Polska: Współpraca Wojsk Specjalnych z Morskim Oddziałem Straży Granicznej

Sebastian Miernik  /  19-05-2012

Podczas spotkania z udziałem kadry dowódczej Wojsk Specjalnych oraz Morskiego Oddziału Straży Granicznej rozmawiano o współdziałaniu Straży Granicznej z Wojskami Specjalnymi w prowadzeniu morskich operacji specjalnych i przeciwterrorystycznych. W spotkaniu, które odbyło się 15 maja 2012 r. w Kaszubskim Dywizjonie Straży Granicznej w Gdańsku Westerplatte uczestniczyli kontradm. SG Piotr Stocki, komendant MOSG i gen. bryg. Piotr Patalong, dowódca Wojsk Specjalnych.

Jak to jest w zwyczaju podczas tego typu spotkań kontradm. SG Piotr Stocki omówił zadania Straży Granicznej na morzu, uprawnienia dowódcy jednostki pływającej, jednostki pływające MOSG oraz lotnictwo SG. Wiele uwagi poświęcono strukturze organizacyjnej Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG i funkcjonariuszom wyszkolonym do zadań specjalnych na morzu oraz praktycznym działaniom grup kontrolnych jednostek pływających SG.

Porozumienie o współdziałaniu Straży Granicznej i Wojsk Specjalnych zostało podpisane 4 stycznia 2012 r. przez dowódcę Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotra Patalonga i Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. Leszka Elasa.

Dzięki porozumieniu możliwe jest obustronne wsparcie techniczne i osobowe oraz wymiana informacji i doświadczeń w zakresie praktycznych działań prowadzonych przez obie formacje. Umowa jest także podstawą do organizowania wspólnych treningów i szkoleń z wykorzystaniem bogatej bazy szkoleniowej jednostek Wojsk Specjalnych i Straży Granicznej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!


W ostatnim czasie współpraca pomiędzy różnymi służbami i ich formacjami specjalnymi zacieśnia się, podejmowane są wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe, wymiana doświadczeń, organizowane są wspólne szkolenia. Jednym z czynników, które przyśpieszyły ten proces jest organizacja Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Współdziałanie różnych formacji jest ważne gdyż pozwala podnosić poziom każdej z nich oraz w sytuacji wystąpienia zdarzenia o charakterze masowym, które przerastałoby możliwości formacji wiodącej, na podjęcie skutecznych działań przez kilka współpracujących z sobą formacji.

Źródło: Morski Oddział Straży Granicznej

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl