Po wręczeniu sztandaru przez Prezydenta RP został on uroczyście poświęcony przez Biskupa Polowego WP Józefa Guzdka. Później odbyła się koncelebrowana Msza Święta w Katedrze polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem Biskupa Polowego WP
Ustanowienie Święta Kontrwywiadu Wojskowego w dniu 22 czerwca nie jest przypadkowe. Nawiązuje ono do daty 22 czerwca 1920 roku, kiedy to Szef Sztabu Generalnego wyodrębnił kontrwywiad ze struktur Oddziału II Informacyjnego Dowództwa Wojska Polskiego. Wtedy to powstała samodzielna Sekcja VII Defensywy podlegająca bezpośrednio szefowi Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego.
Ustanowienie święta to złożenie hołdu żołnierzom i pracownikom kontrwywiadu okresu międzywojennego. Niejednokrotnie w swej pracy dla dobra Ojczyzny poświęcali dla niej swój trud a nawet życie.
Na sztandarze SKW widnieje napis „Salus Patriae Suprema Lex” - Dobro Ojczyzny najwyższym prawem. Takie słowa są mottem w codziennej pracy wszystkich żołnierzy i pracowników SKW.
O sukcesach SKW okresu II Rzeczpospolitej można mówić wiele. Do najważniejszych z nich należało zdemaskowanie działalności sowieckiego szpiega działającego w Oddziale IV Sztabu Głównego Wojska Polskiego i zatrzymanie go w lipcu 1931 roku.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
W czasie trwania II wojny światowej polski kontrwywiad należał do najskuteczniejszych i najlepiej zorganizowanych służb informacyjnych wśród zachodnich aliantów i przyczynił się znacząco do zwycięstwa w niej.
Niektóre z największych sukcesów kontrwywiadu wojskowego to:
- działalność Biura Szyfrów w czasie wojny polsko-sowieckiej w 1920 roku. Średnio odszyfrowywano 400-500 depesz radiowych, co przyczyniło się walnie do zwycięstwa
- złamanie kodu niemieckiej maszyn szyfrującej „Enigma”. Matematycy pracujący w Biurze Szyfrów Oddziału II SG odczytali depesze a następnie zbudowali kopię „Enigmy”. Dokonali tego w grudniu 1932 roku : Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zegalski. Prze wybuchem II wojny światowej wiedzę na temat „Enigmy” przekazali Brytyjczykom i Francuzom. Po upadku Polski pracowali we Francji a potem w Wielkiej Brytanii. Złamanie kodu „Enigmy” przyczyniło się w znaczący sposób do wygrania przez Aliantów II wojny światowej.
Działalność sławnych poprzedników jest kontynuowana obecnie w SKW.
Żołnierze SKW działali i działają zarówno na terenie kraju jak i poza jego granicami, m.in.: w misjach w Afganistanie, Iraku, Czadzie, Libanie, na Wzgórzach Golan oraz w basenie Morza Śródziemnego, Bośni i Hercegowinie a także w Kosowie
Działając nowocześnie i nieszablonowo żołnierze SKW zbierają cenne informacje pozwalające na zapewnienia bezpieczeństwa w kraju jak i poza nim. Posiadany sprzęt jest coraz nowocześniejszy, personel bardziej aktywny i doskonale przygotowany do służby.
Służbę w tej formacji pełnią doskonale przygotowani pasjonaci pragnący poświęcić siwe siły i umiejętności dla Ojczyzny.
Źródło: SKW