Nowe przepisy dla operatorów?

Michał Piekarski  /  29-06-2011
Żołnierz USMC z kbkm M249. Czy fakt zaopatrzenia takiej broni w celownik optyczny - w myśl proponowanych przepisów - uczyniłby ją bronią snajperską?
Żołnierz USMC z kbkm M249. Czy fakt zaopatrzenia takiej broni w celownik optyczny - w myśl proponowanych przepisów - uczyniłby ją bronią snajperską?

Od kilku lat Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzi prace nad nowymi przepisami dotyczącymi użycia broni palnej i środków przymusu bezpośredniego, dążąc do ujęcia uprawnień wszystkich policyjnych formacji państwowych (włączając Żandarmerię Wojskową), oraz pracowników ochrony fizycznej w jednej ustawie. Opublikowane aktualnie na stronach ministerstwa założenia do kolejnego projektu ustawy, zostały zauważone  w mediach niespecjalistycznych i opatrzone krzykliwymi tytułami. Ponieważ proponowane zmiany odnoszą się także bezpośrednio do funkcjonariuszy jednostek specjalnych, należy odnotować najważniejsze zmiany, jakie są proponowane.

Do środków przymusu bezpośredniego dodano między innymi środki pozoracji pola walki (odwołując się bezpośrednio do granatów hukowo – błyskowych), oraz  środków przewidzianych do pokonywania przeszkód – a więc narzędzi wyważeniowych i ładunków torujących. Dozwala się także na wykorzystanie w tym celu broni palnej. Jest to więc propozycja unormowania i ujednolicenia statusu prawnego już wykorzystywanych środków.

Propozycja reguluje także problem użycia broni przez strzelców wyborowych, co od lat budzi liczne spory i kontrowersje. Tym razem projekt określa jednoznacznie że funkcjonariusz w przypadku „użycia specjalistycznej broni palnej wyposażonej w celownik optyczny oraz przy jego wykorzystaniu” nie musi wzywać do określonego zachowania, nie musi użycia broni poprzedzać okrzykiem identyfikacyjnym, może po prostu oddać strzał. Wątpliwości może wzbudzić przyjęte kryterium celownika optycznego , gdyż jest to pewien wyróżnik strzelca wyborowego – ale nie zawsze i nie wszędzie.

Czy szturman zaopatrzony w kbk G36K czy AUG z integralnym celownikiem optycznym stałby się z mocy ustawy strzelcem wyborowym, a operator z podobnym karabinkiem , ale z celownikiem holograficznym, działający w grupie wsparcia i mający razić cele z większego dystansu – już nim nie jest i obowiązuje go standardowa procedura? Proponowane rozwiązanie jest w polskich warunkach bardzo  dużym postępem – ale być może możliwe będzie dalsze doprecyzowanie proponowanych rozwiązań, tak aby przepisy dawały jak największe bezpieczeństwo prawne funkcjonariuszom i mozliwość prowadzenia skutecznych działań ratowniczych.

Poza tą zmianą, kolejną istotną nowością jest odstąpienie od praktyki strzałów ostrzegawczych – czyli to co np. służby amerykańskie praktykują od dawna, wychodząc z założenia że strzał w powietrze rodzić może więcej zagrożeń niż korzyści.

Wreszcie, najbardziej chyba medialna zmiana. Dopuszcza się w określonych, wyjątkowych sytuacjach użycie broni palnej względem kobiet w widocznej ciąży, osób o wyglądzie wskazującym na  wiek poniżej 13 lat i „osób o ograniczonej sprawności ruchowej”. Mimo kontrowersji jaki wzbudzają te zapisy nie można nie ocenić ich jednoznacznie negatywnie. Znane są bowiem sytuacje w których zamachu dokonał sprawca mający lat 88, w których wykorzystywano dzieci (choćby kilka dni temu w Pakistanie), również atrakcyjne dla terrorystów może się okazać przebranie za kobietę w ciąży lub osobę niepełnosprawną. Jakkolwiek kontrowersyjne i rzadkie są to sytuacje, ujednolicenie tej materii, jest wskazane. Podobne zapisy obowiązują już polskich żołnierzy pełniących służbę na misjach pokojowych.

Proponowane przepisy są stosunkowo obszerne i w przyszłości, wraz z ewentualnymi postępami procesu legislacyjnego, będziemy poświęcać im więcej miejsca. Na razie propnujemy zapoznanie się z tekstem założeń opublikowanym na stronach MSWiA.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

MILITARY DOCTOR 2021

Raz do roku Ośrodek Ćwiczeń Jeżewo staje się areną zmagań medyków podczas szkolenia poligonowego „Military Doctor 2021”. Celem szkolenia jest sprawdzenie praktycznych umiejętności i wiedzy...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl