Polska: konferencja dotycząca wykorzystania doświadczeń z misji w Afganistanie

 MD  /  10-05-2012

W Warszawie odbyła się konferencja poświęcona doświadczeniom z operacji w Afganistanie,  jej znaczeniu dla Polski, NATO oraz stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Zorganizowana została przez MON i WAT a udział w niej wzięli politycy, naukowcy oraz wojskowi.

W trakcie konferencji zgodnie podkreślano, że misja wojskowa w Afganistanie jest najważniejszą misją dla polskiej armii. Szef MON, Tomasz Siemoniak, podkreślił znaczenie militarne tej misji, ogrom uzyskanego doświadczenia a przede wszystkim jej wagę w kontekście polityki zagranicznej oraz realizację interesów bezpieczeństwa Polski. Podkreślił, że nie tylko liczba wysłanych żołnierzy ale przede wszystkim zdobyte doświadczenia wojskowe świadczą o jej ważności dla Polski.

Podkreślił, że Polska nadal będzie wspierać politykę NATO w sprawie Afganistanu, jednak nie chce, by polityka wobec tego kraju całkowicie zdominowała obrady szczytu w Chicago za kilka dni. Operacja w Afganistanie zgodnie z doktryną NATO jest tylko działaniem dodatkowym dla sojuszu. Najważniejsze jest zaangażowanie w Europie. Polska nie będzie się uchylać od działań sojuszu w różnych częściach świata, lecz NATO nie może być traktowane jak policjant podejmujący interwencje w zapalnych punktach świata. Jednak minister zdaje sobie sprawę, że na razie nie ma innej organizacji mogącej zastąpić działania NATO.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

O możliwości dalszego zaangażowania Polski po zakończeniu operacji bojowej ISAF mówił Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch. Podkreślił, że po 2014 roku w Afganistanie pozostaną polscy doradcy i instruktorzy szkolący afgańskie siły bezpieczeństwa. Generał Cieniuch podkreślił, że Polska jest sceptycznie nastawiona  co do finansowego wsparcia Afganistanu.

Wypowiedź prof. Andrew Michty z German Marshall Fund dotyczyła przede wszystkim wpływu misji afgańskiej na stosunki transatlantyckie. Podkreślał, że misja ta nie zawsze jest postrzegana jako wspólne przedsięwzięcie państw członkowskich NATO. Zarówno europejczycy jak i amerykanie wytykają sobie na wzajem brak dostatecznego zaangażowania w operację lub to, że operacja w Afganistanie była błędem ze strony USA.

Najważniejszym przesłaniem, jakie powinno płynąć z afgańskiej lekcji, powinno być to aby przekonać opinię publiczną o konieczności łożenia na obronność. Szczególnie powinno to dotyczyć niektórych państw europejskich, gdzie nakłady na obronność są zbyt niskie i nie pozwalają nawet na przeprowadzenie ćwiczeń – nie mówiąc o wzięciu udziału w misjach. Postawił pytanie „czy jesteśmy w stanie pogodzić amerykańską wizję sojuszu globalnego z wizją NATO jako sojuszu bardziej regionalnego".

Stwierdził jednocześnie, że rozdźwięk między widzeniem misji NATO będzie się pogłębiał. Zdaniem Michty państwem wiodącym z NATO powinny pozostać Stany Zjednoczone.

W trakcie dyskusji podczas konferencji poruszono także prawne aspekty misji w Afganistanie, wyzwaniach technologicznych i logistycznych wiążących się z taką operacją.

Podczas konferencji zostały wręczone wyróżnienia żołnierzom i dziennikarzom piszących o  różnych aspektach służbę]y polskich żołnierzy w trakcie trwania misji w Afganistanie. Wyróżnieni zostali również działacze organizacji pozarządowych, którzy współpracują z wojskiem przy programach pomocy dla ludności Afganistanu.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Koszule taktyczne, które pozwalają wtopić się w tło »
latarka czołowa kurtka taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zwiadowcy rywalizowali w biegu na orientację

W ubiegłym tygodniu, w ramach współzawodnictwa sportowego, w 9 Warmińskim Pułku Rozpoznawczym przeprowadzono zawody w biegu na orientację.

Aktualny numer

1/2020
SPECIAL OPS 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych
  • - Rangers z Lamego CTOE/FOE
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl