Warszawa: Służba Kontrwywiadu Wojskowego otrzymała sztandar

 MD  /  26-06-2012

22 czerwca został ogłoszony dniem Święta Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Tego dnia w Belwederze Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław Komorowski wręczył sztandar szefowi SKW gen. brygady Januszowi Noskowi.

Po wręczeniu sztandaru przez Prezydenta RP został on uroczyście poświęcony przez Biskupa Polowego WP Józefa Guzdka. Później odbyła się koncelebrowana Msza Święta w Katedrze polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem Biskupa Polowego WP

Ustanowienie Święta Kontrwywiadu Wojskowego w dniu 22 czerwca nie jest przypadkowe. Nawiązuje ono do daty 22 czerwca 1920 roku, kiedy to Szef Sztabu Generalnego wyodrębnił kontrwywiad ze struktur Oddziału II Informacyjnego Dowództwa Wojska Polskiego. Wtedy to powstała samodzielna Sekcja VII Defensywy podlegająca bezpośrednio szefowi Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego.

Ustanowienie święta to złożenie hołdu żołnierzom i pracownikom kontrwywiadu okresu międzywojennego. Niejednokrotnie w swej pracy dla dobra Ojczyzny poświęcali dla niej swój trud a nawet życie.

Na sztandarze SKW widnieje napis „Salus Patriae Suprema Lex” - Dobro Ojczyzny najwyższym prawem. Takie słowa są mottem w codziennej pracy wszystkich żołnierzy i pracowników SKW.

O sukcesach SKW okresu II Rzeczpospolitej można mówić wiele. Do najważniejszych z nich należało zdemaskowanie działalności sowieckiego szpiega działającego w Oddziale IV Sztabu Głównego Wojska Polskiego i zatrzymanie go w lipcu 1931 roku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W czasie trwania II wojny światowej polski kontrwywiad należał do najskuteczniejszych i najlepiej zorganizowanych służb informacyjnych wśród zachodnich aliantów i przyczynił się znacząco do zwycięstwa w niej.

Niektóre z największych sukcesów kontrwywiadu wojskowego to:

- działalność Biura Szyfrów w czasie wojny polsko-sowieckiej w 1920 roku. Średnio odszyfrowywano 400-500 depesz radiowych, co przyczyniło się walnie do zwycięstwa

- złamanie kodu niemieckiej maszyn szyfrującej „Enigma”. Matematycy pracujący w Biurze Szyfrów Oddziału II SG odczytali depesze a następnie zbudowali kopię „Enigmy”. Dokonali tego w grudniu 1932 roku : Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zegalski. Prze wybuchem II wojny światowej wiedzę na temat „Enigmy” przekazali Brytyjczykom i Francuzom. Po upadku Polski pracowali we Francji a potem w Wielkiej Brytanii. Złamanie kodu „Enigmy” przyczyniło się w znaczący sposób do wygrania przez Aliantów II wojny światowej.

Działalność sławnych poprzedników jest kontynuowana obecnie w SKW.

Żołnierze SKW działali i działają zarówno na terenie kraju jak i poza jego granicami, m.in.:  w misjach w Afganistanie, Iraku, Czadzie, Libanie, na Wzgórzach Golan oraz w basenie Morza Śródziemnego, Bośni i Hercegowinie a także w Kosowie

Działając nowocześnie i nieszablonowo żołnierze SKW zbierają cenne informacje pozwalające na zapewnienia bezpieczeństwa w kraju jak i poza nim. Posiadany sprzęt jest coraz nowocześniejszy, personel bardziej aktywny i doskonale przygotowany do służby.

Służbę w tej formacji pełnią doskonale przygotowani pasjonaci pragnący poświęcić siwe siły i umiejętności dla Ojczyzny. 

Źródło: SKW

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto OSŻW Warszawa

18 maja swoje święto obchodził Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. OSŻW Warszawa jest jednym z dwóch oddziałów specjalnych działających w strukturze Żandarmerii Wojskowej. W skład...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl