Polska: Ćwiczenia policyjnych antyterrorystów przed EURO 2012

Sebastian Miernik  /  10-05-2012  /  1
Fot. www.policja.pl

W ramach przygotowań do zbliżających się mistrzostw Europy Euro 2012 policyjni antyterroryści z Wrocławia przeprowadzili ćwiczenia odbijania zakładników.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że jeden z hoteli na terenie miasta opanowali terroryści. Po otrzymaniu tej informacji przez Policję, do działań zostali skierowani funkcjonariusze z grupy szturmowej pododdziałów antyterrorystycznych dolnośląskiej policji oraz innych komend wojewódzkich w kraju, oraz funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, którzy wspierają wrocławskich policjantów (na czas Euro 2012 Żandarmeria Wojskowa ma uzyskać takie same uprawnienia jak Policja). W działaniach zaangażowano także policyjny śmigłowiec Mi-8. 

Aby zapewnić maksymalny realizm ćwiczeń działania przeprowadzono w rzeczywistym otoczeniu, na obiekcie, który podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej we Wrocławiu będzie hotelem transferowym. W treningu zorganizowanym przez Wrocławskich policjantów, wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy z Wrocławia oraz innych komend wojewódzkich w kraju, także oddziału specjalnego żandarmerii wojskowej.
 

Snajperzy - SPECIAL OPS EXTRA - Wydanie 
specjalne 1/2016
SNAJPERZY
SPECIAL OPS EXTRA

Wydanie specjalne 1/2016
Wydawca: Grupa MEDIUM
Rok: 2016
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Celem przeprowadzonych działań było zgranie różnych wariantów taktycznych związanych z opanowaniem obiektu, likwidacją zagrożenia, a także ewakuacją osób z rejonu incydentu i wyizolowaniem strefy niebezpiecznej dla osób postronnych.

Podczas wczorajszych ćwiczeń operację przeprowadzono jednocześnie z ziemi i powietrza. Istotą przećwiczenia tego elementu było szybkie, sprawne i bezpieczne przeniknięcie do wnętrza obiektu i możliwie jak najszybsze opanowanie sytuacji wewnątrz, w celu neutralizacji zagrożenia. Podobnego typu rozpoznaniem objęte są również inne obiekty na terenie miasta. Trening zgrywający przeprowadzony został w bardzo trudnych warunkach. Śmigłowiec transportujący grupę szturmową nie mógł lądować na dachu obiektu. Dlatego istotne było przećwiczenie w tych warunkach sprawne opuszczenie desantu na linach.

Teren desantu grupy szturmowej zabezpieczali policjanci z zespołów obserwacyjno-strzeleckich (policyjni snajperzy).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Wiele z ćwiczeń zorganizowanych w Polsce w związku z przygotowaniami do Euro 2012 skoncentrowana była na doskonaleniu umiejętności ratowania zakładników, wymuszania bezpieczeństwa w związku z bójkami kibiców itp. W zdecydowanej większości były to ćwiczenia skupione na likwidacji skutków zdarzeń. Bardzo niewiele przedsięwzięć miało za zadanie doskonalenie umiejętności zapobiegania tym zdarzeniom. Wydaje się, że jest to już polską specjalnością, tymczasem w Wielkiej Brytanii część dużych ćwiczeń, o skali jakiej w Polsce nie myśleliśmy, związana była z utrzymaniem bezpieczeństwa i zapobieżeniem aktom terroryzmu. Taniej jest zapobiegać niż leczyć, ale zdecydowanie efektowniej wyglądają akcje antyterrorystów... Niestety.

Pobierz film z ćwiczeń 

Źródło: www.policja.pl

Komentarze

1
ondraszek / 14-05-2012, 19:58
To ciekawe i potrzebne ćwiczenia, ale życie pokazuje, że to nasze demonstracje zablokują i narobią największego problemu. Przy takich demonstracjach i rozruchach nie trudno o prowokację, a i zamach przeprowadzić jest dużo prościej.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pierwsze neutralizacje min w zespole NATO

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl