rywalizacji o tytuł najlepszych operatorów i snajperów rozgrywanej między reprezentacjami sił specjalnych większości państw Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej po raz siódmy zwycięzcami zostali kolumbijscy kontrterroryści z jednostki AFEAU.

Dariusz Materniak Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy Siły Operacji Specjalnych Ukrainy

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych...

Jest to niezwykle interesujący artykuł przybliżający Czytelnikowi ogólne wiadomości o systemie organizacji służb wojskowych na Ukrainie. Autor zawarł w nim podstawową wiedzę o wybranych formacjach wojskowych ilustrując ją unikalnym materiałem fotograficznym.

Ireneusz Chloupek BT DELTA

BT DELTA BT DELTA

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m....

W artykule opisano genezę powstania norweskich sił kontrterrorystycznych Beredskapstroppen, które w policyjnym systemie łączności radiowej otrzymały przydomek Delta. Autor przedstawiając tę jednostkę m. in. przywołuje najbardziej spektakularne jej akcje, w tym szczegóły obławy na Andersa Brevika.

Ireneusz Chloupek Karpacki WZD

Karpacki WZD Karpacki WZD

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej...

Straż Graniczna – jako formacja odpowiedzialna nie tylko za ochronę granic Polski, ale i bardzo ważnego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, w tym zwalczanie naruszającej je przestępczości zorganizowanej na terenie całego kraju – dostosowując swe struktury i formy działania do jak najskuteczniejszego wypełniania nałożonych na nią zadań, powołała do życia w swych szeregach pododdziały specjalne do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań, znane jako Wydziały Zabezpieczenia Działań....

Ireneusz Chloupek Det A, Berlin

Det A, Berlin Det A, Berlin

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu,...

Siły specjalne US Army to temat stosunkowo dokładnie znany i opisywany w wielu źródłach, gdyż nigdy nie ukrywały większości informacji o swych strukturach, zadaniach, szkoleniu, uzbrojeniu i wyposażeniu, wiedząc, że tak naprawdę nie ma to istotnego wpływu na tzw. bezpieczeństwo operacyjne oraz skuteczność konkretnych misji. W ich historii była jednak jednostka jeszcze do niedawna otoczona tak ścisłą tajemnicą, że o jej funkcjonowaniu wiedział mało kto spoza tej formacji.

Ireneusz Chloupek Brygada OZ

Brygada OZ Brygada OZ

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Publikacja przedstawia Brygadę OZ, jednostkę militarną armii izraelskiej. Autor scharakteryzował jednostki podlegające jej dowództwu, opisał cykle szkoleń, wymagania bojowe i ważniejsze sukcesy bojowe.

Ireneusz Chloupek Komandosi bez państwa

Komandosi bez państwa Komandosi bez państwa

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Artykuł zapoznaje Czytelnika z unikalną wiedzą dotyczącą organizacji sił militarnych Kurdystanu, który na mapie politycznej świata nie istnieje jako państwo.

Ireneusz Chloupek Wydział Ochrony OSŻW

Wydział Ochrony OSŻW Wydział Ochrony OSŻW

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON,...

Autor przedstawił genezę powstania i codzienne działania Wydziału Ochrony warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w MON, innych osobistości państwowych oraz odwiedzających Polskę zagranicznych delegacji wojskowych i nie tylko.

Ireneusz Chloupek Jagdkommando

Jagdkommando Jagdkommando

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty...

Publikacja przedstawia rys historyczny austriackich sił specjalnych Bundesheer - Jagdkommando. Poznajemy ich struktury, system rekrutacji, wyposażenie indywidualne, uzbrojenie... Całość ilustruje bogaty materiał zdjęciowy.

Ireneusz Chloupek BOA KGP po „czterdziestce”

BOA KGP po „czterdziestce” BOA KGP po „czterdziestce”

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji...

40 lat temu sformowano w Polsce pierwszą grupę specjalną o charakterze antyterrorystycznym, której obecnym następcą, po latach zmian nazw, podporządkowania i organizacyjnych, jest od 2008 r. Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (obecnie Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA) - jedna z najstarszych tego typu policyjnych jednostek sił specjalnych do walki z terroryzmem w Europie.

Ireneusz Chloupek K-Komando

K-Komando K-Komando

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego...

Wśród jednostek interwencyjnych Unii Europejskiej zrzeszonych w grupie zadaniowej „Atlas”, estońska K-Komando nie należy ani do najbardziej znanych, ani tak rozbudowanych jak te z największych państw naszego kontynentu, o znacznie dłuższych tradycjach. Mniejsza, proporcjonalnie do wielkości terytorium oraz populacji swego kraju, nie ustępuje jednak unijnym partnerom poziomem profesjonalnego przygotowania do zadań stawianych przed policyjnymi oddziałami kontrterrorystycznymi i posiada spore doświadczenie...

Błażej Bierczyński Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne” Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych. Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...

Ireneusz Chloupek ISOF (Men in Black)

ISOF (Men in Black) ISOF (Men in Black)

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad...

Gdy oddajemy do druku ten numer „SPECIAL OPS”, trwa krwawa batalia o odbicie Mosulu, głównego miasta na północy Iraku, z rąk salafickich ekstremistów islamskich, którzy w 2014 r. przejęli kontrolę nad znaczną częścią tego kraju, w ramach ekspansji z Syrii ich samozwańczego kalifatu, zwanego Państwem Islamskim (ISIS, ISIL, Daesz). Na czele rządowych sił irackich operuje ich najskuteczniejsza, wyróżniająca się czarnym umundurowaniem formacja, funkcjonująca niezależnie od armii i struktur msw - Irackie...

Ireneusz Chloupek Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne Guerrilleros MOE - hiszpańskie jednostki specjalne

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones...

20 lat temu, w ramach planu NORTE (Nueva Organización del Ejército de Tierra) w armii hiszpańskiej powołano do życia 6 października 1997 r. nowe Dowództwo Operacji Specjalnych MOE (Mando de Operaciones Especiales), któremu podporządkowano wszystkie jednostki specjalne wojsk lądowych. Oznaczało to początek nowej ery w już wtedy 40-letniej historii współczesnych „guerrilleros”, jak w tym kraju tradycyjnie nazywa się komandosów.

Mateusz J. Multarzyński Zostań komandosem!

Zostań komandosem! Zostań komandosem!

Zgodnie z Decyzją nr 143/MON Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza, opublikowaną 14 lipca br. w Dzienniku Urzędowym MON, uruchomiony został nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych....

Zgodnie z Decyzją nr 143/MON Ministra Obrony narodowej Antoniego Macierewicza, opublikowaną 14 lipca br. w Dzienniku Urzędowym MON, uruchomiony został nabór na szkolenie kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych. Do Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych działającego w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu na półroczny kurs „Jata” przyjętych zostanie 30 osób niebędących żołnierzami Sił Zbrojnych RP lub funkcjonariuszami służb mundurowych. Wnioski o przyjęcie na szkolenie można składać do 30 września.

Wybrane dla Ciebie

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne » Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.