Warszawa: Służba Kontrwywiadu Wojskowego otrzymała sztandar

 MD  /  26-06-2012

22 czerwca został ogłoszony dniem Święta Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Tego dnia w Belwederze Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Bronisław Komorowski wręczył sztandar szefowi SKW gen. brygady Januszowi Noskowi.

Po wręczeniu sztandaru przez Prezydenta RP został on uroczyście poświęcony przez Biskupa Polowego WP Józefa Guzdka. Później odbyła się koncelebrowana Msza Święta w Katedrze polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem Biskupa Polowego WP

Ustanowienie Święta Kontrwywiadu Wojskowego w dniu 22 czerwca nie jest przypadkowe. Nawiązuje ono do daty 22 czerwca 1920 roku, kiedy to Szef Sztabu Generalnego wyodrębnił kontrwywiad ze struktur Oddziału II Informacyjnego Dowództwa Wojska Polskiego. Wtedy to powstała samodzielna Sekcja VII Defensywy podlegająca bezpośrednio szefowi Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego.

Ustanowienie święta to złożenie hołdu żołnierzom i pracownikom kontrwywiadu okresu międzywojennego. Niejednokrotnie w swej pracy dla dobra Ojczyzny poświęcali dla niej swój trud a nawet życie.

Na sztandarze SKW widnieje napis „Salus Patriae Suprema Lex” - Dobro Ojczyzny najwyższym prawem. Takie słowa są mottem w codziennej pracy wszystkich żołnierzy i pracowników SKW.

O sukcesach SKW okresu II Rzeczpospolitej można mówić wiele. Do najważniejszych z nich należało zdemaskowanie działalności sowieckiego szpiega działającego w Oddziale IV Sztabu Głównego Wojska Polskiego i zatrzymanie go w lipcu 1931 roku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W czasie trwania II wojny światowej polski kontrwywiad należał do najskuteczniejszych i najlepiej zorganizowanych służb informacyjnych wśród zachodnich aliantów i przyczynił się znacząco do zwycięstwa w niej.

Niektóre z największych sukcesów kontrwywiadu wojskowego to:

- działalność Biura Szyfrów w czasie wojny polsko-sowieckiej w 1920 roku. Średnio odszyfrowywano 400-500 depesz radiowych, co przyczyniło się walnie do zwycięstwa

- złamanie kodu niemieckiej maszyn szyfrującej „Enigma”. Matematycy pracujący w Biurze Szyfrów Oddziału II SG odczytali depesze a następnie zbudowali kopię „Enigmy”. Dokonali tego w grudniu 1932 roku : Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zegalski. Prze wybuchem II wojny światowej wiedzę na temat „Enigmy” przekazali Brytyjczykom i Francuzom. Po upadku Polski pracowali we Francji a potem w Wielkiej Brytanii. Złamanie kodu „Enigmy” przyczyniło się w znaczący sposób do wygrania przez Aliantów II wojny światowej.

Działalność sławnych poprzedników jest kontynuowana obecnie w SKW.

Żołnierze SKW działali i działają zarówno na terenie kraju jak i poza jego granicami, m.in.:  w misjach w Afganistanie, Iraku, Czadzie, Libanie, na Wzgórzach Golan oraz w basenie Morza Śródziemnego, Bośni i Hercegowinie a także w Kosowie

Działając nowocześnie i nieszablonowo żołnierze SKW zbierają cenne informacje pozwalające na zapewnienia bezpieczeństwa w kraju jak i poza nim. Posiadany sprzęt jest coraz nowocześniejszy, personel bardziej aktywny i doskonale przygotowany do służby.

Służbę w tej formacji pełnią doskonale przygotowani pasjonaci pragnący poświęcić siwe siły i umiejętności dla Ojczyzny. 

Źródło: SKW

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

XI Festyn Komandosa

W tym roku odbędzie się już XI edycja Festynu Komandosa. To cykliczna impreza odbywająca się w Dziwnowie w ostatni weekend sierpnia (21-23 sierpnia 2020 r.), która z roku na rok przyciąga coraz...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl