Polska: konferencja dotycząca wykorzystania doświadczeń z misji w Afganistanie

 MD  /  10-05-2012

W Warszawie odbyła się konferencja poświęcona doświadczeniom z operacji w Afganistanie,  jej znaczeniu dla Polski, NATO oraz stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Zorganizowana została przez MON i WAT a udział w niej wzięli politycy, naukowcy oraz wojskowi.

W trakcie konferencji zgodnie podkreślano, że misja wojskowa w Afganistanie jest najważniejszą misją dla polskiej armii. Szef MON, Tomasz Siemoniak, podkreślił znaczenie militarne tej misji, ogrom uzyskanego doświadczenia a przede wszystkim jej wagę w kontekście polityki zagranicznej oraz realizację interesów bezpieczeństwa Polski. Podkreślił, że nie tylko liczba wysłanych żołnierzy ale przede wszystkim zdobyte doświadczenia wojskowe świadczą o jej ważności dla Polski.

Podkreślił, że Polska nadal będzie wspierać politykę NATO w sprawie Afganistanu, jednak nie chce, by polityka wobec tego kraju całkowicie zdominowała obrady szczytu w Chicago za kilka dni. Operacja w Afganistanie zgodnie z doktryną NATO jest tylko działaniem dodatkowym dla sojuszu. Najważniejsze jest zaangażowanie w Europie. Polska nie będzie się uchylać od działań sojuszu w różnych częściach świata, lecz NATO nie może być traktowane jak policjant podejmujący interwencje w zapalnych punktach świata. Jednak minister zdaje sobie sprawę, że na razie nie ma innej organizacji mogącej zastąpić działania NATO.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

O możliwości dalszego zaangażowania Polski po zakończeniu operacji bojowej ISAF mówił Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch. Podkreślił, że po 2014 roku w Afganistanie pozostaną polscy doradcy i instruktorzy szkolący afgańskie siły bezpieczeństwa. Generał Cieniuch podkreślił, że Polska jest sceptycznie nastawiona  co do finansowego wsparcia Afganistanu.

Wypowiedź prof. Andrew Michty z German Marshall Fund dotyczyła przede wszystkim wpływu misji afgańskiej na stosunki transatlantyckie. Podkreślał, że misja ta nie zawsze jest postrzegana jako wspólne przedsięwzięcie państw członkowskich NATO. Zarówno europejczycy jak i amerykanie wytykają sobie na wzajem brak dostatecznego zaangażowania w operację lub to, że operacja w Afganistanie była błędem ze strony USA.

Najważniejszym przesłaniem, jakie powinno płynąć z afgańskiej lekcji, powinno być to aby przekonać opinię publiczną o konieczności łożenia na obronność. Szczególnie powinno to dotyczyć niektórych państw europejskich, gdzie nakłady na obronność są zbyt niskie i nie pozwalają nawet na przeprowadzenie ćwiczeń – nie mówiąc o wzięciu udziału w misjach. Postawił pytanie „czy jesteśmy w stanie pogodzić amerykańską wizję sojuszu globalnego z wizją NATO jako sojuszu bardziej regionalnego".

Stwierdził jednocześnie, że rozdźwięk między widzeniem misji NATO będzie się pogłębiał. Zdaniem Michty państwem wiodącym z NATO powinny pozostać Stany Zjednoczone.

W trakcie dyskusji podczas konferencji poruszono także prawne aspekty misji w Afganistanie, wyzwaniach technologicznych i logistycznych wiążących się z taką operacją.

Podczas konferencji zostały wręczone wyróżnienia żołnierzom i dziennikarzom piszących o  różnych aspektach służbę]y polskich żołnierzy w trakcie trwania misji w Afganistanie. Wyróżnieni zostali również działacze organizacji pozarządowych, którzy współpracują z wojskiem przy programach pomocy dla ludności Afganistanu.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wspólne szkolenie JWK z GOPR

W ostatnich dniach odbyło się wspólne szkolenie naszych żołnierzy z K9 wraz z Podkomisją Psów Ratowniczych GOPR, w miejscach idealnym do ćwiczeń – w kopalni węgla kamiennego, kopalni uranu oraz...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl