Polska: Antyterroryści z Katowic ćwiczyli ratowanie zakładników

Sebastian Miernik  /  23-05-2012
Fot. www.policja.pl

Zrealizowane w Katowicach ćwiczenia ratowania zakładników zakładały następujący scenariusz: W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zjawia się mężczyzna, który wziął zakładników i informuje, że w jednym z pomieszczeń podłożył ładunek wybuchowy.

Natychmiast podjęto decyzję o ewakuacji pracowników urzędu oraz przebywające w nim osoby. Podczas przeszukania budynku w jednym z pomieszczeń, policyjni antyterroryści znaleźli pakunek.

Mężczyzna jest uzbrojony w broń palną. Po powiadomieniu o zdarzeniu Policji, Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego, w kilka minut po wiadomości zjawiają się policyjni antyterroryści oraz śląscy negocjatorzy policyjni.

Do działania wkraczają negocjatorzy oraz pozostali antyterroryści, którzy wraz z pirotechnikami przeszukuję pomieszczenia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W jednym z pomieszczeń, policjanci odnajdują pudełko zawinięte w szary papier, z którego wydobywa się dźwięk w postaci krótkich urywanych pisków.

Do działania muszą przystąpić pirotechnicy, którzy po sprawdzeniu potwierdzają, że jest to urządzenie wybuchowe. Po zabezpieczeniu pakunek został wyniesiony z urzędu przez pirotechnika, a następnie został zneutralizowany.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Jednocześnie policyjni negocjatorzy prowadzą rozmowę z napastnikiem, w efekcie, których rozwiązano sytuację bez używania siły. Antyterroryści zatrzymali mężczyznę i uwolnili około 10 osób, które były przetrzymywane w pomieszczeniu jako zakładnicy.

Po zatrzymaniu sprawca został wyprowadzony w asyście antyterrorystów i przekazany stróżom prawa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Tak i przebieg miały ćwiczenia przeprowadzone w budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Miały one na celu sprawdzenie szybkości działania i umiejętności sprawnego reagowania przez służby kryzysowe i policyjnych antyterrorystów w sytuacji zagrożenia.

Źródło: www.policja.pl

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  4

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl