Czechy: 100 komandosów czeskich sił specjalnych z 601. skupiny speciálních sil wróciło do kraju

Sebastian Miernik  /  21-07-2012
Komandos 601 skupiny specialnich sil podczas realizacji zadań w ramach operacji Enduring Freedom w 2009 r.
Komandos 601 skupiny specialnich sil podczas realizacji zadań w ramach operacji Enduring Freedom w 2009 r. Fot. Fot. 601 skupina specialnich sil

Kolejna zmiana czeskich sił specjalnych rozpoczęła służbę w Afganistanie pod koniec czerwca 2012 r. Zastąpili oni kolegów, którzy stacjonowali w afgańskiej prowincji Nangarhar przez 6 miesięcy. Ich podstawowym zadaniem było szkolenia afgańskich sił, przeciwdziałanie handlem narkotykami, zbieranie informacji na rzecz najwyższego dowództwa ISAF, aresztowania niebezpiecznych przestępców. 601. skupina speciálních sil była podległa dowództwu ISAF.

Żołnierze drugiej zmiany, którzy powrócili do kraju 29 czerwca 2012 r. skonfiskowali prawie tonę haszyszu i innych narkotyków. Przeprowadzili także operacje ratowania zakładników i wykonali wiele innych operacji specjalnych. Wszystkie operacje zostały przeprowadzone wspólnie z afgańskimi siłami bezpieczeństwa.

W ceremonii powitania komandosów z 601. skupiny speciálních sil uczestniczyli Minister Obrony Alexandr Vondra, jego zastępca Michael Hrbata, Szef Sztabu Generalnego gen. Petr Pavel, senatorowie Bozena Sekaninova i Paweł Trpák, Dyrektor Wywiadu Wojskowego gen. Ondrej Palenik, burmistrz Prostějov – miasta, w którym stacjonuje jednostka, członkowie rodzin i inni generałowie i goście, w tym Mohammad Kabir Farahi, ambasador Afganistanu w Republice Czech.

"Podczas gdy w innych jednostkach ludzie mówią o osiąganiu doskonałych wyników, w tej jednostce są one oczywistym standardem. Życzę Wam, abyście nadal pracowali tak samo, jak do tej pory. Dziękuję za wszystko, co zrobiliście w realizacji powierzonych zadań. Jesteście inspiracją dla reszty wojska" – powiedział generał Pavel podczas powitania. Podczas uroczystości żołnierze zostali odznaczenia Krzyżem Zasługi, Medalem Armii za Zasługi, Medalem za Służbę za Granicami Kraju i medalami NATO. Wybrani żołnierze otrzymali pamiątkowe plakietki i odznaki Wywiadu Wojskowego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Druga zmiana działała od 12grudnia 2011 r. Dowódcą 2nd Task Force był płk Pavel Kolar. Pierwsza zmiana czeskich komandosów przebywała w Afganistania od czerwca do grudnia 2011 r. Dowódcą 1st Task Force był płk Karel Rehka. Obydwie zmiany, stacjonujące w Hombre Base w prowincji Nangarhar liczyły 100 komandosów.

Źródło: Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  10

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia sił specjalnych pk. Black Swan 2022

W czwartek 12 maja w bazie lotniczej Szolnok, położonej w środkowych Węgrzech zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia sił specjalnych Black Swan 2022. W ćwiczeniach organizowanych przez NATO...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl